Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kuru Eriğin Faydaları Nelerdir? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

0 380

Kuru eriğin faydaları beraberinde gelen lezzetle zenginleşir. Birçoğumuz için erik, bahar aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biridir. Bu güzel meyveyi her mevsim tüketebilmek adına kurutma yöntemi kullanımı da oldukça sık tercih edilmektedir. Birçok çeşidi ve rengi olan erik lif yönünden çok zengin bir kaynaktır. İyi bir antioksidan kaynağı olan kurutulmuş erik büyük oranda C vitamini içerir. Yüksek miktardaki C vitamini sayesinde kuru erik, vücudu hastalığa karşı koruyarak direncini geliştirir.

Kuru Eriğin Kalorisi

Kuru Eriğin Faydaları Nelerdir? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?Kuru eriğin kalorisi 100 gramda 45 kcal miktarındadır ve bu oran aslında oldukça düşüktür. Bu özellik ile erik, diyet listelerindeki vazgeçilmez gıdalardan biridir. Kurutulmuş erikler, vitamin ve minerallerin eksiksiz bir deposudur. Demir, kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, sodyum ve manganez mineralleri bakımından B1, B2, B3, B6, A, C ve E vitaminleri açısından çok zengindir. Eriklerin en önemli faydalarından biri, demirin gıdalardan emilimini arttırmaktır. Bu özellik sayesinde demir eksikliğinde kurumuş eriklerden de faydalanabilirsiniz.

Kuru Erik Hangi Hastalıklara Faydalıdır?

Kuru erik hangi hastalıklar için yararlıdır sorusuna verilebilecek cevap yelpazesi bir hayli geniştir. Kilo kaybı, anemi, beyin yorgunluğu, karaciğer ödeminin önlenmesi, romatizma, arterlerin sertleşmesi, gıda zehirlenmesinde faydalıdır. Birçok sağlık yararına ek olarak, aynı zamanda sindirimi düzenlemeye yarayan yüksek lifli bir kaynaktır.
Kurutulmuş eriklerin böbrekler üzerinde de olumlu bir etkisi vardır. Vücudu böbrek hastalıklarına karşı korur Bir idrar söktürücü görevi görür ve vücut üzerinde terleme etkisi yaratarak zararlı maddelerin atılmasına yardım eder. Beden ve zihin yorgunluğuna iyi gelir.

Kuru Eriğin Kansere Yararları

Erik güçlü antioksidan elementlere sahiptir. Bu özellik ile vücuttaki serbest radikaller Kuru Eriğin Faydaları Nelerdir? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?nedeniyle oluşabilecek hasarı onaran bir etkiye sahiptir. Kansere ve kalp hastalığına karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Araştırmalar kırmızı eriklerin yeşil eriklerden daha fazla antioksidan içerdiğini göstermiştir.

Kuru Erik Zayıflatır mı?

Diyet lifi bakımından zengin gıdaların sindirim sistemi ve kilo verme üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Bu etkiler sayesinde vücudu ayrıca diyabet ve kalp hastalıklarına karşı da korur. Bağırsak hareketlerini düzenli hale getirerek sürekli kabızlık yaşayanlara fayda sağlar. Kuru erikteki lif daha uzun süre tok kalmak adına önemlidir. Aşırı tüketilmediği sürece düşük kalorisi sayesinde zayıflamaya önemli katkı sağlar. 100 gram kuru erik günlük lif ihtiyacının yüzde 6’sını karşılar. Diyetisyenler kilo kontrolünü sağlamak için bir aperatif olarak kuru eriği tavsiye ederler.

Yazar: HalÝl Uysal

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku