Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Lothar Matthäus Kimdir?

0 641

matthaus5Lothar Herbert Matthaus, 21 Mart 1961’de Almanya‘nın Erlangen şehrinde doğmuştur. Eski bir futbolcu olan Matthaus, 1990’da Almanya’nın FIFA Dünya Kupası’nı kazanan kadrosunda takımın kaptanı olarak yer almıştır. Ayrıca o dönem Avrupa’da Yılın Futbolcusu da seçilen Lothar Matthaus, aynı zamanda FIFA Dünyada Yılın Futbolcusu Ödülü’nü kazanan tek Alman futbolcu olarak da kayıtlara geçmiştir. Kariyeri boyunca, 5 farklı takımın formasını giymiş olan Matthaus, orta saha ve süpürücü pozisyonunda görev almıştır. 5 farklı takımda toplam 595 lig maçına çıkmış olan Matthaus, toplam 161 kez fileleri havalandırma başarısı göstermiştir.

Futbola, 1979 yılında Borussia Mönchengladbach formasıyla başlayan Matthaus, Bundesliga’da çıktığı 162 maçta tam 36 gol bulmuştur. Borussia Mönchengladbach’ta geçirdiği 5 sezonda herhangi bir kupa kaldıramayan Matthaus, UEFA Kupası ve Almanya Kupası’nda final oynama başarısı göstermiştir. Borussia Mönchengladbach’tan 1984 yılında Bayern Münih’e transfer olan Matthaus, 4 yıl geçirdiği Bayern Münih’te 113 lig maçında görev almış ve 57 gol atmıştır. Bu dönemde 3 Bundesliga, 1 Almanya Kupası, 2 de Fuji Kupası kazanan Bayern Münih’in kadrosunda yer alan Matthaus, sezon sonunda İtalya Serie A ekiplerinden İnter Milan’ın yolunu tutmuştur.

Lothar Matthäus

1988’de Bayern’den Inter’e transfer olan Matthaus, 4 yıl geçirdiği Inter’de 115 Serie A maçına çıkmış ve 40 kez fileleri sarsma başarısı göstermiştir. Bu dönemde 1 Serie A, 1 İtalya Süper Kupası, 1 de UEFA Kupası kazanan Matthaus, 1992’de bir önceki kulübü olan Bayern Münih’e geri dönmüştür. İkinci Bayern Münih, döneminde, 4 Bundesliga, 2 Almanya Kupası, 2 Fuji Kupası, 1 UEFA Kupası, 3 Almanya Lig Kupası kazanan Lothar Matthaus, çıktığı 189 Bundesliga maçında toplam 28 gol atabilmiştir. 8 yıl süren ikinci Bayern Münih macerasının yanı sıra 4 yıl süren ilk Bayern Münih dönemiyle beraber Matthaus, Bayern Münih’te toplam, 7 Bundesliga, 3 Almanya Kupası, 3 Almanya Lig Kupası, 4 Fuji Kupası ve 1 de UEFA Kupası kazanma başarısı göstermiştir.

Ayrıca Matthaus, 1987 ve 1999 yıllarında Bayern Münih ile beraber iki kez UEFA Şampiyonlar Ligi finali oynasa da ilkini Porto’ya ikincisini ise dramatik bir şekilde Manchester United’a karşı kaybetmiştir. Alman Milli takımı ile 1990’da Dünya Kupası sevinci de yaşayan Matthaus, milli takım formasını tam 150 kere giymeyi başararak bu alanda da rekor kırmıştır. 2000 yılında MLS ekiplerinden MetroStars’a transfer olan Matthaus, 16 kez giydiği MetroStars formasıyla gol sevinci yaşayamamıştır. Ancak 2000’de MSL şampiyonu olan kadroda yer almıştır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.