Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Marie-Gabrielle Capet (6 Eylül 1761 – 1 Kasım 1818)

0 159

Capet 6 Eylül 1761’de Lyon’da doğdu. Mütevazı bir geçmişe sahip Capet Neoklasik ressamdır. Mükemmel bir portre ressamı olan Capet’in yağlı boya tabloları, sulu boyaları ve minyatür eserleri vardır.

Marie-Gabrielle Capet (6 Eylül 1761 - 1 Kasım 1818)

Capet, gençliğinde kasabasında bulunan bir devlet çizim okuluna gitti. 18. yüzyıl Fransa‘sında, Kraliyet Sanat Akademisi, Bourbon monarşisi tarafından teşvik edilen kahramanca değerleri yücelten sanatçıları eğitmekten ve Salon’da sanat eserlerini sergilemekten sorumluydu. 1781’de yirmi yaşındaki Capet, 1783’te Akademi’ye kabul edilen Neoklasik bir sanatçı olan Adélaïde Labille-Guiard’ın (1749-1803) öğrencisi olmak için Paris’e taşındı.
Capet ilk çalışmalarını 1781 ve 1783’te Exposition de la jeunesse’de sergiledi ve Fransız Devrimi’nden sonra tüm sanatçılara açıldığından eserleri Salon’da sergilendi. Çalışmaları arasında virtüöz teknik ressamlığı ve renk kullanımıyla övülen minyatür tablolar, yağlı boya tablolar ve pasteller yer alıyordu. Pastel resimlerinin çoğu portreydi, ancak 1808’de kendi başına bir tarih ressamı olarak görülüyordu. Diğer müşteriler arasında kraliyet ailesinin birkaç üyesi ve avukat Pierre-Nicolas Berryer ve oyun yazarı Joseph Chénier gibi Paris toplumunun diğer üyeleri yer almaktaydı.

Marie-Gabrielle Capet’nin çalışmaları, çoğu Louvre’da bulunan geniş bir minyatür portre koleksiyonu içermektedir. Bu koleksiyona Madame Martin de Lesseps, Louis XVI’nın kız kardeşi Madame Elisabeth ve Matmazel Mars’ın portreleri dahildir.
Capet’in çok az çalışması bilinmesine rağmen, ona atfedilen ve genellikle Madame Elisabeth olarak anılan Elisabeth-Filippine-Marie-Helene de France’a ait olduğu tahmin edilen bazı minyatürler bulunmaktadır. Madame Elisabeth, Labile-Guiard tarafından da ünlü bir şekilde boyanmıştır. Madam Elisabeth’e ait olduğu tahmin edilen imzasız minyatür, Musée du Louvre’da bulunmaktadır. Minyatürde beyaz, muslin elbiseli ve koyu kuşaklı bir kadın tasvir edilmiştir. Capet imzalı diğer minyatürlerin nerede olduğu bilinmemektedir.

Marie-Gabrielle Capet (6 Eylül 1761 - 1 Kasım 1818)

Capet, 1818’de Paris’te öldü. Yeteneği göze çarpmasına rağmen sanatçı ölümünden sonra unutulmaya yüz tuttu. Bunun sebeplerinden bir tanesi pastel çalışmalarının o dönemde yaygın olmayışıydı ama asıl sebep toplumun o dönemde kadın sanatçıları görmezden gelme ve unutmaya karşı eğilimleriydi.

Kaynakça:

https://en.wikipedia.org/wiki/Marie-Gabrielle_Capet
https://collection.nmwa.go.jp/en/P.2001-0002.html
https://useum.org/artist/Marie-Gabrielle-Capet
https://www.soylentidergi.com/sanat-dunyasina-ilham-veren-kadin-sanatcilar/
https://artvee.com/artist/marie-gabrielle-capet/

Yazar: Gizem ŞIDIM

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.