Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Fransa’nın Gastronomi Başkenti: "Lyonnais"

0 421

Lyon, Avrupa Birliği’nin en büyük güçlerinden Fransa’nın sınırları dahilinde yer alan bir Avrupa şehridir. Şehir, bağlı olduğu Fransa’nın en önemli yerleşim yerleri arasında olup, son derece yoğun bir insan yerleşimine sahiptir. Fransa’nın başkenti Paris sonrasında ülkenin en kalabalık şehri olma özelliğine sahip olan Lyon, Fransız kültürünün en önemli sembolleri arasında yer alır. Lyon, tarih boyunca Fransa’nın en önde gelen şehirleri arasında kabul edilmiş bunun başlıca sebebi ise, ülkenin tam merkezi bölgesinde yer almasıdır. Bu anlamda Fransa’nın orta kısmında bulunan Lyon, ülkenin en stratejik yerleşim yerleri arasında yer alır. Fransa’nın Rhone Alpes bölgesine bağlı olan Lyon, başkent Paris’ten yaklaşık olarak 470km uzaklıktadır. Marsilya’ya 320km’lik mesafede yer alan Lyon, bir diğer önemli Fransız şehri Saint Etienne ise 55km’lik uzaklıkta bulunur. Paris’i bir kenara koyacak olursak hemen hemen bütün Fransız şehirlerine oldukça makul bir mesafede yer alan Lyon, bu yüzden Fransa’nın merkezi olarak da adlandırılır.Fransa'nın Gastronomi Başkenti: "Lyonnais"

Her ne kadar Fransa’nın orta kesiminde yer alsa da buna tam olarak ortadoğusu da diyebiliriz. Bu daha doğru bir ifadedir. Lyon’un bağlı olduğu bölgenin İtalya ve İsviçre ile kara sınırı bulunur. Avrupa Birliği sebebiyle ülkeler arasında fiziki olarak sınır bulunmaması, bu ülkelerde yaşayan birçok kişinin Lyon’a ziyaret gerçekleştirmesine de olanak sağlar. Özellikle İsviçreliler Lyon’a karşı ayrı bir ilgi duyarlar. Sadece Fransa için değil aynı zamanda Fransa’nın da bir parçası olduğu Avrupa Birliği’nin bir şehri olan Lyon, son derece modern bir şehir olarak kabul edilir. Fransız mimarisinin en güzel örneklerine rastlayabileceğiniz bu şehir, başkent Paris, Marsilya ve Nice’den sonra en çok turist çeken Fransız şehri olarak da bilinir. Şehir, Fransa’nın en kalabalık yerleşim yerleri arasında gösterilir. Bu anlamda şehir sınırları dahilinde yaklaşık olarak 2,5 milyon Fransalının yaşadığı bir şehirdir. Bu da şehri Paris sonrasındaki en kalabalık şehir yapar. Şehir, Fransa’nın en gözde yerleşim yerleri arasında olduğundan, turistlerin de dikkatini çekmektedir. Sadece turistler tarafından ilgiye mazhar olmayan Lyon, UNESCO tarafından da mercek altına alınmıştır.

Fransa’nın gastronomi merkezi olarak adlandırılan Lyon, sıra dışı şehir planlamasıyla UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilme şerefine de nail olmuştur. Şehir, Fransa’nın en önemli şehirleri arasında yer alır. Bunun en büyük göstergelerinden bazıları ise, Interpol, Euronews ve Uluslararası Kanser Ajansı’nın bu şehirde bulunması olarak gösterilebilir. Fransa toprakları nazara alındığı vakit, şehir ülkenin en yaşanılabilir ikinci şehri konumundadır. Bölgede hatırı sayılır oranda Türk nüfusu da bulunur. Paris sonrasında Fransa’nın sınırları dahilinde en çok Türk nüfusu, Lyon’da ikamet eder. Bölgeye Türkiye’den aktarmasız olarak ulaşmak da mümkündür. Türk Hava Yolları, İstanbul Lyon tarifeli seferleri düzenler.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku