Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Şebboy Çiçeği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0 814

Halk arasında şebboy olarak bilinen Cheiranthus cheiri, Brassicaceae (Cruciferae) familyasından bir çiçekli bitki türüdür. Bitki, özellikle Akdeniz bölgesi olmak üzere Avrupa’ya özgüdür ve dünya çapında yaygın olarak yetiştirilmektedir. Çoğunlukla bahçe bitkisi olarak yetiştirilir. Fars tıbbında (PM) yaygın bir tıbbi bitkidir, ancak modern tıpta popüler değildir. Şebboy, Ege şebboy, Ortak Şebboy, gele muurbloem, Handflower, Çok Yıllık Şebboy, Blister Ter, Çit Hardal ve Cheir’in şebboy bitkinin iyi bilinen isimlerinden bazılarıdır. Cins adı, sürüklemek anlamına gelen Yunanca Eryo kelimesinden gelmektedir. Özel bir sıfat, duvar çiçeklerinin küçük buketler halinde festivallere veya diğer etkinliklere elle taşındığı, Orta Çağ’dan kalma eski bir geleneğe atıfta bulunan Yunanca cheir kelimesinden gelir. Erysimum için yaygın olarak kullanılan adı Şebboy’dur, çünkü bunlar genellikle eski sur duvarlarında veya kayalıklarda görülür.
Bunun dışında ilginç olan bu bitkinin hala eski adı Cheiranthus adı altında satılıyor olmasıdır. Cheiranthus adı, el anlamına gelen Yunanca cheir ve çiçek anlamına gelen anthos kelimesinden gelir ve festivallerde çiçeklerin sıklıkla elde taşındığı bir orta çağ geleneğine atıfta bulunur. Türler daha önce Erysimum ve Cheiranthus olmak üzere iki cinse ayrılmıştır, ancak günümüzde Erysimum cinsi altında sınıflandırılmaktadır.

Bitki Tanımı

Şebboy Çiçeği Hakkında Bilinmesi GerekenlerŞebboy, normalde yaklaşık 12 ila 18 inç uzunluğunda ve 12 inç genişliğinde büyüyen bir bienal olarak yetiştirilen, dik, odun bazlı, yaprak dökmeyen, otsu çok yıllık bir bitkidir. Bitki, genellikle denize yakın alanlarda, uçurumlarda, eski duvarlarda ve kayalarda büyür. Hafif veya kumlu, orta tınılı ve ağır veya killi toprakları tercih sever. Bitki, uygun şekilde süzülmüş bir toprağa ihtiyaç duyarken, daha az besleyici madde içeren topraklarda da büyüyebilir. Bu bitki, ortak adı olan şebboyun anlamı gibi taş duvarlardaki küçük kumlu toprak ceplerinde yetişme kabiliyetiyle bilinir ve keskin toprak drenajını sevmektedir. Bitki odunsu kazık köküne sahiptir. Gövde dik, odunsu, yapraklı ve basit veya genellikle tabandan çok dallıdır. Tomentozlu, yıldız şeklinde dallı çatallı trikomlar şeklindedir.

Şebboy’un Yaprakları

Bazal yapraklar basit, yoğun gül şeklinde, doğrusal oblanceolate-dikdörtgen şeklindedir. Yaklaşık 40-90 mm uzunluğunda ve 4-10 mm genişliğindedir. Tabanı zayıflatılmış, kenar boşluğu tam veya hafif dentat, tepe noktası akut, sapçık çok kısadır. Cauline yaprakları, sürgüne doğru küçülen taban yapraklarına benzemektedir, dağılımı yoğundur.

Şebboy’un Çiçekleri

Çiçekler biseksüel, sarı ve parlak turuncu renktedir. Yaklaşık 2-2,5 cm, pedicel diktir ve yaklaşık 5-8 mm uzunluğundadır, hatta 15 mm uzunluğa kadar meyve vermektedir. Dört yapraklı, obovat-spatulat, taban kama şeklinde, kenar boşluğunun tamamı, apeks geniş veya alt kenar boşluğu, yaklaşık 18-22 mm uzunluğundadır. Ve 10-14 mm eninde, geniş kıskaçlıdır. Stamenler 6, tetradinamik, yaklaşık 9-14 mm uzunluğunda, lifleri basit, doğrusal-dikdörtgen, yaklaşık 3-4 mm uzunluğundadır. Yumurtalık üstün, doğrusal, elipsoid-silindiriktir, sapsız, bikarpellar, senkarpöz, tüylüdür. Çiçeklenme normalde Nisan ile Haziran arasında gerçekleşmektedir. Duvar çiçekleri soluk maviler, yeşiller, pembeler ve kremsi sarı rengindedir ancak daha sıcak kırmızılar, portakal rengi, sıcak pembeler ve altın sarısı olarak da görülebilir.

Şebboy’un Meyveleri

Hardal sınıfına ait diğer bitkilerde olduğu gibi, bu bitkilerin verimli çiçeklerine uzun, dar, tüylü ve ince şeklinde çok sayıda tohum dizilir. Doğrusal alt silindirik, dörtgen, hafif kavisli, latiseptat, yaklaşık 40-75 mm uzunluğunda ve 2.5-5 mm genişliğindedir. Tohumlar açık kahverengi, dikdörtgen-ovaldir, yaklaşık 3 mm uzunluğundadır ve ıslatıldığında zamklı bir yapı almaktadır.

Şebboy’un Popüler ÇeşitleriŞebboy Çiçeği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

• İngiliz duvar çiçeği: İngiliz Şebboyu (Cheiranthus kewensis), çuha çiçeği, koyu kırmızı, sarı, turuncu veya morumsu olabilir. Mor renge dönüşen kahverengimsi-turuncu çiçekleri vardır. Avrupa’da İngiliz duvar çiçekleri bahar çiçek taklarında görülen yaygın bir manzaradır.
• Sibirya şebboy çiçeği: Cheiranthus Allionii, turuncu veya sarı renkte olabilirken Nisan ve Mayıs aylarında bol miktarda üretilmektedir. Botanistler, onu İngiliz çeşidinden daha sert olan bir Kızılderili türü olan Erysimum asperum’un bir ürünü olarak görmektedirler.
• Alp duvar çiçekleri: Alp Duvarı çiçekleri sarı, turuncu-sarı veya morumsu olabilir. Bir başka Alp türü olan Cheiranthus linifolius, kaya bahçesinde kullanılan minik, leylak-leylak rengi çiçekler açmaktadır. Bu bitki doğru şekilde Erysimum linifolium olarak adlandırılmıştır.

Şebboy Çiçeği Hakkında Bilinmesi GerekenlerŞebboyun Geleneksel Kullanımları ve Faydaları

• Homoeopatik tıpta, bilgelik dişi ağrılarının giderilmesinde bitkinin tamamının veya tentürünün yararlı olduğu bulunmuştur.
• Şebboy daha önce bir idrar söktürücü ve emmenogog olarak kullanılmıştır, ancak son araştırmalar kalp üzerindeki etkisinin daha değerli olduğunu göstermiştir.
• Küçük dozlarda kullanımı, yüksük otu ile benzer şekilde kalbi destekleyen bir kardiyo toniktir.
• Çiçekler ve gövdeler, anti-romatizmal, antispazmodik, kardiyo-tonik, emmenogog, sinir, müshil ve çözücüdür.
• İktidarsızlık ve felç tedavisinde kullanılır.
• Uçucu yağ olarak normalde de kullanılmaktadır.
• Tohumlar afrodizyak, idrar söktürücü, balgam söktürücü, mide şikayetleri giderici ve toniktir.
• Kuru bronşit, ateş ve göz yaralanmalarının tedavisinde kullanılır.
• Çiçeğin topikal seyreltik kaynatılması, aft ve iltihaplar için iyi bir çare olarak kabul edilmektedir.
• Topikal çiçek yağının analjezik, antienflamasyon ve saç toniği olduğu belirtilmiştir.
• Kümes hayvanındaki kök, analjezik ve antiinflamatuar ajan olarak kullanıldığı rapor edilmiştir.
• Sitz banyosu veya fitil şeklindeki tohumlar emmenogogue, abortifacient ve doğum indükleyici olarak uygulanmıştır.
• Hindistan pazarlarında, emziren annelerin emzirmeyi iyileştirmeleri için çeper çiçeği içeren çok bileşenli bir tablet olarak bulunmaktadır.
• Günümüz Hindistan’ın geleneksel toplumlarında, şebboy hala düşük yapıcı ajan olarak kullanılmaktadır.
• Hint tıbbında çiçekler kardiyo aktif, antispazmodik, müshil, emmenogogue, deobstruent ve tonik olarak önerilmektedir.
• Şebboyu tohumları mide, idrar söktürücü, balgam söktürücü, ancak guatrojenik olarak bilinir ve yaprak ve tohum özleri antibakteriyeldir.
• Doktorlar doğum sırasında ağrıyı hafifletmek, menstrüasyonu uyarmak, böbrekleri ve karaciğeri temizlemek ve katarakt problemlerini çözmek için şebboy doktorlar tarafından reçete edilmektedir.
• Şebboyun bu kısımlarıyla hazırlanan ilaçlar iktidarsızlık ve felç tedavisinde kullanılmaktadır.
• Bitkinin tohumları genellikle ateş, kuru bronşit ve hatta göz yaralanmalarını tedavi etmek için kullanılır.

Şebboy Çiçeği ile İlgili Diğer Gerçekler

• Çiçekler % 0,06 uçucu yağ içerir.
• Seyreltilerek parfümeride kullanıldığında hoş bir aroması vardır.
• Bu bitkinin çiçekleri yaygın olarak kapları ovmak için de kullanılır
• Filistin’de şebboy, ‘İsa’nın kandamlaları’ olarak bilinir.
• Duvar çiçeklerini hayal etmenin, aşık olanlara sevgililerinin onlara sadık kalacağının bir işareti olduğu söylenir.
• Duvar şebboyu ilk sezonda tohumdan sadece yaprak yetiştirir. Daha sonra ikinci sezonda ilk don ile çiçek açar, tohum verir ve ölür.
• Bir sadakat simgesi olarak görülür.
Şebboy çiçeği süs bitkisi olmasının yanında sağlık açısından faydaları bulunan bir çiçektir. Ve dünyanın birçok yerinde bilinmektedir. Fakat bu bitkinin büyük miktarlarda kullanılması halinde zehirli olduğu söylenmektedir. Büyük dozlarda alındığında toksiktir bu yüzden yalnızca profesyonel gözetim altında kullanılmalıdır. Ve hamilelik sırasında kesinlikle kullanılmamalıdır.

Kaynakça:
https://www.botanical.com/botanical/mgmh/w/wallfl04.html
https://plants.usda.gov/core/profile?symbol=ERCH10
https://npgsweb.ars-grin.gov/gringlobal/taxonomydetail.aspx?id=318992
https://www.cabi.org/isc/datasheet/13316

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku