Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kutsal Şehir "Varanasi" Nasıl Bir Yerdir?

0 402

Varanasi, Asya ülkelerinden Hindistan’da bulunan bir şehirdir. Bu şehir, ülkenin başkenti Mumbai ile beraber en önemli yerleşim yerlerinden biridir. Varanasi olarak bilinen bu şehir, bazı zamanlar Benares ya da Banaras olarak da adlandırılmaktadır. Ancak ağırlıklı olarak kullanılan Varanasi’dir. Ülkenin en önemli nehirleri arasında yer alan Gang’a da kıyısı bulunan Varanasi şehri, ülkenin kutsal olarak adlandırılan şehirleri arasında gösterilir. Kutsal Gang Nehri’nde vücudunu yıkayan Hintliler, böylelikle inançları gereği günahlarından da kurtulurlar. Kuzey Hindistan’da yer alan Varanasi, ülkenin en çok yerli ve yabancı turist çeken destinasyonlarından biridir. 50 binden fazla tanrısı bulunan Hint halkı yılın her dönemi için Varanasi’ye ziyaret gerçekleştirir. Bu anlamda şehir, Hindistan en büyük dini merkezleri arasında kabul edilir. Burada Hinduizm, Budizm ve diğer birçok inanışı canlı tutup yaşatmaya çalışan Hintliler, çok ciddi bir popülasyon oluşturmuştur. Bölgeyi ziyaret etmek isteyen yabancı turistler ağırlıklı olarak iç hat seferleri bağlamında havayolu ulaşımını tercih ederler. Bu anlamda şehre büyük bir hava meydanı da inşa edilmiştir. Bu havalimanı Lal Bahadur Shastri Uluslararası Havalimanı’dır.Kutsal Şehir "Varanasi" Nasıl Bir Yerdir?

Hindistan’ın Uttar Pradesh eyaletine bağlı olan Varanasi, diğer birçok Hint şehrine göre oldukça az bir yerleşik nüfusa sahiptir. Son derece turistik olan bu şehir, sınırları dahilinde yaklaşık olarak 1,5 milyon insanı barındırır. Bu sayı diğer birçok Hindistan şehri nazara alınır ise oldukça düşük kalır. Bölge özellikle din turizm açısında son derece popüler olsa da ayrıca endüstriyelleşme belirtilerini de barındırır. Bu bağlamda nüfusu hızla tükenen fillerin bu şehir sınırları dahilinde ticareti yapılmaktadır. Burada fil ticaretinden kasıt, fil dişidir. Bunun dışında şehir, son derece yoğun bir kumaş ve ipek üretimi işindedir ve bunların birçoğu da dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç edilir. Ülkenin kuzey kesiminde yer alan Varanasi, güney hattında yer alan şehirlere nazaran daha fazla yağış alır, bu da bitki ve canlı çeşitliğine katkı sunar. Bölgenin geçmişi çok eski dönemlere kadar uzanır. Burada yaklaşık olarak 8 ila 10 bin yıllık bir süreden bahsediyoruz.

Şehir, ülkenin sanat, müzik, edebiyat ve festivaller şehri olarak da anılır. Birçok değişik organizasyona ev sahipliği yapması sebebiyle son derece ilgi çekici bir yerleşim yeri haline gelen Varanasi, özellikle Avrupalı turistlerce sık tercih edilen Hint rotaları arasında yer alır. Son derece ilgi ile ziyaret edilen bu şehir, son yıllarda Türkler tarafından da ziyaret edilmeye başlanmıştır. Türkiye üzerinden bölgeye ulaşmak isterseniz, izlemeniz gereken rota İstanbul – Mumbai, Mumbai – Varanasi’dir. Doğrudan Türkiye üzerinden bölgeye tarifeli seferler bulunmaz. Aktarmasız olarak bölgeye ulaşmanız mümkün değildir.

Yazar:Emir Karasu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku