Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Letonya

0 228

5831_303696_376814322388786_1421611906_n (1)Orijinal ismi Latvija olan, resmi olarak Letonya Cumhuriyeti ismi ile bilinen, Kuzey Avrupa ülkesi Letonya, konum olarak oldukça soğuk bir iklim kuşağı üzerinde yer almaktadır. Karasal sınırları, kuzey yönünden Estonya, güney yönünden Litvanya ve doğu yönünden de Rusya Federasyonu ve Belarus ülkelerine dayanmaktadır. Bu bilgilere ek olarak, İsveç ile denizden sınırı bulunan Letonya’ nın en büyük şehri ve aynı zamanda da başkenti, Riga’ dır.

Letonya, 1 Mayıs 2004 tarihinden itibaren bir Avrupa Birliği üye ülkesidir.

I. Dünya Savaşı’ na kadar olan süreçte, Rusya İmparatorluğu’ nun hükümdarlığı altında kalan Letonya toprakları, 18 Kasım 1918 tarihinde ise bağımsızlığını ilan etmiştir. II. Dünya Savaşı sırasında, bir süre Nazi Almanyası’ nca işgal edilen bu topraklar, 1944 yılında esaretten kurtulmuştur. Daha sonra kurulan Letonya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti ise Sovyetler Birliği’ nin parçalanması sürecine kadar (1990′ lı yıllar) bir Sovyet Cumhuriyeti olarak anılmıştır. 21 Ağustos 1991 tarihinde ise Letonya ülkesi, SSCB’ den ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiştir.

5831_letonyaAvrupa Birliği’ ne kabul edildiği 2004 yılında, aynı zamanda NATO yapılanmasına da dahil edilen Letonya, küresel dünyanın bir parçası olarak dönüştürülmeye başlanmıştır.

Baltık Denizi’ ne kıyısı olan ülke, iklim olarak oldukça sert ve soğuktur. Deniz ikliminin görüldüğü ülkede, genellikle nemli bir hava vardır.

64.589 km olan yüzölçümü ile büyük bir ülke sayılmayan Letonya, alçak ovalar ile kaplı durumdadır. Rakım olarak, Baltık Denizi’ nin en alçak noktayı oluşturduğu ülkenin, en yüksek noktası ise 312 metrelik zirvesi ile Gaizinkalns’ tır.

5831_1(1)Letonya, doğal kaynaklar olarak kehribar, bataklık kömürü, kireç taşı, hidro enerji ve işlenebilir arazi yapısı ile nam salmıştır. Kehribar taşından yapılan pek çok süs eşyası ve kolye, bu anlamda bir pazar teşkil etmektedir.Letonya’nın tarıma elverişli arazileri, ülke topraklarının yaklaşık %30′ una tekabül etmektedir.Ekonomik anlamda başarılı bir ülke olan Letonya’ da işsizlik oranı yaklaşık %5’tir. Ahşap ve ahşap ürünlerini, çeşitli makine ve o makinelerin parçalarını, bazı metal malzemeleri ve gıda ürünlerini ihraç eden ülke, bu anlamda en çok Litvanya ve Estonya ile paydaşlık yapmaktadır.

5831_250px-eu_location_latLetonya’ nın nüfusu, yaklaşık olarak 2.500.000′ dir. Nüfusu oluşturan insanların etnik dağılımı ise Leton ulusunun yaklaşık olarak %63, Ruslar’ ın yaklaşık %26, Beyaz Ruslar’ ın yaklaşık %4, Ukraynalılar’ ın yaklaşık %3, Polonyalılar’ ın yaklaşık %3 ve kalanların da diğer uluslardan olması şeklinde açıklanabilmektedir.

Letonya halkının yaklaşık olarak %99,8′ i, yani neredeyse tamamı, okur yazardır. Bu bağlamda, kültür ve eğitim olarak da oldukça gelişmiş bir ülke olan Letonya, bu gelişmişlik düzeyini yaşam kalitesi anlamında da sürdürmektedir.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Letonya

Yazar:Baran Akçok

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.