Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Charles Dickens Kimdir?

0 423

4138_220px-dickens_gurney_headCharle; dünyaya 1812 yıllarında gözlerini açtı. Babası memurdu ve ailesi ekonomik olarak hiç iyi bir durumda değildi. Sefalet içinde büyüyen Charles 11 yaşlarında bir boya fabrikasında çalışmak zorunda kaldı. 15 yaşına kadar bu fabrikada çalışan Charles daha sonra bir avukatın yanına girdi. Charles çok meraklıydı ve öğrenmeye her zaman aç bir insandı. Bu yüzden her yeni şeye büyük bir ilgi ile yaklaşırdı. Bu merakı onun stenografi öğrenmesini sağladı.

Hatta 1835 yıllarında, o zamanın Mornin Chronicle gazetesine stenograf olarak girmeyi başarmıştı. Gazetede tutan Charles daha sonraları kendisine verilen Boz takma adından esinlenerek Bozun Karalamaları başlığında kendi notlarını yayımlamaya başladı. Yaşamını böyle sürdürürken, 1837 yıllarında onun ün kazanmasını sağlayan “Bay Pikvik’in Serüvenleri” adlı kitabını yayımladı. Bu kitap sayesinde ün kazanan Charles sefalet dönemlerini çoktan geride bırakmıştı. Kitabı yazdığı yıl Catherine Hogarth ile evlendi. “Antikacı Dükkanı” adlı romanında ise; ölen baldızına ithaflar bulunuyordu. Daha sonra Amerika’ya gitti ve burada sıcak kanlı bir şekilde karşılandı. Ancak bu karşılama pek uzun sürmedi. Çünkü yazmış olduğu Genel Okur İçin Amerika Notları Amerika halkı tarafından büyük bir tepki ile karşılaştı. Bu notlarda Amerikayı kötüleyen cümleler çok sıktı.

4138_imagesHayatında bol bol seyahat eden Charles, bu seyahatleri sayesinde bir çok ünlü yazar ile tanışma fırsatı yakalı. Daha sonraları “Daily News gazetesini ve Household” adlı dergisini çıkardı. Çok seyahat eden Charles’ın, karısı ile arası açılmıştı ve 1858 yıllarında karısından ayrıldı. Bu ayrılma ile tamamen kendini özgür hisseden Charles, bir çok geziye katıldı ve konferanslar verdi. Ancak vücudu bitkin düştü ve istirahate çekilmek üzere geldiği Gadshill şehrinde hayata gözlerini yumdu. ( 1870 )

Yazar:Zafer Kaplan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku