Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Laetrilin Sağlık Açısından Faydaları

0 402

Aynı zamanda B17 vitamini olarak da bilinen laetril, doğal madde amigdalin’in insan yapımı bir versiyonudur ve b Bu aslında bir vitamin değildir. Ernst T. Krebs ve oğlu tarafından 50’lerde geliştirilen, 70’lerde kanser için alternatif bir çare olarak kullanımı yaygınlaşmıştır. Ancak bu mucize tedavi bir aldatmacaya dönüştürmüştür. Klinik çalışmalar oral yoldan kullanıldığında siyanür zehirlenmesine yol açmasından başka bir etki bulamamıştır.
Etkili bir antikanser ilacı olmaktan uzak, bu bileşik tehlikeli olabilmektedir. Avukatlar ve muhalifler arasındaki tartışma Laetril’i mahkemenin önüne getirmiştir. Kullanımı ve mülkiyeti onaylanmış, ancak sınırlar arasında taşınamaz, çevrimiçi satılamaz veya bir kanser ilacı ürünü olarak ilan edilememektedir. Bugün, sadece birkaç klinik hala bütünsel tedavilerde Laetril kullanmaktadır.
Laetrilin Sağlık Açısından FaydalarıBüyük oranda, bazı sağlık yararları olan ancak zararsız olmayan kayısı çekirdeği ile değiştirilmiştir. Negatif antikanser sonuçlarına rağmen, amigdalin başka özelliklere sahiptir. Örneğin, şeftali çekirdeği ekstresi (Tao Ren) geleneksel Çin ilaçlarında kan akışını, doku izlerini ve iltihaplı hastalıkları iyileştirmek için yaygın bir bileşendir. Bu koşullar için kullanımını araştıran bazı ön çalışmalar bulunmaktadır. Bunların sadece amigdalin için ve NOT Laetril (veya B17 vitamini) için geçerli olabileceği unutulmamalıdır. Bu yazıda laetrilin sağlık açısından yararları hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Kan Akışı

Kayısı çekirdeği (6x/gün) 72 kişiden oluşan klinik bir çalışmada kan basıncını düşürmüştür. Etkisi güçlüdür, 500 mg/gün C vitamini kan damarlarını koruyan ve rahatlatan bir molekül üretimini tetiklemektedir. Bununla birlikte, siyanür toksisitesinde C vitaminin bu riski arttırdığını bilmek gerekir. Şeftali tohumu içeren geleneksel Çin ilacı (tipik olarak kan bozuklukları için kullanılır), sıçanlarda kan kalınlığını ve kanın pıhtılaşmasını azaltmıştır.

Doku Yara İzi

Hayvan ve hücrelerde amigdalin, bazı organları doku izlerinden korumaktadır. Bu organlar aşağıdaki gibidir:
• Karaciğer
• Pankreas
• Böbrekler
• Akciğerler
• Kalp
Karaciğerde doku izlerinde yaygın olarak kullanılan amigdaline sahip iki geleneksel Çin ilacı (CGA ve Xiayuxue), sıçanlarda ve karaciğer hasarı olan farelerde bu durumu iyileştirmiştir.

Akciğer Sağlığı Desteği

Amigdalin fareleri inflamasyonu azaltarak uzun ve kısa süreli akciğer hastalıklarından korumuştur. Benzer şekilde, amigdalin (Mahuang kaynatma) ile yapılan geleneksel bir Çin ilacı, astımlı farelerde hava yolu iltihabını azaltmıştır. Çok düşük ağırlıklı yeni doğan bebeklerin solunumu desteklemek için ek oksijene ihtiyaçları vardır, çünkü akciğerleri çok küçüktür. Bununla birlikte, aşırı oksijen akciğerlere zarar verebilmektedir. Amigdalin, yüksek oksijen seviyelerine maruz kalan erken akciğer hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını sürdürmüştür.

İnflamatuar Ağrı

Enflamatuvar koşulları olan sıçanlarda ve farelerde, amigdalin ağrıyı, ağrıya cevap olarak sinirlerde üretilen bir protein seviyesini (c-fos) ve enflamatuar maddelerin üretimini azaltmıştır. Endometriozis, diğer pelvik organlardaki uterus astarına benzer dokunun büyümesi doğurganlığı azaltmış ve adet ağrısını artırmıştır. Statin ilacı (atorvastatin) ile birlikte verilen amigdalin, bu durum ile sıçanlarda inflamasyonu hafifletmiştir.

Karaciğer Sağlığı Desteği

Enflamasyonu bloke ederek, amigdalin doku hasarını azaltmış ve karaciğer hasarı olan farelerde sağkalımı arttırmıştır. Yağlı karaciğer hastalığı olan farelerde karaciğer hasarı ve kan yağ seviyelerini azaltmış, ancak karaciğerde yağ birikmesini önleyememiştir.

Kan Yağ SeviyeleriLaetrilin Sağlık Açısından Faydaları

Farelerde, amigdalin kandaki yağ ve kolesterol seviyelerini ve atardamarlarda birikimlerini azaltmıştır. Amigdalin bakımından zengin bir bitkinin özü (chokeberry), yağ hücresi gelişimini engellemiş ve yüksek yağ diyetiyle beslenen farelerde kilo alımını ve yağ kan seviyelerini düşürmüştür.

Kuru Göz Sendromu

Kuru göz sendromu, göz yeterince gözyaşı üretmediğinde ortaya çıkmaktadır. Normalde hava kirliliği parçacıklarının neden olduğu iltihaptan kaynaklanmaktadır. Sıçanlarda ve göz hücrelerinde, amigdalin, iltihabı azaltarak bu durumu iyileştirmiştir.

Dozaj

Amigdalin ile yapılan tek klinik deneyde, dozlar reçete yazan doktorların olağan uygulamalarına dayanarak verilmiştir ve bunlar aşağıdaki gibidir:
• Enjekte edilen: 3 g, 2x-5x/gün
• Oral: 500 mg, 3x-4x/gün
Bununla birlikte bu önerilen dozlarda bile, hem amigdalin hem de Laetril ağızdan alındığında siyanür zehirlenmesine neden olmuştur. Kayısı çekirdeği klinik denemelerde kanser için test edilmemiştir ve resmi bir doz bulunmamaktadır. Anekdot tanıklıklarının gayri resmi önerileri, gün boyunca 20-40 tohum arasındadır. Deneme yüksek tansiyon açısından test etmek için günde 6 tohum kullanılmıştır. Kanıtlanmamış ilaçların ve sistematik olmayan bilgilerin, özellikle kanser gibi ciddi bir durumun kullanılmasına dayanan tehlikelere ek olarak, tohum miktarı yetişkinlerde 5-20 ve 3 ile yetişkinlerde siyanür zehirlenmesi kadar düşüktür.

B17 Vitamini Yasal Durumu

1970’lerde popülerlik patlaması sırasında, Laetril savunucuları bir yasallaştırma yanlısı kampanyası başlatmışlardır. Sonuç olarak, davalar yapılmış ve 27 eyalet mahkemeleri Laetril’in üretim ve kullanımına izin vermiştir. FDA tarafından onaylanmayan bir ilaç olarak, Laetril’in hem ABD’ye hem de eyalet sınırlarına taşınması yasaklanmış ve karaborsa ana kaynağı olmaya devam etmiştir. Laetril’i Meksika‘dan geri getirirken FDA tarafından ele geçirilen Glen Rutherford davası, tartışmayı yeniden gündeme getirmiştir. Bir yargıç başlangıçta ölümcül hasta hastalar doktorlardan bir bildiri ile sınır ötesi onaylanmamış ilaçları taşımak olduğuna karar olmasına rağmen, Yargıtay her durumda bunu yasaklamıştır. Bugün Laetril FDA tarafından yasaklanmıştır. Laetril’in nakliyesi yasağı ABD’deki üretimini kârsız hale getirmiştir ve çoğu ürün Meksika’da üretilmektedir. Bununla birlikte, kayısı çekirdeği ve bunlardan yapılan takviyeleri almak yasaldır. Ek olarak, Meksika, Almanya ve Tayland’daki birkaç klinikte hala enjekte edilebilmektedir, ayrıca Laetril’i diyet ve lavmanlarla birleştiren bütünsel tedaviler sunulmaktadır.

B17 Vitamini Yan Etkiler ve Güvenlik

Siyanür zehirlenmesi
Amigdalin gibi bileşiklerde siyanür salımı, parçalanma hızına bağlıdır. Sadece bir şeker molekülü içerenler (Laetril gibi) daha az adımda parçalanmaktadır ve siyanürü iki moleküllü (amigdalin gibi) daha hızlı serbest bırakmaktadır. Her durumda, her iki madde de kanserli insanlarda veya yanlışlıkla onları alarak çocuklarda siyanür toksisitesine neden olmuştur. Ana semptomları bulunmaktadır ve bunlar aşağıdaki gibidir:
• Ateş
• Baş ağrısı
• Mide bulantısı ve kusma
• Düşük kan basıncı
• Nefes alma güçlüğü
• Deri döküntüsü
• Kas zayıflığı ve hasar
• Sinir hasarı
• Sarkık göz kapakları
• Karaciğer hasarı
• Karışıklık, koma ve hatta ölüm
Gıdalardan
Laetrilin Sağlık Açısından FaydalarıKayısı çekirdeği gibi doğal amigdalin kaynakları da benzer belirtilerle siyanür zehirlenmesine neden olmuştur. Tohumlarda, hem amigdalin hem de beta-glukosidaz içerdiklerinden zehirlenme riski daha yüksektir. Farklı hücrelerde bulunan, ancak tohum çiğneme dokuları ayırmaktadır. Oral amigdalin sıklıkla siyanür zehirlenmesine neden olurken, amigdalin bağırsakta sindirilmeden idrarla yıkandığından, enjekte edilen ilaçlar daha az toksik olabilmektedir. Laetril’in toksik etkileri, siyanür seviyelerini yükselten yiyeceklerle birlikte arttırılabilmektedir. Bu, bakımından zengin olanlar aşağıdaki gibidir:
• Siyanür salıcı bileşikler (badem, macadamia fıstığı, darı, manyok)
• Beta-glukozidaz (havuç, kereviz, fasulye filizi, şeftali)
Bununla birlikte C vitamini (kivi, çilek, turunçgiller gibi yiyecekler ve takviye) siyanidi (sistein) detoksleyen bir amino asit seviyesini azaltarak ve siyanür salınımını hızlandırarak amigdalin toksisitesini arttırmaktadır. Siyanür zehirlenmesi riski olan kişiler aşağıdaki gibidir:
• B12 Vitamini eksikliği (genellikle veganlar/vejeteryanlar )
• Sistein eksikliği
• Siyanür bozulmasını azaltan genetik koşullar

Diğer Riskler

Onaylanmış antikanser tedavilerini Laetril veya amigdalin ile değiştirmek özellikle tehlikelidir. Hayatta kalma şansı yüksek olan iki çocuk lösemi tekrarlamış ve ebeveynleri kemoterapi yerine onlara Laetril vermeye karar verdikten sonra ölmüştür. Laetrile FDA tarafından onaylanmış olmadığından, üretim yönetmeliği yoktur ve birçok ürün klinik kullanım için güvensizdir. Gerçekten de, Meksika’da üretilen birçok tablet ve enjeksiyonun bir analizi, yeterince güçlü olmadığını, yetersiz üretildiğini ve sıklıkla mikroorganizmalarla kontamine olduğunu ortaya koymuştur. Gebe hamsterlarda oral fakat enjekte edilmemiş Laetril yavrularda malformasyonlara neden olmuştur. İnsanlarda bildirilen tek vakada, Laetril enjeksiyonlarını alan hamile bir kadın, sağlıklı bir bebeği doğurmuştur. Güvenlik verilerinin olmamasından dolayı, hamilelik sırasında kullanımından kaçınılmalıdır.

Kaynakça:
researchgate.net
apricotpower.com
berationable.com
nutritionfacts.org

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.