Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kuşların Göç Etmesinin Nedeni Nedir?

1 2.976

Kuşların Göç Etmesinin Nedeni Nedir?Kuşlar uçma yeteneğine sahip omurgalı hayvan türüdür. Kuşlardan başka hiçbir omurgalı tür uçamaz. Kuşlar; kış aylarında bulunduğu bölge soğuk ve kar yağışlı ise beslenemez. Ancak bu göç hareketini bu kadar basit bir şekilde anlatmak yanlıştır. Kuşların göç hareketi içinde birçok nedeni barındırmaktadır.

Kuşların göç etme kararını nasıl aldığı birçok bilim adamı tarafından incelenmiştir. Bazı bilim adamları mevsim şartları ile birlikte kuşların göç ettiğini açıklamıştır. Bazısı ise buna bağlı olarak yiyecek arayışına dayandırmıştır.Ancak bu görüşü çürüten deneyler yapılmıştır.

Yapılan bir deneye göre;
Bu deneyde bahçe bülbülleri laboratuvar ortamına alınmıştır. Ancak mevsim koşulları değiştirilmiştir. Yani dışarda soğuk bir kış mevsimi yaşanırken, kuşun yaşadığı iç ortamda sıcak bir bahar havası oluşturulmuştur. Kuşlar vücutlarını içerideki hava koşullarına adapte ettirmiştir. Kuşlar kendilerini yapay mevsime göre ayarlamıştır. Vücutlarına yağ depolamıştır. Yani göç etmek için her türlü hazırlıklarını yapmıştır.Ancak göç etme zamanına gelince dışarıdaki mevsimi gözetmiştir. Yani içeride ki mevsim göç hareketinin zamanını etkilememiştir. Bu deney ile birlikte bazı araştırmacıların söylediği ”kuşlar mevsim şartlarına göre göç eder” sözü desteklenmemektedir.

Kuşların Göç Etmesinin Nedeni Nedir?Kuşların göç etmesi birçok soruyu aklımıza getirmektedir. Örneğin; uzun mesafeli bu göçlerde hayvanlarda herhangi bir koruma bulunmamaktadır. Ve yanlarında götürdüğü yardımcı hiçbir şey yoktur. Göç olayı kuşların bir çok marifetini göz önüne sermektedir. Göç olayı içinde kuşların yön bulma, beslenme ve uzun süre uçabilme özelliklerini gözler önüne
sermektedir.

Kuşların neden göç ettikleri ve göç etme zamanlarını nasıl belirledikleri hakkında yukarıda anlattığımız gibi bir çok araştırma yapılmıştır. Bilim adamları kuşların biyolojik saatinin olduğunu söylemektedir. Kuşlar bu iç saatlerine uygun olarak göç etmektedir. Kuşların göçleri sırasında meydana gelen diğer bir enteresan olay ise göçe birlikte başlamalarıdır. Bir arada yaşamasalar bile göç zamanları geldiğinde bir bölgede toplanmaktadırlar.Böylece kuşlar mükemmel zamanlama ile birlikte göç hareketine başlar. Bu göç olayı kuşların planlı hareketini kusursuz uygulamasıyla ifade edilebilir.

Kuşların bu kadar uzun mesafelere uçması kolay bir iş değildir. Bu göç olayında kuşlar çok zorlanmaktadırlar. Göçmen kuşlar uzun süre uçtukları için çok fazla enerji harcamaktadır. Sinek kuşu dakikada yaklaşık olarak 1200 kere kanat çırpmaktadır. Kuşların bazen günler boyunca süren göç hareketi göz önüne alındığında harcanan enerji miktarı gözümüzde daha iyi canlanacaktır. Bu kadar fazla enerji harcayan kuşlar göç etme sırasında bazen yenik düşebilmekte ve bayılma tehlikesi geçirebilmektedir.

Kuşların Göç Etmesinin Nedeni Nedir?Kuşların bu göç sırasındaki uçuş tekniğini anlatacak olursak;
Kuşlar zaten yapı olarak zorlu uçuşlar yapabilme yeteneğine sahiptir. Ancak bu uçuşlarda bazı etmenlerden yararlanmaktadır. Örneğin havadaki rüzgardan doğru bir biçimde yararlanmaktadırlar.

Kuşlar genelde göç ederken ” V ” tekniği ile uçmaktadırlar. Yani önde kuvvetli,büyük ve lider kuşlar bulunmaktadır. Diğer kuşlar ise V harfi oluşacak şekilde sıralanmaktadır. V harfinin sivri kısmında bulunan kuvvetli kuşlar hava akımına karşı kalkan görevi yapmaktadır.Bu sayede arka kısımdaki kuşlar daha rahat uçmaktadır.

Kuşların Göç Etmesinin Nedeni Nedir?
Kuşların göç ettikten sonra geri dönmesi ise farklı bir inceleme konusudur. Kış geleceği için sıcak bölgelere göç eden kuşlar tekrar geri gelmektedirler.Bunun üzerinde bir çok araştırma yapılmıştır. Göçmen kuşların belli bir zaman sonra geri dönmesinin sebebi baharla birlikte kuzey yarımkürenin ısınmasıdır. Ayrıca baharın gelmesiyle birlikte gündüz süresinin uzamasıda önemlidir. Çünkü yiyecek aramak için kuşlara daha fazla zaman kalmaktadır. Tabi ki bu şekilde açıklanan göçmen kuşların geri dönmesi olayının içinde bir çok gizemi barındırdığı bir gerçektir.

1 yorum
  1. Ezgi diyor

    Bilim insanı diyeceksin kardeşim bilim adamı degil

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku