Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyanın En Gelişmiş Bilgisayarları

0 38

Dünyamızda süper bilgisayarları aslında basit olarak söyle açıklayabiliriz; yüksek başarımlı vektör yoğun paralel işlemciler ve öbek bilgisayarların oluşturduğu müthiş bir sistemlerdir. Genel olarak bilimde ve yapılan bilimsel deneylerde kullanılan bu bilgisayarlar, günümüz teknoloji harikalarından olmuş ve bilime kolaylıklar sağlamışlardır. Öyle ki saniyede trilyonlarca işlem yapan bu bilgisayarlar kurulan bu yeni ve gelişmiş bilim dünyasında birçok yeni işlere yol açmışlardır. Dünya üzerinde yapılan çokça süper bilgisayar vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

Dünyanın En Gelişmiş BilgisayarlarıHiç şüphesiz ki dünyanın en iyi ve en hızlı süper bilgisayarı Çin’de üretilen Tianhe-2 bütün bilim dünyasının göz bebeği olmuştur. Dünyanın en iyi bilgisayarı Tianhe-2’nin genel özelliklerine bakacak olursak, Ivy Bridge tabanlı ve Intel Neon işlemcili ve Intel Neon Phi olurken toplam 3.120.000 çekirdekli ve 33,36 Petaflop, gibi rekor düzeyde bir performansa sahiptir.

İkinci olarak pek de tesadüf olmayan Amerika Birleşmiş Devletleri’nde Cray tarafından planlanmış ve hayata geçirilmiş olan titandır. ABD enerji departmanında, Ridge Tennessee Ulusal laboratuvarları için yaratılan bu makinada AMD tabanlı, 560.640 çekirdekli, Nvidia GPU ve Cray CPU özelliğindeki bu makine da 17,6 Petaflop hıza sahip olarak dünyanın tek başına 8.209 KW güç kullanan ikinci süper bilgisayarı olmuştur.

Yine ABD’de geliştirilmiş olan 2012 yılında simülasyon ve bilişim programı kapsamında Amerika ulusal nükleer güvenlik idaresi için IBM Sequoiayı yapmıştır. Toplamda 1,6 milyon çekirdekli ve 17,2 petaflop hıza sahip olan bu süper bilgisayar listede 3. Sırada yer almaktadır.

Tabi ki de bu piyasada Japonlar da yerini almıştır ve K Computer RIKEN gelişmiş enstitüsü Kobe hesaplamalı bilim kampüsünde Jiujitsu işbirliğince yaptırılmıştır. Toplamda 705.024 çekirdekli ve 10,5 petaflop hıza sahip olan bir süper bilgisayar olmuştur.

Pek çok süper bilgisayar geliştirilmesine rağmen ilk beş süper bilgisayarın içinde bulunması gereken bir diğer süper bilgisayar yine ABD de IBM tarafından üretilen miradır. Mira enerji ulusal laboratuvarı için yapılmıştır. 786.432 çekirdekli, 8,6 petaflop hıza sahip 3,9 Megavat güce sahip olan bu bilgisayar malzeme bilmi, klimatoloji ve sismoloji gibi birçok kimya araştırmalarında da kullanılan bir süper bilgisayardır.

Yazar:Cansu Kutlu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku