Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Mavi Balinalar Hakkında Bilinmeyenler

0 513

Pek çoğumuz aslında denizleri ve denizlerdeki canlıları biliriz ama hepsini asla ve bunlar bir de denizlerin en büyükleri mavi balinalar ise…

Mavi Balinalar Hakkında BilinmeyenlerEn büyükleri dedik çünkü olgun bir mavi balinanın en kısasının boyu 23 cm en büyüğü ise 31 cm ye kadar çıkmaktadır. Bu sayı ise bizlere neredeyse bir iki bina boyu kadar etmektedir. Ağırlığı ise 150 tona yakın olan bu hayvanlar için pek çok yeni bilinmeyen konular ortaya çıkmaktadır. Bunlara şöyle göz atmak gerekirse; bir mavi balinanın dilinin yaklaşık, Güney Afrika da bulunan bir filin büyüklüğü kadar olduğu gözlemlenmiştir. Bu da bizlere bir mavi balinanın avlayabileceği hayvan büyüklüklerini vermektedir. Yani hepsi…

Diğer bir bilinmeyense Mavi balinaların yaşı 25 cm’ lik bir kulak kiri tıkacındaki halkaları sayarak öğrenilebilir. Ayrıca mavi balinaların ağzındaki suyun ağırlığı kendi ağırlığına eşit olabilir. Bu da bizlere mavi balinaların kendi ağırlıkları kadar şeyi ağızlarında taşıyabileceklerini kanıtlar.

Kadınların tercih ettiği birçok pahalı parfüm içerisinde balina dışkısı bulunuyor. Aslında parfüme koku veren ispermeçet balina dışkılarında olan amber (ambergris) adında ki çok değerli bir taştır.

Mavi Balinalar Hakkında BilinmeyenlerBirçoğumuz yaz ayları geldiğinde güneş yanıklarından yakınırız ve canımızın çok yandığını bilir envayi çeşit koruyucu kullanarak güneş yanığından korunmaya çalışırız. Ama sadece biz bu durumdan şikâyet etmeyiz. Aynı zamanda mavi balinalarda güneş yanığından mustariptir. Mavi balinalarında derileri su yüzeyine çıktıklarında ya da yüzeye yakın yüzdüklerinde güneşten etkilenir ve yanar.Yanmak gibi insanlara benzeyen bir özelliğe daha sahip olan mavi balinaların, bir diğer özelliği ise suyun altında kalamamasıdır. Mavi balinalarda insanlar gibi suyun altında çok kalamazlar ve en fazla suyun altında kalma kapasitesi 30 dakikadır ve bundan fazla kalırsa boğulur. Mavi balinalar diğer su canlılarının yanı sıra solungaç değil akciğer taşırlar ve bu da onların suda nefes problemi yaşamasına neden olur.

Beslenme açısından ise mavi balinalar bilime dahi ters bir yönleriyle yalnızca krille beslenirler ki bunlar ancak fasulye kadar büyüktürler.

Yazar:Cansu Kutlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.