Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hugh Jackman Kimdir?

0 292

Hugh Jackman Kimdir?Hugh Michael Jackman, 12 Ekim 1968’de Sydney, Avustralya‘da dünyaya geldi. Jackman, beş çocuğun en küçüğü olan annesi ailesini terk edince 8 yaşındaydı ve kardeşleri büyük oranda babaları tarafından yetiştirilmişti. Özel Knox Gramer Okulu’na katıldı ve daha sonra Sydney Teknoloji Üniversitesi’nden mezun oldu.

Jackman profesyonel oyunculuk kariyerini sahne prodüksiyonlarıyla başlattı ve birçok Melbourne müzikalinde gösterildi. Kısa süre içinde uluslararası sahneye girdi ve Oklahoma’daki Kıvırcık rolüyle övgü aldı ! Londra’da ve Billy Bigelow New York’ta Carousel’de .

Hugh Jackman Kimdir?1968’de Avustralya’da doğan aktör Hugh Jackman, mutant Wolverine’i süper kahramanlar X-Men (2000) ‘de canlandırarak büyük ilgi gördü. Jackman, The Prestige (2006) ve The Greatest Showman (2017) gibi filmlerde rol aldı ve Les Misérables’ın büyük ekran uyarlamasına katkılarından ötürü bir Oscar adayı oldu. (2012). Avustralya aktörü, The Boy from Oz’daki performansıyla 2004’te Tony Ödülü kazanan sahne çalışmalarıyla beğeni toplamaktadır .

Wolverine ve ‘X-Men’
Hugh Jackman, ilk kez büyük ekranda gösterilen X-Men (2000) adlı çizgi roman çevirisinde rol aldı . Film, Jackman ve ortak yıldız Patrick Stewart , Ian McKellen ve diğerleri X2 (2003) ve X-Men: The Last Stand (2006) için geri dönen süper kahramanlardan oluşan yeni bir blockbusters dalgasına başladı .

Jackman, X-Men Origins: Wolverine (2009) ile spinoff kazandı ve genç yıldızlar Jennifer Lawrence ve James’le birlikte birinci sınıf (2011) ve The Wolverine (2013) gibi diğer spinofflar ve prequels ile rolüyle devam etti McAvoy , seride düzenli hale geldi.

Jackson, 2017 yılında Logon adlı festivalde dokuzuncu filmi olan Wolverine’de son şeklini aldı. Entertainment Weekly’ye verdiği röportajda “Avustralya’dan gelen bu sesin doğru olmadığını biliyorum, ancak bir noktada partiden ayrılmanız gerekiyor” dedi . “Eve gitme zamanı.”

Hugh Jackman Kimdir?‘Sefiller’
2012 yılında, Jackman perdeye tüm zamanların en ünlü müzikallerden birini gerçekleştirmeye yardımcı oldu. Filmde Jackman, kendisi için inşa ettiği yeni hayatını sürdürecek eski mahkum Jean Valjean’ı canlandırıyor. Russell Crowe ise izindeki acımasız polis memurunu canlandırıyor.

Ocak 2013’te, Jackman müzikal ve komedi de En İyi Erkek Oyuncu dalında Altın Küre Ödülü aldı Les Mis é rables performansı. İlk Akademi Ödülüne aday gösterildi ancak Lincoln’teki rolünden dolayı Daniel Day-Lewis’e En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ı kaybetti .

Hollywood’da giderek büyüyen kariyerine rağmen, Jackman sahne köklerine kalmıştır. 2004’te, olağanüstü Avustralyalı müzisyen Peter Allen’le ilgili Oz’tan The Boy adlı Broadway’de başrolünde oynadığı rolle Tony Ödülü kazandı. Ertesi yıl, 2004 Tonys ev sahipliği yaptığı sırada Emmy Ödülü kazandı.

Jackman’ın yönettiği yapımcı ve yardımcı aktör olarak gösterdiği katkılardan ötürü Jackman’ın Viva Laughlin’le küçük ekranlı bir müzik yayını yapma girişiminde bulunması 2007’de iptal edilmeden önce CBS’de sadece iki bölüm sürdü. 2009’da Broadway’e başarılı bir şekilde dönüş yaparak Chicago’yu oynadı.
Jackman, 2009’da Akademi Ödülleri’ne ev sahipliği yapmak üzere ayrımcılığa vardı ve Tonys’i 2014’te dördüncü kez ev sahipliği yaptı.

Hugh Jackman Kimdir?X-Men’in başarısından sonra Jackman, Swordfish (2001), Kate ve Leopold (2001) ve Van Helsing’de (2004) rol oynamaya başladı .

Yönetmen Woody Allen’le birlikte çalışarak Jackman , Scarlet Johansson’la gizemli Scoop’da (2006) rol aldı . Daha sonra , Viktorya dönemi İngiltere’sindeki iki rakip sihirbaz hakkında, The Prestige (2006) tarihsel dramasında Christian Bale ile eşleşti . Ayrıca 2006’da Çeşme’de üç farklı karakteri canlandıran Jack Smith , sesinden iki animasyon filmine ödül verdi: Flushed Away ve Happy Feet .

2008’de, Jackman’ın Avustralyalı Avustralyalılarla olan Nicole Kidman ve Baz Luhrmann’la çok çalışması bekleniyor. Avustralya kocasını bulmak için Outback’e seyahat eden bir İngiliz kadının (Kidman) hikayesini anlatır ve ölümünden sonra miras kalan topraklar için savaşmaya başlar. Jackman’ın oynadığı yerel bir adam tarafından yardım ediliyor ve ikisi, muhtemel olmayan romantik bir çift haline geldi. Epik kapsamına rağmen, film karışık eleştiriler aldı ve gişe hasılatı hayal kırıklığı oldu. Benzer şekilde, o yılki Deception , gişelerde sadece 4,6 milyon dolar kazanan, sinema salonunda halka büyük bir izlenim bırakamadı.

Jackman, 2011 yılında Real Steel’de bir dövüş robotu eğitimi alarak oğluyla daha iyi bir ilişki kuran ve komedi Butter’de yer alan bir baba rolünü oynadı. Les Mis’in muazzam başarısının ardından Jackman, komedi filmi 43’te (2013) daha hafif bir rol aldı . Film, Halle Berry , Kate Winslet , Richard Gere ve Gerard Butler’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda ünlü aktöre rağmen oldukça eleştirildi ve gişelerde beklenenden daha kötü performans gösterdi.

2015’te Jackman, Peter Pan’dan ilham alan fantezi Pan’da korsanı Blackbeard’ı canlandıran kötü adam rolüne geçti. Ertesi yıl, Olimpiyat kayak atölyesi Michael “Eddie” Edwards hakkında biyografi Eddie Eagle’da kayak antrenörü Bronson Peary olarak rol aldı.

Hugh Jackman Kimdir?Jackman, 2017 yapımı The Greatest Showman için ünlü prodüktör ve Barnum & Bailey Circus kurucusu PT Barnum’un rolünü üstlendi. Jackman’ın performansıyla Altın Küre’ye aday gösterilmekle birlikte, “The Greatest Show” adlı şarkının birisine yaptığı katkılar Billboard Hot 100’de ilk kez yerini aldı.

Aralık 2008’de People dergi tarafından Jack Douro, daha önce George Clooney, Brad Pitt ve Matt Damon gibi A listesinde yer alan aktörlerin iddia ettiği “En Seksi İnsanlar” seçildi .

13 Aralık 2012’de Jackman Hollywood’un Şöhret Yürüyüşü’nde bir yıldız kazandı. Kendine güvenen zekâsını sergileyen aktör, “Sanırım bunun Walk of Fame’deki 2.487. yıldızı olduğuna inanıyorum, ancak Lassie dışında 15 filmde aynı karakteri canlandıran tek kişi benim. ”

1996 yılından beri evli olan Jackman ve eşi, oyuncu Deborra-Lee Furness, Melbourne, Avustralya’da ikisi evlatlık olan Oscar Maximillian ve Ava Eliot’la yaşıyorlar. Avustralya televizyon dizisi Correlli (1995) yaparken bir araya geldiler .

Jackman, cilt kanserinin en yaygın biçimi olan bazal hücre karsinoması nedeniyle tedavi altına alındı ​​ve sosyal medya ağlarında önleme ve taramalarını destekledi.

Kaynakça:
http://www.hurriyet.com.tr/hugh-jackman-kimdir-biyografisi-40076764
http://www.beyazperde.com/sanatcilar/sanatci-33385/biyografi/

Yazar:Hatice Öztürk

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.