Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Zürih Nasıl Bir Şehirdir?

0 517

twgz_1Zürih, İsviçre’nin, en büyük ve en şöhretli şehridir. Ayrıca, İsviçre’nin Zürih kantonunun da başkentidir. İsviçre’nin kuzeyinde yer alan Zürih, oldukça dağlık bir bölgede yer almaktadır. Şehrin merkezinde, yaklaşık olarak 400 bin kişi yaşamaktadır. Ancak şehir sınırları içersinde is toplam 1.9 milyon insan yaşamaktadır. Bunun yanı sıra ciddi bir turizm merkezi olan Zürih, Lufthansa’nın satın aldığı, Swiss International Air Lines’ın da park merkezi olan Zürih Havalimanı’na da ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca havalimanı, İsviçre’nin ve Avrupa’nın en işlek havalimanıdır.

Zürih oldukça eski bir tarihe sahiptir. İnsan yaşamının bölgedeki yaşamına ilişkin yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde, bölgede 6400 yıl öncesine dayanan insan kalıntıları bulunmaktadır. Tarih boyunca stratejik bir bölge olma özelliğine sahip olan Zürih, etrafı dağlarla çevrili olması sebebiyle, birçok uygarlığın gözünü diktiği bir bölge olmuştur. Ağırlıklı olarak Alman kültürünün hüküm sürdüğü bölgede, yerleşim yerlerinin mimarisi daha çok Alman mimarisi ağırlıklıdır. Zürih, dünyanın en büyük ekonomik merkezi olarak kabul edilmektedir. Küresel bir şehir olma özelliğine sahip olan Zürih’te ortalama 230 farklı milletten insanın banka hesabı olduğu sanılmaktadır.

Zürih-Fotoğraflarıİsviçre’nin Avrupa Birliği’ne girmemesinin en büyük nedeni olarak ülkede yer alan bilhassa Zürih kantonundaki bankacılık sistemidir. Dünyada ekonomik merkez olup da bu ölçüde az bir nüfusa sahip olması sebebiyle Zürih, bu bakımdan diğer finans şehirlerden ayrılmaktadır. Düşük vergi sistemi sebebiyle, sıcak para akışının en fazla olduğu şehir olma özelliğine sahip olan Zürih ayrıca bir eğitim ve sağlık merkezidir. Dünya çapında bir şöhreti olan Zürih Üniversitesi, üniversite sıralamalarında dünyada ilk 50’de yer almaktadır.

Alp dağlarının eteklerine kadar yayılan Zürih il sınırı, dünya kış turizminin de en popüler yerlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Okyanus ikliminin yaşandığı Zürih’te kışlar oldukça soğuk geçer. Soğuk geçen kışlar genellikle kar yağışlıdır. Yazları ise oldukça serin geçmektedir. Bölge oldukça göçmenin de yaşadığı bir yer olma özelliğine de sahiptir. Özellikle Balkanlardan gelen göçmenlerin yerleştiği Zürih, Almanya‘dan da nitelikli kişilerin göçünü maruz kalmaktadır. Özellikle birçok doktor, Zürih’te yer alan dünyaca ünlü hastanlerde çalışmayı Alman hastanelerinde çalışmaya tercih etmektedir. Bunda doktorlara ödenen ücret önemli bir rol oynamaktadır.

602971d7-ec3c-4341-9c2e-233e4932ab58Zürih, 12 bölgeye ayrılmaktadır. Bölgelere Almanca ”Kreis” adı verilmiştir. Bu alan anlamını taşır. Her bölgenin kendine has özelliği söz konusudur. Bu bölgelerin tamamında Zürih kanton yasaları gereğinde 3 anadil konuşulur ve bunlar resmi dil olarak kabul edilmişlerdir. Bunlar sırasıyla, Almanca, Fransızca ve İtalyancadır. Bölgede ulaşım oldukça gelişmiştir. Hızlı trenler sayesinde, Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, Polonya gibi ülkelere çok kısa süreler içinde ulaşılabilmektedir. Zürih’te birçok din görülmektedir. Ancak çoğunluğu Hıristiyanlar oluşturmaktadırlar.

Oldukça turistik bir yer olan Zürih’te birçok tarihi bina bulunmaktadır. Bunların yanı sıra katedrallerin de bolca bulunduğu şehir, dünya mirası listesine de girmeyi başarmıştır. Şehrin ortalama her bölgesinde müze bulunmaktadır. Özellikle İsviçre Ulusal Müzesi’nin bulunduğu bölge oldukça turist çekmektedir. Dünya’nın en temiz metropolü unvanına da sahip olan Zürih, en yaşanılabilir ilk 25 şehir arasında yer almaktadır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.