Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Monolaurinin Sağlık Açısından Faydaları

0 423

Monolaurin, hindistancevizi yağının bir bileşenidir. İnsanlar, bağışıklık tepkilerini arttırdığını ve onları bakteriyel, viral ve mantar enfeksiyonlarına karşı daha dayanıklı hale getirdiğini iddia etmektedir. Bu yazıda Monolaurin’i düzenli olarak kullanmanın sağlık açısından faydalarına dair bilgiler bulunmaktadır.
Aşağıda bulunan bilimsel çalışmalar, herhangi bir sağlık koşulunu direk tedavi edici olarak düşünülmemelidir. Monolaurin, faydaları konusundaki çalışmalar henüz yetersizdir, bu yüzden etkinlik ve güvenliği hakkında çok daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğu bilinmeli ve kullanımı düşünülüyorsa muhakkak uzman bir doktora danışılmalıdır.

Sağlık Faydaları

Monolaurinin Sağlık Açısından FaydalarıMonolaurinin sağlık faydaları üzerine yapılan çalışmalar ve potansiyel fauydalarından bazıları şu şekildedir.
Bakteriler
Monolaurin, hücreler ve farelerdeki bakterilere karşı incelenmiştir.
Gram pozitif bakteriler
Bilim adamları, gram-pozitif bakterilerin aktivitesini inhibe edebileceğini varsaymaktadır:
• Bacillus subtilis
• Metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA)
• Toksin üreten ve biyoterörizmde istismar edilen Bacillus anthracis
Gram-negatif bakteriler
Monolaurin , gram pozitif bakterilerden farklı türde bir dış hücre zarına sahip olan Salmonella gibi gram negatif bakterilere karşı aktif olmayabilir.Bu genel bulgunun aksine, monolaurin cilt hücrelerinde hem gram-pozitif hem de gram-negatif bakterilerin büyümesini inhibe edebilmiştir. Ek olarak, ülsere neden olan Helicobacter pylori gram negatif bir bakteridir. Monolaurin bazı hücre temelli çalışmalarda buna karşı aktiftir.
Direnç
Bir hücre çalışması, monolaurin ve 6 yaygın antibiyotiği (penisilin, oksasilin ve vankomisin dahil) cilt enfeksiyonlarına neden olan bakterilerle karşılaştırdı. Monolaurin umut vaat etti ve hayvan çalışmalarına ihtiyaç duyulmuştur. Bununla birlikte, çeşitli süper suşları vardır vankomisin – dirençli Enterococcus (VRE) (% 70) monolorin direnç kısmi geliştirdik . Mutasyona uğramış Enterococcus bakterileri hücre duvarlarını sıkılaştırmayı öğrenerek monolaurinin içeri girmesini zorlaştırmaktadır.
Monolaurinin yemeklerde bağırsak bakterileri üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur. İnsanlarda bağırsak bakterileri üzerindeki etkisi bilinmemektedir.
Staph enfeksiyonları
Bakterilerde, monokaprin, laurik asit veya monomiristin ile birleştirilen monolaurin, Staphylococcus aureus’a karşı daha iyi sonuçlar vermiştir. Staphylococcus aureus enjekte edilen tedavi edilmeyen fareler bir hafta içinde öldü. Bununla birlikte, günlük olarak vankomisin ve monolaurin verilen farelerin% 50’si 30 gün hayatta kalmıştır. Ek olarak, farelerin% 60’ından fazlası günlük origanum yağı ve monolaurin kombinasyonu alındığında hayatta kalmıştır.Başka bir fare çalışmasında, vankomisin, monolaurin veya her ikisinin bir kombinasyonunu alan gruplar S. aureus’a karşı bir miktar koruma göstermiştir (% 50-70 sağkalım oranı)
Lyme hastalığı
Monolaurin, yemeklerde Lyme hastalığına neden olan bakterilere ( Borrelia burgdorferi ) karşı aktiftir. Tekrarlayan Lyme hastalığı olan bazı insanlar, bazı alternatif pratisyenler tarafından önerildiği gibi hindistancevizi yağı alır. Klinik veriler mevcut olmadığından kanıtlar bu uygulamayı desteklememektedir.
Virüsler
Bilim adamları, monolaurinin insanları ve hayvanları enfekte eden birkaç yağ kaplı virüsü inhibe edip etmediğini araştırmışlardır. Yağ kaplı virüsler vücut yağınızda yıllarca yaşayabilir ve metabolizmanıza engel olabilir. Monolaurin, virüslerin yağ kaplamalarını zayıflatmak veya parçalamak ve öldürmek için varsayılır. Bununla birlikte, insanlardaki etkileri bilinmemektedir. Yemeklerde, monolaurin yağ zarfları olan aşağıdaki virüslere karşı aktivite göstermiştir:
• Sitomegalovirüs
• Epstein Barr Virüsü
• HIV-1, HIV +
• Kızamık virüsü
• Herpes simpleks virüsü-1 ve 2
• Herpesviridae (tümü)
• İnsan lenfotropik virüsleri (tip 1)
• Vesiküler stomatit virüsü
• Visna virüsü
• Grip virüsü
• Pnömovirüs
• Sarkom virüsü
• Sinsityal virüs
Diğer virüsler
Monolaurin, hücrelerde uçuklara ve genital herpes’e neden olan Herpes virüslerine karşı Monolaurinin Sağlık Açısından Faydalarıaraştırılmıştır. Ayrıca, yağ zarfına sahip olan domuz gribi ve Herpes varicella-zoster virüsüne (suçiçeği neden olur ve zonaya neden olmak üzere yeniden aktif hale gelir) karşı da araştırılmıştır. Ancak, hiçbir insan denemesi yapılmamıştır. Monolaurin, hayvanlarda Herpes simpleks virüsüne (soğuk yaralara neden olan) karşı antiviral aktivite göstermektedir. Bununla birlikte, monolaurin (jöle veya tuzlu suyu ısıtmak için % 5 gliserol monolaurat) farelerde genital herpes iletimini büyük ölçüde arttırmıştır.
Monolaurinin griple mücadeleye yardımcı olduğu birçok anekdot raporu vardır. Onları destekleyecek geçerli bir kanıt yoktur. İnsan anne sütünden elde edilen monolaurin, sitomegalovirüs (CMV) ‘ye karşı etkiliydi, ancak soğuğa neden olan virüs olan rinovirüse karşı etkili değildir. Monolaurin test tüplerinde bazı virüslerle savaşabilse de, farelerde genital herpes iletimini arttırdığı görülmektedir.
Maya ve mantar
Araştırmacılar, monolaurinin çeşitli mantarları ve mayaları etkisiz hale getirip getiremeyeceğini araştırıyorlar. Bunlar arasında çeşitli saçkıran türleri bulunur. Ağız, bağırsak ve dişi üreme sisteminde bulunan Kandida albicans’a karşı çalışılmıştır. Maya vajinal enfeksiyonu olan 36 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, monolaurin Kandida albicans’a karşı etkili olmuştur . Daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Parazitler
Monolaurin Giardia lamblia parazitine karşı araştırılmıştır. Hayvan araştırmaları, Giardia lamblia ve Entamoeba histolytica’nın bağırsak parazitlerinin metronidazol (bir anti-parazitik ilaç) ve monolaurin kombinasyonuna cevap verebileceğini göstermektedir.
Bağışıklık savunması
Bazı insanlar monolaurini bir bağışıklık güçlendirici olarak alır. Monolaurin ayrıca kullanıcıların kronik yorgunluk sendromunda bağışıklık fonksiyonunu geliştirdiğini söyleyen bir takviyedir. Bu kullanımı destekleyecek klinik kanıtlar bulunmamaktadır. Bilim adamları monolaurinin T-hücresi fonksiyonu üzerindeki etkilerini araştırıyorlar. Daha iyi T-hücresi fonksiyonu vücudun bakteri ve virüsleri tanımasına ve öldürmesine yardımcı olur. Ayrıca kronik yorgunluk ve bağışıklık fonksiyon bozukluğu sendromunda enfeksiyonlardan potansiyel olarak sorumlu olan virüslere karşı da çalışılmaktadır.
Kilo kontrolü
Bazı tartışmalı teoriler, yağ kaplı virüslerin vücut yağında yaşayabileceğini ve obeziteyi teşvik ederek metabolizmayı bozabileceğini düşündürmektedir. Destekçiler, henüz geçerli bir kanıt yayınlanmamış olsa da, monolaurinin bu depolanmış virüsleri öldürerek kilo yönetimine yardımcı olup olamayacağını araştırmaktadır. 9 sağlıklı fazla kilolu erkek üzerinde yapılan bir çalışmada, orta zincirli yağ asitlerinin tüketimi, kalori yakımını ve yağ dökülmesini (oksidasyon yoluyla) arttırdı ve yağ depolamasını azalttı. Yine de monolaurin spesifik olarak çalışılmamıştır.
Cilt sağlığı
Monolaurinin Sağlık Açısından FaydalarıMonolaurin cilt enfeksiyonlarına karşı aktif olabilir, bu nedenle akne için araştırılmaktadır. İki dermatoloji kliniğinde yapılan bir araştırma, monolaurin içeren hindistancevizi yağının Staphylococcus aureus enfekte egzaması olan insanlara yardımcı olabileceğini göstermiştir. Büyük ölçekli çalışmalar yetersizdir.
Alzheimer
Monolaurin araştırması, bu bileşiğin, herpes enfeksiyonuyla bağlantılı olan Alzheimer hastalığını etkileme potansiyelini araştırmıştır. Alzheimer hastalarında, apolipoprotein E geninin tip 4 aleline sahip beyin insanlarında herpes simpleks virüsü tip 1 (HSV1) varlığı, Alzheimer riskinin artması ile pozitif yönde ilişkilidir.
Laurik asit gibi orta zincirli yağ asitleri, hindistancevizi yağında bulunur ve vücutta monolaurine dönüşür. Karaciğer onları beyin için önemli bir alternatif enerji kaynağı olan ketonlara dönüştürebilir. Teorik olarak, hafıza bozukluğu olan insanlar için yararlı olabilirler, ancak kanıtlar yetersizdir. Monolaurin kullanımını destekleyen hiçbir klinik kanıt yoktur.

Kaynakça:
examine.com
myprotein.com
drformulas.com
hnkeyuan.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku