Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

J.K. Rowling Kimdir?

0 449

J.K. Rowling Kimdir?2001 yılından itibaren kitapları ülkemizde de yayınlanan Harry Potter serisi, tüm dünyada çok sayıda dile çevrilmesiyle ve milyonlarca okuyucuya ulaşmasıyla fantastik edebiyatın en önemli eserleri arasına girdi. Ayrıca bu seri, dünyada şimdiye kadar yazarını yoksul bir bireyken milyarder olmasını sağlayan tek kitap serisidir. Bu çok satan serinin yazarı J.K. Rowling kimdir ve nasıl bir yaşamı vardır?

Joanne Rowling 31 Temmuz 1965’te, Bristol’ün hemen dışında bulunan Yate General Hastanesi’nde İngiltere’de doğdu. Gloucestershire, Chepstow, Gwent ve Galler’in güneydoğusunda büyümüştür.

Babası Peter, Bristol’daki Rolls Royce şirketinde uçak mühendisiydi. Annesi Anne ise, Wyedean Comprehensive’in kimya departmanında teknisyendi.

Küçük yaştan itibaren Jo , kitaplar arasında büyüdü ve yazar olmak istedi. Altı yaşındayken “Tavşan” isimli ilk kitabını yazdı. On bir yaşına geldiğinde de konusu, yedi tane lanetli elmas ve onlara sahip olan insanlar olan ilk romanını yazdı.

Jo, 18 yaşındayken Exeter Üniverisitesi’nde okumak için evden ayrıldı. Eğtimi sırasında Fransız Edebiyatı ve Klasikler üzerine çok sayıda kitap okudu. Klasiklere dair olan bilgisi, Latin kökenli olan Harry Potter serisindeki büyüleri yazmasını sağladı.

Eğitimi için Paris’te bir yıl yaşadığı sırada evini; bir İtalyan, bir Rus ve bir İspanyol ile paylaştı. Üniversite’yi bitirdikten sonra, Londra’ya taşındı. Burada, Amnesty International’daki araştırmacı pozisyonu da dahil çok sayıda işte çalıştı.

J.K. Rowling Kimdir?1990 yılında, Manchester’dan Londra King’s Cross istasyonuna giden bir trende otururken Harry Potter fikri aklına geldi. Bunu takip eden beş yılda, Harry Potter serisinin yedi kitabını tasarladı. Kitapları tasarlarken, çoğunlukla el yazısıyla çok sayıda notlar aldı.

Romanları konusunda notlarını alırken, Portekiz‘in kuzeyine yabancı dil olarak İnglizce öğretmek için taşındı. Burada, 1992 yılının Ekim ayında Jorge Arantes ile evlendi ve 1993 yılında Jessica adlı bir kız çocuğu sahibi oldu. Aynı yılın sonlarına doğru evliliği sona erdiğinde, Edinburgh’ta yaşamak üzere Birleşik Krallık’a döndü. Portekiz’den gelirken yanında kızı Jassica’nın yanısıra, Harry Potter ve Felsefe Taşı’nın ilk üç bölümünü içeren bir çanta vardı.

Edinburgh’ta Rowling, öğretmenlik eğitimi aldı ve devlet okullarında öğretmen olarak çalıştı. İş dışında kalan boş zamanlarında ise, seriyi yazmaya devam etti. Taslağı tamamladığında, ilk üç bölümü çok sayıda kitap yayıncısına gönderdi. Taslak, on bir yayıncı tarafından reddedildi. Bu yayıncılardan sadece bir tanesi, diğer bölümleri de görmek istedi. Kitap ilk defa, 1997 yılının Haziran ayında Bloomsbury Children’s Books tarafından, J.K. Rowling adıyla yayınlandı.
K harfi, Rowling’in babaannesinin ismi Kathleen’i ifade ediyordu. Bu isim, kitabın bir kadın tarafından yazıldığı açıkça belli olursa, genç erkek çocukları tarafından okunmayabileceğini düşünen yayıncının ısrarıyla dahil edilmiştir. Böylece, J.K. Rowling kısaltması yazarın cinsiyeti ile ilgili bilgi vermeyecekti.

Serinin ilk kitabı olan Harry Potter ve Felsefe Taşı, Amerika Birleşik Devletleri’nde 1998 yılına yayınlanmıştır. Ardından serinin diğer altı kitabı da yayınlandı ve satış rekorları kırdı. 2001 yılında, serinin ilk filmi Warner Bros. tarafından filme uyarlandı. Sonrasında, kalan altı kitap da filme uyarlandı ve toplam sekiz film çekildi. Yedinci ve serinin son kitabı olan Harry Potter ve Ölüm Yadigarları, 1 ve 2 olmak üzere iki film halinde sinemaya uyarlandı. Son film Harry Potter ve Ölüm Yadigarları 2. Bölüm 2011’de vizyona girdi.

J.K. Rowling Kimdir?J. K. Rowling, Harry’nin okul kitabı olarak iki küçük kitap daha yayınladı. Bunlar; 2001 yılında yayınlanan Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerede Bulunurlar? ve Çağlar Boyu Quidditch kitaplarıdır. 2008 yılı Aralık ayında da Ozan Beedle’ın Hikayeleri kitabı yayınlandı ve geliri kendi kurdurduğu uluslarası bir çocuklara yardım derneği olan Lumos’a bağışlandı.

2012 yılında J.K. Rowling, dijital şirketi Pottermore’u kurdu. Pottermore sitesinde Harry Potter hayranları, Rowling tarafında üretilmiş içeriklerin yanısıra, seri hakkında haberleri, makaleleri ve analizleri okuyabiliyor. Aynı yıl Rowling, ilk polisiye romanı olan The Casual Vacancy adlı kitabını yayınladı ve bu kitap 44 dile çevrildi. Bu kitap, 2015 yılında BBC tarafından televizyon dizisi olarak uyarlandı. The Cuckoo’s Calling, The Silkworm ve Career of Evil romanları, The Casual Vacancy’nin devamı olarak Little, Brown yayınevi tarafından yayınlandı.

2016 yılında J.K. Rowling, Jack Thorne ve John Tiffany ile, tiyatroya uyarlanacak yeni bir Harry Potter hikayesi üzerine çalışmaya başladı. Harry Potter ve Lanetli Çocuk Bölüm 1 ve Bölüm 2 adlı bu çalışma London’s West End’te The Palace tiyatrosunda gösterime girdi. Ayrıca, tiyatro senaryosu Temmuz 2016’da kitap olarak da yayınlandı ve yayınlanmasının hemen ardından en çok satanlar listesine girdi.

J.K. Rowling Kimdir?Harry Potter ve Lanetli çocuk filmine ek olarak, 2016 yılında J.K. Rowling “Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerede Bulunurlar?” adlı Harry Potter serisi ile bağlantılı filmin senaryosunu da yazdı. Bu film, Kasım 2016’da vizyona girdi. Bu film, büyücülük dünyasında Harry Potter döneminden öncesini anlatır ve zoolog olan Newt Scamander’in maceralarını anlatır. Rowling’in açıklamasına göre “Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerede Bulunurlar?” toplamda beş filmlik bir seri olacaktır.
J.K. Rowling 2001 yılından beri Dr. Neil Murray ile evlidir. Eşi, 2003 yılında doğan oğlu David ve 2005 yılında doğan kızı Mackenzie ile birlikte Edinburgh’ta yaşamaktadır. 2011 yılında vizyona giren Magic Beyond Words: The JK Rowling Story adlı film, Rowling’in yaşam öyküsünü anlatır.

J.K. Rowling Kimdir?Kurduğu Dernekler

Rowling, çok sayıda dernek ve organizasyonu, hayırsever vakfı Volant aracılığıyla desteklemektedir. Ayrıca, uluslarası çocuk derneği olan Lumos’un kurucusu ve başkanıdır.
Üniversite mezuniyetinin ardından çalıştığı Amnesty International’da, Fransızca konuşan Afrika ülkelerindeki insan hakları ihlallerini araştırmıştır.

Rowling, Multiple Sclerosis ile ilgili bilimsel çalışmaları, bu hastalık nedeniyle kaybettiği annesinin anısına 2009 yılında kurduğu Anne Rowling Rejeneratif Nöroloji Kliniği aracılığıyla desteklemektedir. Ayrıca, Maggie’s Centre for Cancer Care’i birkaç yıldır yönetmektedir. Maggie’s Centres Hong Kong ve Birleşik Krallıkta bulunur ve kanser hastalarına çeşitli yollarla yardım etmeyi amaçlar.

Kaynakça:
https://www.jkrowling.com/about/

Yazar: Ayça Olcay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.