Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Avustralya’ya Ulaşım: Melbourne Havalimanı

0 345

Avustralya'ya Ulaşım: Melbourne HavalimanıMelbourne,

Okyanusya coğrafyasında yer alan Avustralya‘nın en büyük ve de en önemli kenti olarak ifade edilebilir. Aslında bu durum biraz değişken olsa da çoğunlukla Sydney ve de bu güzide şehir Melbourne arasında değişiklik gösterir. Gerek Sydney gerekse de Melbourne her ne kadar önemli yerleşim yerleri olsa da, bunlar ikisi de ülkenin başkenti değildir. Avustralya başkenti Canberra’dır. Canberra her ne kadar başkent olsa da ne Sydney ne de Melbourne kadar bir popülariteye sahip değildir. Melbourne, Sydney ile beraber en çok nüfusa sahip kent olarak dikkatleri çeker. Bu iki kent, adeta ülkenin lokomotifi gibidir. Sydney biraz daha uçarı iken, Melbourne daha farklı olarak hesaplı ve de son derece iktisadidir. Görüldüğü gibi her iki şehir de kendine has özellikleri ile dikkati çeker.

Avustralya denildiğinde çoğumuzun aklına hemen bu iki şehir gelir. Bu aslında sadece bizim için geçerli olan bir durum değildir. Aslında dünya üzerinde birçok ülkede yaşayan insana Avustralya denildiğinde aklına bu iki yer gelir. Bu iki yerden Melbourne, ülke için çok önemli bir lokasyondur. Ekonomik, kültürel ve de akademik anlamda neredeyse Avustralya’ya merkez olarak hizmet veren şehir, ayrıca turizm alanında da son yıllarda ciddi bir sıçrama yapmıştır.Şehirde birden çok hava meydanı bulunur ama bunlar arasında en önemli olanı hiç şüphe yok ki, Melbourne Havalimanı’dır. Her ne kadar Melbourne Havalimanı olarak ifade etsek de bu yerin diğer bir adı da Tullamarine Airport’tur. Bu hava meydanı Avustralya’da yer alan bütün hava meydanlarını nazara alırsak, Sydney Kingsford Smith Havalimanı sonrasındaki en yoğun havalimanıdır. Bu yoğunluk yolcu trafiği bazlıdır. Avustralya’nın en önemli hava meydanları arasında sayılan Melbourne Havalimanı, Melbourne şehrinde bulunan 4 havalimanından biri olarak göze çarpar. Bunlar arasında en çok tercih edileni olan bu tesis, adeta Avustralyalı ve de Melbournelülerin dünyaya açılan kapısıdır. Her sene çok ciddi bir yolcu trafiğini ağırlayan bu yer, ayrıca uluslararası yolcuların da son derece sık tercih ettiği bir tesistir.

Avustralya'ya Ulaşım: Melbourne HavalimanıAvustralya’nın diğer havalimanları gibi bu hava meydanı da bir kamu iştirakidir. Başka bir ifadeyle devletçe işletilen Melbourne Havalimanı, oldukça etkileyici bir hizmet sunar. Bu yer, ülkenin en büyük havayolu ve aynı zamanda da ulusal taşıyıcısı olan Qantas Airways’e her ne kadar filo merkezi görevi göremese de yine de birçok havayolu şirketine filo merkezliği yapıyor olması ile dikkat çeker. Bunlar arasında Jetstar Airways, Qantas, Tigerair, Virgin Australia gibi önemli şirketler bulunur.

Her yıl 34 milyona yakın yolcunun kullandığı bu hava meydanı, 7 milyar Avustralya doları tutarında bir de ekonomik etkiye sahiptir. Her sene 235 bin uçağın teker koyduğu bu yer, bu anlamda gerek Melbourne gerekse de Avustralya için vazgeçilmezdir. Melbourne Havalimanı bünyesinde 48 bine yakın bir çalışan topluluğu mevcuttur. Bu da Melbourne anlamında çok büyük bir istihdama denk gelir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.