Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kevin Bacon Kimdir?

0 237

kevin-bacon-715Kevin Norwood Bacon, 8 Temmuz 1958 tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri’nin Pennsylvania eyaletinin Philadelphia şehrinde dünyaya gelmiştir. Amerikalı bir oyuncu ve ses sanatçısı olan Kevin Bacon, profesyonel oyunculuk kariyerine 1978 yılında başlamıştır. Kendisine şöhreti getiren film 1984 yapımı bir müzikal drama filmi olan Footlose’dur. Burada sergilediği performans ile birçok hayran kitlesine ulaşan Kevin Bacon, 1980’lerde aynı zamanda 13. Cuma gibi korku filmlerinde de rol almıştır. 1991’de Oliver Stone’nun JFK filminde de rol alan Kevin Bacon buradaki performansı ile Hollywood’un aranılan simalarından biri haline gelmeyi başarmıştır. Sonrasında birçok büyük Hollywood yapımında başrol oynayan Kevin Bacon, özellikle, Birkaç İyi Adam, Apollo 13 ve Gizemli Nehir filmleriyle izleyenlerin gönlünde taht kurmayı başarmıştır.

Hollywood’un yetiştirdiği en iyi erkek oyuncuların başında gelen Kevin Bacon, buna rağmen sadece Altın Küre Ödülü alabilmiştir. Kevin Bacon, Altın Küre Ödülü’nün yanı sıra birçok ödül daha kazanmıştır. The Guadian’ın oluşturduğu ”Akademi Ödülü Alamayan En İyi Hollywood Oyuncuları Listesi’nde” Leonardo Di Caprio’nun yanı sıra Kevin Bacon’da yer almıştır. Meryl Streep, Julia Roberts, Charlize Theron, Cathrine Zeta-Jones, Sarah Jessica Parker gibi isimlerle rol alan oyuncu birçok filmde kötü karakterleri canlandırmıştır. Kevin Bacon’un ilk Altın Küre Ödülü’ne aday gösterildiği film ise Meryl Streep ve Stanley Tucci ile başrolde oynadığı gerilim filmi olan The River Wild’dır. 1995’te çekilen Murder in the First filminde de başarılı bir performans sergileyen Kevin Bacon, Broadcast Film Eleştirmenleri Birliği Ödülünü kazanmıştır.

Kevin-BaconDaha sonra 1996 yapımı olan Sleepers ”Arkadaş Gibiydiler” filminde de gardiyan rolüyle karşımıza çıkan Kevin Bacon, burada da kötü karakterli bir gardiyanı canlandırarak ciddi anlamda kabul gören bir performans sergilemiştir. Digging to China filminde de engelli bir kişiyi canlandıran Bacon, sinema eleştirmenleri tarafından tam not almayı başarmıştır. Toplamda 3 kez aday gösterildiği, Altın Küre Ödülü’ne 1 kez uzanabilen Kevin Bacon, Amerikanın yetiştirmiş olduğu en iyi oyuncular arasındaki yerini almıştır. 2004’te çekilen The Woodsman filmi ile Independent Spirit Ödülü’nü kazanan Kevin Bacon, Taking Chance ile de birçok ödüle layık görülmüştür. 1988 yılında Kyra Sedgwick ile evlenen Kevin Bacon, Travis ve Sosie adında iki de çocuk sahibidir. Bucknell Üniversitesi’nde tam burslu olarak okumuş olan Kevin Bacon, tiyatro ve sanat üzerine eğitim almıştır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.