Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Göz Sağlığı ve Sokakta Satılan Gözlükler

0 215

Göz Sağlığı ve Sokakta Satılan GözlüklerHemen hemen hepimiz sokakta satılan ucuz ve gösterişli gözlüklere rastlamışızdır. Genelde seyyar bir tezgah üzerinde veya bir ucuzcu dükkanının önünde sergilenen bu gözlükler görünüşleri itibariyle çekici oluyor ve hemen müşteri bulabiliyor. Fakat bu ucuz gözlükler göz sağlığı için ne kadar uygun? Maalesef orijinal optik ürün satan uzmanlar ve göz doktorları sokakta satılan bu ilgi çekici gözlüklerin göz sağlığı açısından büyük tehdit oluşturduğunu vurgulasa da bu gözlükler ucuz oluşlarından dolayı sıkça tercih ediliyor.

İmaj amaçlı satılan güneş gözlüklerinin yanında artık yurt dışından gayri yasal yollardan ülkemize girmiş numaralı gözlükler de revaçta. Yapılan bir araştırmaya göre işlek bir yerdeki bir seyyar satıcı ortalama haftada 150 adet gözlük satıyor. Bu da göz sağlığı için büyük bir risk.

Reçeteli Gözlükler Kullanın

Göz Sağlığı ve Sokakta Satılan GözlüklerSokaklarda satılan gözlükler genellikle yurt dışından kaçak olarak getirilen gözlükler oluyor. Bu gözlüklerde UV özelliği bulunmuyor ve içeriğindeki büyüteçten dolayı numaralı gözlük olduğu düşünülüyor. Fakat bu gözlüklerin hiçbiri optik değil ve hiçbiri de güneşin zararlı ışıklarına karşı kullanıcının gözlerini muhafaza altına almıyor. Bu yüzden uzman bir doktorun tavsiye ettiği gözlükleri kullanmak gerekiyor. Aksi halde ucuza kaçıp sokakta satılan gözlükleri kullanmak zamanla göz sağlığınızı iyice bozacaktır.

İnsanda bulunan gözlerin numaraları birbirinden farklı olabilir. Farklı göz numaralarına sahip gözlerin ihtiyacını hiçbir zaman sokaktaki sıradan bir gözlük karşılamaz. Gözünde bozukluk hisseden kişiler sokaktan deneme yanılma yoluyla gözlük almak yerine uzman bir göz doktoruna baş vurmalıdır. Uzman bir göz doktorunun yaptığı tıbbi kontrollerle gözünüzdeki rahatsızlık tespit ediliyor numara ihtiyacı buna göre belirleniyor. O doktorun tavsiyesiyle de gözünüze gözlüğü optik ürün satan mekanlardan temin edebiliyorsunuz.

Kadre Kodlu Gözlüklerin Önemi

Doktor tavsiyeli kare kodlu orijinal bir ürün merkezleme sistemine sahip oluyor. Bu merkezleme sistemi sayesinde gözlük dışarıdan gelen ışıkları bir merkezde toplayabiliyor. Böylece dışarıdaki ışık gözünüze tek bir merkezden girmiş oluyor. Neticede tek bir merkezden ışığı alan gözünüz yıpranmamış oluyor.

UV 400 Koruması

Orijinal güneş gözlükleri kullanımı neden önemli. Sokakta satılan sıradan güneş gözlükleri güneşin zararlı ışınlarını süzen bir yapıya sahip değil. Orijinal olarak aldığınız bir optik ürün UV 400 korumasına sahiptir. Bu koruma kalkanı güneşten gelen zararlı Ultraviyole ışıkları süzüp zararı en aza indirgiyor. Sahte ürünlerde bu özellik olmadığı için güneşten gelen ışınlar gözümüze giriyor ve zamanla gözlerimiz bozuluyor. Özellikle çocuklar için satılan ucuz renkli, süslü gözlüklerden kaçınılmalı. Küçük yaşlarda çocuğunuza eğlence olsun diye aldığınız ucuz güneş gözlüğü zaman ilerledikçe çocuğunuzun gözlerinde tedavisi mümkün olmayan rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

UV Koruma Özelliği Nasıl Öğrenilir?

Satın aldığınız gözlükte güneşten gelen zararlı ışınları süzdüğünü gösteren tescil bulunmak zorunda. Ülkemizde Sağlık Bakanlığı bu tür gözlükler için mecburi şartlar koşmuştur. Optik merkezlerinden aldığınız gözlükler için bu sertifikayı görmek isteyebilirsiniz. Bu belge sayesinde aldığınız gözlükten emin olabilirsiniz.

Yazar:Hasan Demirci

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.