Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Matt Damon Kimdir?

0 309

Matt Damon Kimdir?Matt Damon ödül kazanmış bir Hollywood oyuncusu ve Good Will Hunting konusundaki çalışmaları için Oscar ödülü kazandı. Ayrıca Jason Bourne filmleri ve ‘The Talented Mr. Ripley’, ‘Candelabra’nın Arkasında’ ve ‘Martian’ olarak da bilinir.8 Ekim 1970’de Cambridge, Massachusetts’de doğdu. 1997’de arkadaşı Ben Affleck’le birlikte Good Will Hunting’te oynayan ve yazan Matt Damon, oyunculuk hayatına başladı . İkili, proje için Oscar adlı orijinal bir senaryo kazandı. Damon, o zamandan beri popüler Ocean’s Eleven serisi ve Jason Bourne gerilim filmleri de dahil olmak üzere geniş bir film yelpazesinde yer aldı . O kadrodaki diğer önemli projelere de dahil edildi. Yetenekli Bay Ripley , Uyum Bürosu , Şamdanın Ardında ve Altın Küre ödüllü Blockbuster Mars yönettiği, Ridley Scott.

Çocukluk ve Gençlik Dönemi

Matthew Paige Damon, 8 Ekim 1970’de Cambridge, Massachusetts’de dünyaya geldi. Annesi Nancy erken çocukluk eğitiminde profesör iken babası Kent, finans ve gayrimenkulde çalıştı. Damian’ın yürümeye başlayan çocuk yıllarında ebeveynleri boşandı. Bir de Kyle adında kardeşi var.

10 yaşındayken Damon, Ben Affleck ile yolları kesişti. İkili gönül arkadaşı oldu. İkisi de Beyzbol oynuyorlardı (ikisi de zorlu Boston Red Sox hayranları) ve fantezi oyunu Dungeons and Dragons’ın yanı sıra filmin ikili özelliklerine de katılıyorlardı. Ayrıca hem şair EE Cummings , besteci Leroy Anderson ve basketbol yıldızı Patrick Ewing’in de bulunduğu bir çok önemli mezun ile birlikte bir halk lisesi olan Cambridge Rindge & Latin School’a kayıt oldular. Lise yıllarında Damon oyunculuk tutkusu geliştirdi.

Matt Damon Kimdir?Ticari ve Kritik Başarı

Damon, Harvard’ta İngilizce eğitimi aldı, oyunculuk kariyerine devam etmek için erken ayrıldı. Büyük ekranda ilk kez 1988’de Mystic Pizza’yı 18 yaşında tamamlamış olan The Rainmaker (1997) ve Good Will Hunting (1997) adlı filminde başrolde oynamaya devam etti. Affleck. Gus Van Sant yönettiği Av aslında yetenekli bir matematikçi Damon, Genç rolü için ilk Oscar kazanan Robin Williams tarafından oynanan bir terapistten rehberlik alır .

Damon, Saving Private Ryan (1998), The Talented Mr Ripley (1999) ve The Bourne Identity (2002) ve devamı olan The Bourne Supremacy (The Bourne Supremacy ) gibi filmlerle on yılın sonundan başlayarak yeni binyılda yüksek profilli projeler üretmeye devam etti . (2004) ve The Bourne Ultimatum (2007). 110 milyon dolarlık Bourne Ultimatum , ABD ve Kanada‘da tahmini 70, 2 milyon dolarlık bir işi yaparak ve 2014’ün Galaxy Guardians of the Releases tarihine kadar bu rekorunu sürdürdü. Damon, 2016’da Jason Bourne’da oynadı, Bourne serisinin beşinci bölümü. Eleştirmenlerden karışık eleştiriler alan film, dünya çapında bir gişe rekoru kırdı.

Ocak 2008’de Damon, komedyen Sarah Silverman’la birlikte çıktığı mizahi bir müzik videosu nedeniyle çok fazla medya ilgisini çekti.
Kariyer önündeki Damon , Clint Eastwood’un yönettiği ve Morgan Freeman’ın oynadığı Güney Afrikalı filmi Invictus’da (2009) Rugby büyük Francois Pienaar rolünde Nelson Mandela olarak oynadığı üçüncü Akademi Ödülüne aday gösterildi . The Damned , The Departed (2006) ve True Grit (2010) ‘da görüldüğü gibi, bu dönemde de beğenilen diğer filmlerde rol aldı , gerilim filmi Green Zone’un (2010) daha karışık bir resepsiyona sahip olmasına rağmen . O, 2010 dramı Ahiret için tekrar Eastwood’la bir araya geldi ve ertesi yıl Emily Blunt’u romantik bir politikacıyı oynadı.

Matt Damon Kimdir?Damon, ilginç bir proje karışımını çözmeye devam ediyor. 2011’in We Bought a Zoo adlı oyunu ve çevre draması Promised Land (2012) ‘ da John Krasinski (Blunt’un kocası) ile birlikte oynadı. Damon, daha sonra , Michael Douglas’ın rol aldığı eleştirmenlerce alkışlanan HBO filmi Behind the Candelabra’da (2013) Liberace’in erkek arkadaşı Scott Thorson rolüyle övgü aldı. Damon, Douglas’ın baş aktör kategorisinde iki ödül kazandığı Emmy ve Golden Globe adaylığını kazandı.

Bilim kurguya dönen Damon, Elysium’da 2013’te Jodie Foster ve The Zero Theorem ile oynadı . George Clooney’le birlikte Savaş Tiyatrosu The Monuments Men’de (2014) yer aldı . Bu düşüşün ardından Damon, uzun süredir arkadaşı Affleck ile bir araya geldi. Paranın üretim şirketi Pearl Street Films, Syfy kablo ağı için Incorporated adlı yeni bir seri geliştirmeyi kabul etti . Pearl Street Films projede CBS Televizyon Stüdyoları ile birlikte çalışacak. Ve 2015 sonbaharında Damon, HBO film yapımı belgesel dizisi Greenlight projesinde yer alan geri dönen üretim ekibinin bir parçasıydı .

Damon , Ridley Scott’ın yönettiği ve Jessica Chastain ve Chiwetel Ejiofor’un başrolde oynadığı The Martian’ın sonbahar sürümüyle de büyük bir darbe aldı. 2011 Andy Weir romanına dayanan film, kurtarmayı kolaylaştırmak için Dünya’da çabaları kronikleştirirken Mars’ta karaya oturan bir astronotun travmasını tasvir ediyor. Olumlu eleştiri çığlığı alan The Martian, dünya çapında 600 milyon dolar kazandı ve hem film hem de kurşun aktör, 2016 yılının başında Altın Küre aldı. Damon, kazanmasından birkaç gün sonra başrol oyuncusu kategorisinde başka bir Oscar’a aday gösterildi.

Aralık 2017’de Damon , Kristen Wiig’in başrolünde Downsizing’in piyasaya sürülmesiyle birlikte bilim kurgu türüne döndü .

Kişisel hayat
Damon, Arjantin doğumlu Luciana Bozán Barroso’nun Aralık 2005’de New York Belediye Sarayı’nda uzun süreli kız arkadaşıyla evlendi. Barmen olarak çalıştığı Miami’de Stuck On You’u çekerken tanışmışlardı .

Matt Damon Kimdir?Çiftin üç kızı vardır: Isabella, 11 Haziran 2006’da Damon’un film çekmediğinde yaşadığı Miami’de dünyaya geldi. İkinci çocuğu olan Gia Zavala, 20 Ağustos 2008’de doğdu. Çift, kızı Stella Zavala’yı 20 Ekim 2010’da ağırladı. Damon’ın Barroso’nun evliliği konusundaki üvey babası Alexa da var.

2007’de Damon, People dergisince “Sexiest Man Alive” seçildi . Şaşıran bir Damon , her biri bu şerefi iki kez kazanan Clooney ve Brad Pitt’in “tüm kampanyaları” sonunda sonuç verdiğini söyledi. Dergide yayınlanan bir mektupta “Yaşlı bir ebeveyne babasına ömür boyu ego desteği verdiniz” dedi. “9 yaşındaki üvey kızım şimdi soğuk olduğumu düşünüyor”

Kaynakça:
https://www.biography.com/people/matt-damon-9265409
https://www.sabah.com.tr/matt-damon-kimdir

Yazar:Hatice Öztürk

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.