Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kurumsal Seo Çalışmasının Önemi

2 421

Kurumsal Seo Çalışmasının Önemiİnternet pazarı büyüdükçe pastadan pay kapma şansı da gittikçe düşüyor. Firmaların çoğu interneti yeni yeni keşfediyor. Ama artık eskisi gibi sadece web sitesi kurdurmakla iş bitmiyor. Sitenizi kimse bilmedikten sonra ne kadar güzel olursa olsun bir geri dönüşü olmayacaktır. Peki ne yapmak lazım?

Öncelikle kurumsal firmaların yapması gereken iyi bir web sitesi tasarımı yaptırmalarıdır. İlk izlenim çok önemlidir kullanıcı gözünde. Bu konuda farklı örnekleri ilerleyen bölümlerde vereceğim. Firmanıza ve amacınıza uygun bir tasarım yaptırdıktan sonra ikinci adım reklam ve tanıtım olacaktır.

İkinci adıma geçmeden önce şunu söylemek istiyorum: Seo çalışmalarını bireysel olarak kendi sitelerini yükseltmek ve hit kazanamak için yapan kişiler vardı önceden. Şimdi ise firmaların siteleri de ticari amaçlar için Google gibi bilinen arama motorlarında yükselmek ve iyi sıralamalar elde etmek için seo danışmanları ile çalışıyorlar.

Konumuza devam etmeden önce seo kavramının artık isim değiştirdiğini de söyleyebilirim. Bence SEO terimi artık GEO terimi haline dönüşmüştür. Yani Google Engine Optimization. Türkiye’de en çok kullanılan arama motoru Google olunca yapılan çalışmalarda Google için yapılıyor. Bu bir gerçek diyebilirim. 2008 yılı istatistiklerinde yanlış hatırlamıyorsam Google arama motorunun Türkiye’de kullanımı %96 civarındaydı.

İkinci adıma geçiyoruz. Reklam ve tanıtım çalışmaları kurumsal çalışan firmalar için prestij kaybı ya da kazanımı oluşturacaktır. Reklamlar için bir bütçe ayırın ve seo danışmanlık hizmeti veren kurumsal bir firmaya bu bütçenizi bildirin. Reklam alanında yaptıkları harcamaların dökümünü de istemeyi unutmayın.

Tanıtım çalışmalarınız için özellikle haber sitelerinde sizi ve firmanızın faaliyetlerini tanıtan demeçler olmasına özen gösterin. Farklı sitelerde tanıtım yazılarınızın yayımlanması aşamasında içerik uyumuna ve site kalitesine önem vermelerini çalıştığınız firmadan mutlaka isteyin.

Kurumsal seo çalışmaları asla kısa zamanlı yapılmamalıdır. Uzun vadede daha kalıcı bir yere gelebileceğinizi unutmayın.

Kurumsal seo çalışması yaptırırken aylık anlaşmalar yaparak çalışmayı seçin. Her ay düzenli durum raporlarınızı da çalıştığınız firmadan göndermesini anlaşma aşamasında talep edin. 6 aylık bir çalışma sonunda web sitenizin size geri dönüşümlerini analiz edin. Cironuza ne kadar katkıda bulunmuş not edin. Eğer katkısı olumlu değilse çalıştığınız seo firmasını değiştirin. Olumlu olarak bir sonuç aldıysanız optimizasyon için daha fazla bütçe ayırın.

Doğru firma ve doğru ilerleyiş ile internetten kar elde eden bir firma olmak sizin de elinizde bunu unutmayın.

Yazar: Mehmet Emre Baş

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku