Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Rudi Völler Kimdir?

0 474

filepicker-1Av7a1LdQsSPOpZcQqhw_rudi völler marseilleRudolf ”Rudi” Völler, 13 Nisan 1960 tarihinde, Almanya‘nın Hanou şehrinde dünyaya gelmiştir. Eski bir profesyonel futbolcu olan Rudi Völler, aktif futbol yaşantısı boyunca, Avrupa’nın önde kulüplerinde forma giyme fırsatı bulmuştur. Aynı zamanda da Almanya milli takımında forma giymiş olan Rudi Völler, 1990’da İtalya’da düzenlenen FIFA Dünya Kupası’nda şampiyonluk sevinci yaşayan Almanya’nın en önemli oyuncularından biri olmayı başarmıştır. Aktif futbolculuk kariyerine son vermesinin ardından teknik direktörlük ve yöneticilik yapmaya başlayan Rudi Völler, şu an itibariyle Almanya Bundesliga ekiplerinden Bayer Leverkusen’in sportif direktörlüğünü yapmaktadır. Teknik direktör olarak sadece 4 takım çalıştırmış olan Rudi Völler, 2005 yılında teknik direktörlük kariyerini zımnen sonlandırmış ve sportif direktör olarak görev almaya başlamıştır. Bayer Leverkusen’nın sportif direktörü olarak çalışmaya başlamadan önce kısa bir sürede Bayer Leverkusen’ın teknik direktörlüğünü yapmış olan Rudi Völler öncesinde de Roma’yı kısa bir süre çalıştırmış ancak alınan kötü sonuçlar neticesinde görevden ayrılmak zorunda kalmıştır.

2000 ile 2004 yılları arasında Almanya milli takımın da başında çalışmış olan Rudi Völler, 2002’de FIFA Dünya Kupası’nda finale kadar yükselme başarısı gösterse de Almanya Brezilya‘ya 2-0 yenilince, turnuvayı 2. Sırada tamamlamıştır. Sonraki büyük turnuva olan Euro 2004’de de Almanya’nın başında görev alan Rudi Völler, Almanya’nın gurubundan çıkamaması üzerine kovulmuştur. Rudi Völler, futbolculuk kariyerinde ise, teknik adamlık dönemine nazaran daha başarılı işlerin altına imzasını atmıştır. 1977’de Kickers Offenbach’da forma giymeye başlayan Völler, 3 sezonda 73 maça çıkmış ve 19 kez de gol sevinci yaşamıştır. 1980’de 1860 Münih’e transfer olan Völler burada kariyerinin en başarılı dönemlerinden birini geçirmiştir. 2 yıl da 70 maça çıkan Völler toplam 46 gol atarak Werder Bremen’e transfer olmuştur.

137476_heroaWerder Bremen’de de ciddi bir istikrar yaşayan Alman forvet burada geçirdiği 5 sezonda 142 maçta görev yapmış ve 97 gol atma başarısı göstermiştir. Burada gösterdiği performans sayesinden 1987 yılında İtalya Serie A ekiplerinden AS Roma’ta transfer olan Völler, 5 yıl boyunca burada forma giymiş ve 45 kez de gol sevinci yaşamıştır. 5 yıl süren İtalya macerasını 1992’de sonlandıran Völler, Fransa‘nın yolunu tutmuştur. Olympique Marseille’ya transfer olan Völler burada UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu yaşamıştır. Marseille forması ile 2 yılda 58 maça çıkan Alman yıldız 24 kez de gol sevinci yaşamıştır. 1994’te Marseille’nin küme düşmesinin ardından Almanya’nın Bayer Leverkusen takımına transfer olan Rudi Völler, burada 2 yıl daha futbol oynamış ve bu iki yılda Bundesliga’da toplam 26 gol atmıştır. 1996’da futbol hayatına nokta koyan Rudi Völler, aynı zamanda da Alman milli takımını da bırakmıştır. Alman milli takımı ile 90 resmi maçta görev yapmış olan Völler toplam 47 gol atmış ve 1990’da takımının Dünya Kupası’nı kazanmasında kilit bir rol oynamıştır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.