Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Lamba Nedir?

0 563

Işık verme ve aydınlatma gereçlerinin kaynağını oluşturan aletlere lamba denir. Genel olarak filamanlı normal lambalar yani ampuller, gazlı lambalar yani floresanlar ve halojen lambalar olmak üzere üçe ayrılırlar.

FLamba Nedir?lamanlı normal lambalar, günümüzde en çok kullanılan lamba türleridir. Şeffaf, renkli ve beyaz olanları vardır. Havası alınmış cam bir ortamda, faz ve nötrün ince bir rezistansla karşılaşarak akkor haline gelmesiyle çalışır. Sıcaklık ne kadar yüksek olursa, ışık verimi o kadar çok artar yayınlanan ışık da mavi ışınım bakımından daha zenginleşerek, güneş ışığına yaklaşır. Küçük ve büyük soketli olanları mevcuttur. Küçük soketlilere aplik lambası denmektedir. Çeşitli firmaların ürettiği ve özellikle dekorasyon amaçlı kullanılan renkli lambalar yeşil, mavi, pembe ve sarı olmak üzere çok uçuk renklere boyanmışlardır. Yandıkları zaman seçime göre soğuk veya sıcak renkleri yansıtırlar.

Gazlı lambalar, içlerinde asal gazlar olan neon, argon, xenon ve krypton gazlarının bulunduğu lambalardır. En yaygın olarak kullanılanı floresan denilen tüp lambalardır. Cam tüpün içi beyaz toz boya ile boyanmıştır ve floresanın çalışabilmesi için balast ve starter denilen iki adet aksesuara ihtiyaç vardır. İki taraftan verilen ceryan gazın içinde atlama yaparak ışık haline dönüşür. Gözümüz, normal olarak yanan bir floresanın atlamalarını göremez ancak beynimiz algılar. Bu sebeple bu ışığın yoğun olarak kullanıldığı yerlerde göz yorgunluğu meydana gelir.
Floresan lambalar genellikle takım halinde satılırlar. Ancak ışıklı bir masa içine veya buna benzer bir yere konulması halinde bağlantılarının manuel olarak yapılması gerekir. 2 adet duy, 20 veya 40 wattlık balast, 1 adet starter ve starter duyu alındıktan sonra montaj yapılabilir.

Halojen lambalar ise günümüzde günden güne yaygınlaşmaya başlamış olan lamba tipleridir. Çok ışık verirler ve wattları yüksek, voltları düşüktür. Düşük voltajlıları trafo ile çalışırlar. Doğrudan doğruya 220 voltla çalışanları bulunmaktadır. Bu lambalar endirekt aydınlatmada kullanılırlar. Yani kullanırken tavana doğru çevrilirler. Çok ışık verdikleri için çoğunlukla “dimmer” denilen voltaj ayarlayıcı bir düğme ile kullanılırlar.

Yazar:Ayfer Yeşilova

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.