Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Liken Planus Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

1 294

Liken Planus Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?Liken Planus deride meydana gelen bir hastalık türüdür. Hastalığın oluşmasının psikolojik olduğu varsayılmakta, kesin sebep olan herhangi bir sebebe rastlanılmamıştır. İnsan vücudunda iç deride (ağız, geniz, boğaz ve yemek borusunda) erkek ve kadınlarda cinsel organ çevresinde kol bacaklarda sık görülmektedir. Hastalık beraberinde karaciğer rahatsızlıkları da getirmektedir. Kadın hastaların erkek hastalara oranla fazla olduğu bilinmekte ve 30-50 yaşlar en çok şikayetlerin olduğu yaşlardır.

Deride kaşıntı ile başlayarak ilerledikçe kabaran, daha sonra mor renge dönüşen lekeler ile başlayan Liken Planus ağız içinde ise beyaz renkte olup küçük ve çok sayıdadır. Hastalanan kişiden sadece aşırı kaşıntı şikayetleri gelmektedir. Kaşıntıların dışında hastalığın başlangıcında başka problemler görülmez. Bacak ve kollarda gelişen Liken Planus de lekelerin rengi kahverengi ve siyah olabilmektedir.

Liken Planus Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?Tedavinin gerçekleşmesi için tanının koyulması gerekmektedir. Genelde doktorlar gözlemleri ile hemen teşhisi koyarlar. Eğer farklı durumlar söz konusu olursa lekeden örnek alınıp mikroskop altında incelemeler yapılır. Ağız içinde ciddileşen bu hastalık bazı durumlarda kanser yapabilmektedir. Normal seyrinde 2 yıl sonunda deride hiçbir leke kalmayacak biçimde iyileşmektedir. Doğal bitki özleriyle hazırlanan botanik kremler ile tedavi uygulanması en yaygın ve iyi sonuç veren tedavi yöntemidir. Aşırı kaşıntı olan durumlarda sakinleştirici etkili kremler kullanılabilmekte, ağız içi Liken Planus da kortizonlu ilaçlar ile tedavi edilebilmektedir.

Yazar: Sinan UZA

1 yorum
  1. Ebru diyor

    Web Siteniz için teşekkur ederim gerçekten çok guzel bilgilendirici yazılarınız var biz hastalara yol gösterici oluyor.Dermansız derdime derman ararken katkılarınızla hazırlanmış siteniz karşıma çıktı ve benim için umut oldu demek ki dermansızlık yok bilgisizlık var. Teşekkurler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku