Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Julius Caesar Kimdir?

0 661

Julius Caesar Kimdir?Julius Caesar kimdi?

Julius Sezar (M.Ö. 12 – 13, M.Ö. 100 – M.Ö. 15 Mart 44) Roma Cumhuriyeti’nin siyasi olarak usta ve popüler bir lideriydi ve Roma Cumhuriyeti’nin coğrafi alanını büyük ölçüde genişleterek imparatorluğun kuruluşunu büyük ölçüde değiştirdi. İddiaya göre Truva prensi Aeneas’ın soyundan gelen Sezar’ın doğuşu, Roma tarihinde yeni bir bölümün başlangıcını işaret etti. 31 yaşına gelindiğinde, Sezar çeşitli savaşlarda savaşmış ve Roma siyasetine karışmıştı. Birkaç ittifaktan sonra, Roma İmparatorluğunun diktatörü oldu.

Julius Caesar nasıl ve ne zaman öldü?

Julius Caesar, M.Ö. II. Mart (15) tarihleri; arasındaki siyasi rakipler tarafından suikaste uğradı. Sezar’ın kendisinin öldürme planını bilip bilmediği belli değil; her ne kadar bugünkü Irak’ta eski siyasi müttefiki Crassus’un uğradığı kayıpları geri almak istediği bir askeri birlikle 18 Mart’ta Roma’yı terk etmeyi planladı.

Sezar’ı kim öldürdü?

Julius Caesar’ın Roma Senatosuna katılan eski düşmanları olan Gaius Cassius Longinus ve Marcus Junius Brutus, Caesar’ın öldürülmesine “özgürleştiriciler” adıyla planlanmıştı.

Brutus’un öldürülmeye karışması sarsıcı bir etki yaptı. Roma’nın daha önceki iç savaşında başlangıçta Sezar’ın rakibi olan Pompey ile yüzleşmişti. Sezar’ın zaferinden sonra Brutus hükümete katılmaya teşvik edildi. Annesi Servilia da Sezar’ın sevgililerindendi.

Julius Caesar Nerede Doğdu?

Tarih tartışmalara devam etmekle birlikte, Julius Caesar’ın M.Ö. 12-13 yıllarında 13 Temmuz’da Roma’da doğduğu tahmin ediliyor.

Aile Julius Caesar Roma aristokratlarından biriyken, ailesi çok zengin değildi. Sezar 16 yaşındayken babası Gaius Sezar öldü.
Karısı ve çocukları
M.Ö. 84 yılında, Julius Caesar bir soylu kızı Cornelia ile evlendi. M.Ö. 76 yılında birlikte, bir kızları oldu.
M.Ö. 67’de Sezar, Roma diktatörü Sulla’nın torunu Pompeia ile evlendi. M.Ö. 62’de çift boşandı.
M.Ö. 59’da Sezar, hayatının geri kalanında evli kaldığı bir genç olan Calpurnia’yla evlendi. Ayrıca, VII Kleopatra Mısır kraliçesi de dahil olmak üzere çeşitli metresleri vardı.

Erken dönem

Sezar’ın gençliğinde, karışıklığın ve istikrarsızlığın bir unsuru, soyluluğunu kaybeden ve önemli boyut ve etkisini idare edemeyen gibi görünen Roma Cumhuriyeti’ni yönetti. Babasının ölümünün yakın çevresinde Sezar, ülkenin asaletiyle yüzleşmek için çaba gösterdi.

Sezar’ın Cornelia’ya olan evliliği, Cornelia’nın babası Sulla’nın siyasi rakibi olduğu gibi, diktatör Sulla’nın öfkesini aldı. Sulla, Sezar’a karısını boşamak veya mülkiyetini kaybetme riski altında kalmasını emretti. Genç Roman askeri hizmette bulunmayı reddetti ve ilk önce Asya’nın doğusunda ve sonra Kilikya’da kaçtı. Yakın arkadaşlarının yardımı ile, Sezar sonunda Sulla’yı Roma’ya dönmesine izin verilmesi konusunda ikna etti.
Sulla’nın ölümünden sonra Caesar kariyerine savcılık savunucusu olarak siyasete başladı. Felsefe eğitimine geçici olarak Rhodes’a taşındı. Seyahatleri sırasında korsanlar tarafından kaçırıldı. Müzakere becerileri ve karşı isyan taktiklerinin cesur bir görüntüsünde, esirlerini fidyesini yükseltmek için ikna etmiş, onlara saldırmak için bir deniz kuvveti düzenledi. Korsanlar tutsak edildi ve idam edildi.

Caesar M.Ö. 74’de özel bir orduyu kurdu ve Roma’ya savaş ilan eden Pontus Kralı Mithradates VI Eupator ile savaşarak daha da güçlendi.
Sezar, Pompey ile çalışmaya başladı ve kısa süre sonra M.Ö. 68 ya da 69’da seçildi. Diğer kilit hükümet görevlerinde bulunmaya devam etti. M.Ö. 61-60 yıllarında Sezar, Roma İli vilayetinin valisi olarak görev yapmıştır. Caesar, Pompey ile yakın bir ittifak sürdürdü ve böylece MÖ 59 yılında konsül olarak güçlü bir hükümet görevine seçildi.

Julius Caesar Kimdir?İlk Üçlü İttifak

Julius Caesar, Marcus Licinius Crassus ve Pompey arasındaki stratejik ittifak “ilk üçlü itifak” olarak biliniyordu. Aynı zamanda Sezar, Pompey’de yönetiyordu; kendini, Sulla’nın egemenliği boyunca cesurca hizmet eden bir Roma generali ve politikacı olan Crassus’la karşı karşıya geldi. Ancak, Crassus ve Pompey yoğun rakiplerdi. Sezar, bir kez daha Crassus ve Pompey’in güvenini kazanarak ve düşman yerine müttefikler olarak daha uygun olacağını ikna eden bir müzakereci olarak yeteneklerini sergiledi.
Sezar için, ilk üçlü ittifak ortaklığı daha büyük bir hakimiyet için mükemmel bir sıçrama tahtasıydı. Roma tarihinin en zengin adamı olarak gösterilen bir lider olan Crassus, Sezar’ın iktidara gelmesinde yerindelik olduğunu ispatlayan mali ve siyasi desteği sundu.

Erken Kural ve Galonik Savaşlar

Bir tartışmada, Sezar, Pompey’in askerlerinin ücretlerini kamuya açık alanlarla olarak ödemeye çalıştı. Sezar, isyan çıkarmak için bazı Pompey askerlerini kiraladı. Bütün kaosların ortasında, yola çıktı.
Kısa bir süre sonra Sezar, Gaul valiliğini terfi etti (şimdi Fransa ve Belçika). Bu, ona daha büyük bir askeri ordu kurmasına ve statüsünü Roma’nın tüm zamanların en büyük liderlerinden biri olarak gören bir tür kampanya başlatmasına izin verdi. M.Ö. 58-50 yılları arasında Sezar, geri kalanı Ren Nehri’ne kadar olan toprakları ele geçirdi.
Toprakları genişletince Sezar, düşmanlarına karşı iyice acımasızlaştı. Bir keresinde rakibinin su temini tamamlanıncaya kadar bekledi, sonra kalan tüm kurbanların ellerinin kesilmesini emretti.

Julius Caesar Kimdir?Pompey’e Karşı Savaş

Julius Caesar’ın gücü ve prestiji arttıkça, Pompey siyasi partnörünün kıskançlığını aldı. Bu arada, Crassus hala Pompey hakkındaki küçümsemesini arttırarak devam etti. Üç lider, M.Ö. 56’da Luca’daki bir konferansta, Caesar’ın mevcut toprak kuralını beş yıl daha çığırtan bir hale getiren, Crassus’a Suriye’de beş yıllık bir dönem verdiklerini ve Pompey’i İspanya’da beş yıl süreyle kabul ettiklerini geçici olarak atadılar. Ancak üç yıl sonra, Crassus Suriye’deki bir savaşta öldürüldü. Bu süre zarfında Pompey, Sezar hakkındaki eski endişelerini tekrar gözden geçirdi.
10-11 Kasım tarihleri ​​arasında M.Ö. 49’da Sezar, nehri Rubicon üzerinden birliklere yöneldi. Pompey, kendisini Caesar’ı ulusal bir tehdit olarak gören soylulukla daha fazla tutarlı hale getirdiğinde, iki lider arasındaki iç savaş kaçınılmaz olduğunu kanıtladı. Ancak sonuçta Pompey ve birlikleri Sezar’ın askeri kuvveti için uygun değildi. M.Ö. 48 yılına gelindiğinde, Sezar, düşmanlarını İtalya dışına itti ve Pompey’i Mısır’da takip etti. Orada Pompey öldürüldü ve Sezar kendini Mısır kraliçesi Kleopatra ile hizaladı.

Kaynakça:
https://www.biography.com/people/julius-caesar-9192504
http://www.nkfu.com/gaius-julius-caesar-sezar-kimdir/
https://www.biyografi.net.tr/jul-sezar-kimdir/
http://listelist.com/jul-sezar-hayati/

Yazar:Hatice Öztürk

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku