Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Lohengrin Operası’ndan Melba Tatlısı’na

0 113

Lohengrin Operası'ndan Melba Tatlısı'na

Alman besteci Richard Wagner’in (1813-1883) bir Orta Çağ efsanesine dayanan Lohengrin Operası efsanevi bir Fransız tatlısına nasıl esin kaynağı oldu? Dilimizdeki okunuşuyla Peşmelba’ya aslında bir Alman-Fransız ortak yapımı diyebilir miyiz? Belki.

Fransız Yemek Sanatı literatüründe “şeflerin kralı, kralların şefi” olarak tanımlanan ve İmparator II. Wilhelm’in “Ben Almanya‘nın, sen şeflerin imparatorusun” dediği, Klasik Fransız Mutfağı’nın en büyük ustalarından Georges Auguste Escoffier’nin (1846-1935) notları arasında dünya çapında ünlü bir “eseri”nin ayrıntılı tarifi var. Fransızların ünlü tatlısı “Şeftali Melba”nın (Pêche Melba) tarifi. Tüm zamanların en tanınmış sopranosu olarak bilinen Avustralya‘lı Nellie Melba’ya (Helen Porter Mitchell, 1861-1931) adanmış bu tatlının öyküsünü şöyle anlatıyor Escoffier:

Lohengrin Operası'ndan Melba Tatlısı'na“1894’te, Avustralya’lı büyük opera sanatçısı Madam Nellie Melba, Jean de Reszke ile birlikte Londra’daki Covent Garden’de sahneye çıkıyordu. Covent Garden yakınlarındaki Savoy Oteli’nde kalıyordu ve ben de bu önemli kuruluşun mutfaklarını yönetiyordum. Lohengrin’in sahnelendiği bir akşam, Madam Melba bana orkestranın yanında iki koltuk verdi. Bu operada bir kuğunun olduğu bilinmektedir.

Sonraki akşam Madam Melba, aralarında Monsenyör Orleans Dükü’nün de bulunduğu dostlarını küçük bir akşam yemeğine davet etti. Bana ikram etmiş olduğu müzik ziyafetine karşılık olarak, büyük bir buz kalıbını yontup görkemli bir kuğu yaptım ve kanatlarının arasına gümüş bir kap yerleştirdim. Kabın içini ince bir kat vanilyalı dondurmayla sıvadım. Bu dondurma yatağına bir kaç dakika vanilyalı şurup içinde haşlanıp soğutulmuş şeftalileri yerleştirdim. Şeftalilerin üzerine ahududu püresi döktüm ve şeker serptim.

Ama Peşmelba asıl popülerliğini 1899’daki Carlton’un açılışında kazandı.”

Escoffier, ayrıca dünyanın çeşitli ülkelerinde üzerinde oynanıp değişiklikler yapılan tatlısı için, “Tarifim üzerinde yapılacak herhangi bir değişiklik lezzetinin hassas dengesini mahveder.” diyor.

Kaynakça:
Joel Robuchon, “Larousse Gastronomique / Dünyanın En Büyük Mutfak Ansiklopedisi”, Oğlak Yayınları, 2006.
academiedugout.fr/articles/la-peche-melba-lhistoire-dun-dessert-mythique

Yazar:Oben Güney Saraçoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku