Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Muay Thai (Tayland Boksu) Sporunun Tarihi ve Sanatı Nedir?

1 2.544

Muay Thai (Tayland Boksu) Sporunun Tarihi ve Sanatı Nedir?Tayland kökenli savunma savaş sanatıdır. Muay Thai sporu boks kategorisinde bulunur. Dünyada Tayland Boksu olarak anılır. Muay Thai, kickboks sporu ile aynı klasmanda değildir. İkisi birbiri ile karıştırılır. Bu da ortak bir yanlış anlamaya yol açmaktadır. Aralarında önemli benzerlikler olmasına rağmen, en önemli fark Muay Thai’nin dirsek kullanmasına izin vermesidir. Bazen 8 ekstre bilimi olarak da kayıtlarda geçer. Neredeyse bedeninizin her parçasını bir silah olarak kullanmanız nedeniyle bu ifade ortaya çıkmıştır. Parmaklarınızın, dizlerinizin, ayaklarınızın, alnınızın, yumrukların ve dirseklerinizin üzerine baskı uygulayarak vücudunuzun hemen hemen her noktasını kullanmanız gerekir.

Muay Thai kökenleri
Muay Thai boksu, 2000 yıl önce kurulmuş ve en eski dövüş sanatlarından biri olarak biliniyor. Muay Thai’nin kayıtları sadece 700 yıl öncesine dayanıyor olsa da, Muay Thai’nin 2000 yıl önce Çin’de başlamış olduğuna dair genel bir fikir birliği var.

Muay Thai tarihi
Muay Thai, “kralların dövüş sanatı” olarak adlandırılır. Çünkü 1411’de Sen Muajng Ma adında bir kral öldüğünde, oğulları muay thai sanatı kullanarak tahtı ele geçirmek için savaşmışlardır. Birçok kralın sadece Muay Thai’nin dövüş sanatında prova yapmakla kalmayıp aynı zamanda rakiplerine meydan okumaları da biliniyordu. Tek sorun, imparatora dokunmanın, daha az saldırı düzenine dokunmanın uygunsuz olduğu düşünülmüş olmasıdır. Böylece Phra Buddha Choa Sua ismindeki bir kral, seyirci ve muhalifleri kandırmaya teşebbüs ederek ve kılık değiştirerek sıradan biri olarak çeşitli Muay Thai turnuvalarına kaydolurdu. Tüm maçlarını kazanarak sonunda ulusal şampiyonluğa yükseldi ve birinciliğe ulaştı.

Tayland Boksu
Dünyanın büyük bir kısmı Muay Thai’yi Tayland boksu olarak gösteriyor. Tayland boksu’nun en yakın şöhreti Jean Claude Van Dam ve benzeri diğer filmlerden kaynaklansa da, bu dövüş sanatı kendini savunmanın en barbar biçimlerinden biri olarak kabul edilir.

Muay Thai (Tayland Boksu) Sporunun Tarihi ve Sanatı Nedir?Tayland boks yarışmaları
Tayland’ın, diğer Tayland’lı boksörlerle olan ayakta dövüşme biçimlerini karşılamak için açık meydan okumaları olduğu biliniyor. Çoğu Tayland’lı savaşçının ağırlıklı olarak bu maçlardan daha ağır ağırlığı var ama yine de saldırı yollarının çeşitliliği yüzünden rakiplerini şut atmayı başarıyor. Hiçbir dövüş sanatları, her bacaklardaki uzuvları saldırı için kullanmaya teşvik etmez ve diğer dövüş sanatları çarpıcı alanlarını belin üzerinde sınırlar. Tayland’lı bokslarda dizinize, tekmelerinizin ve rakibinizin bacaklarına yumruk atılmasına izin verilir. Bacak vuruşlarını kullanmaya alışkın olmayan pek çok rakip, tekniğin bir sonucu olarak verilen korkunç acı nedeniyle maçı tam anlamıyla kaybeder.

Tayland tarzı
Tayland boksu, hiçbir şekilde en aşağılık dövüş sanatı olarak düşünülmemelidir. Taylandlı boksörler, başkalarını bir şekilde vurarak gerçekleştirirler. Onların elinden düştüğünde, tam anlamıyla sanki biri beyzbol sopasını sallamış gibi hissediyor. Taylandlı boksörler, bir avuç etkili tekniğin üzerine odaklanmaya ve daha ziyade diğer dövüş sanatlarında bulunan daha gösterişli stillerin enerjisini tüketmeye eğilimlilerdir.

Muay Thai (Tayland Boksu) Sporunun Tarihi ve Sanatı Nedir?Tayland ulusal ordusu
Muay Thai boksu, etkili bir dövüş sanatı ve Tayland ulusal ordusunun resmi kendini savunma kurumu olmanın yanı sıra, bulacağınız en etkili kardiyovasküler egzersiz programlarından biridir. Birçok aerobik salonu, antrenmanlarına Taylan boksu tekniğini ekliyor. Kendinizi savunmayı öğrenerek geliştirmek isterseniz Tayland boksu, kesinlikle araştırmaya değer bir dövüş sanatıdır.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Murat diyor

    Güzel bir anlatım olmuş, paylaşım için teşekkürler Osman Bey..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku