Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Likya Orkidesi

2 1.198

4554_1Likya orkidesi, Kaş orkidesi olarak da bilinen bu orkide Dünyada sadece Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunmaktadır. Ne yazık ki tükenme tehlikesi altında bulunan bu güzel bitkiden, 250 den az birey bulunmaktadır. Bunlarda bir mezarlıkta bulunuyor. Akdeniz Üniversite, Antalya Orman Bölge Müdürlüğü ve Kaş Orman İşletme Müdürlüğünün işbirliğiyle yürütülen proje kapsamında Likya Orkidesi koruma altına alındı. Sadece bu orkideyi değil, ülkemizde yetişen diğer orkide türleri de korunma altına alınmaya çalışılmaktadır.

4554_3Ülkemizde yaklaşık olarak 170 orkide türü bulunmaktadır. Likya orkidesi de bunlardan biri. Bu türün azalma nedeni ise doğadan aşırı miktarda toplanmasıdır. Salep olarak bildiğimiz içeceğin ana maddesi, orkidelerin köklerinin öğütülüp toz haline getirilmesi ile yapılmaktadır. Likya orkideleri, diğer orkideler gibi salep tozu elde etmek için doğadan toplanılıyor. Aşırı toplanması da bu türün tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olmasına neden oluyor. Aynı zamanda hayvanların orkidelerin bulunduğu alanlarda otlatılması da ayrı bir etken. Ülkemizde her yıl tüm türlerden yaklaşık yüz milyon orkidenin doğadan toplandığı tahmin ediliyor. Araştırmacılar, ülkemizdeki pek çok orkide türünün tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu, ancak şu anda en tehlikedeki türün Likya orkidesi olduğunu söylüyor.

4554_2

Likya orkidelerini korumak amacıyla yürütülen proje kapsamında, orkidelerin yaşadığı alan koruma altına alınmış. Alan çitlerle çevrilerek hayvanların burada otlamaların ve orkidelerin toplanmaları engellenmiştir. Ayrıca bölge halkı Likya orkidesi hakkında bilgilendirilmiş ve bitkinin tohumları Türkiye Tohum Gen Bankasında koruma altına alınmıştır. Likya orkidesi, 10-12 yıllık bir süre içerisinde yetişkin hale gelebiliyor. Üremesi için uygun alan ve şartların yerine gelmesi gerekiyor. Rakımı 500 metrenin altında olan yerlerde yetişebilen Likya orkidesi, ilk yaprağını en erken 5 yıl içinde açabiliyor.

Kaynakça:
http://www.dha.com.tr/likya-orkidesi-koruma-altinda_455452.html
http://likyaorkidem.tr.gg/L%26%23304%3BKYA-ORK%26%23304%3BDES%26%23304%3B.htm
http://www.zaman.com.tr/gundem_likya-orkidesi-koruma-altina-alindi_2076398.html

Yazar:Hasan Can Bozkurt

2 Yorumlar
  1. Mehmet diyor

    yukarıdaki bayan arkadaşa katılıyorum. Antalya merkezde ormanda yüzlerce biliyorum. fotoğraf larını çekiyorum. martın ortasına doğru çok güzel açıyorlar.

  2. Ayla Çelik diyor

    Likya orkidesi burada yazdığı gibi sadece Antalya’nın Kaş ilçesinde değil Muğla’nın fethiye ilçesinin hemen hemen her yerinde de yetişmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku