Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Gebelik ile İlgili Bilinmesi Gereken Önemli Bilgiler

0 5

Gebelik süreci ile başlayan bebek sevdası ve zorlu gebelik aşamaları ile sağlıklı doğum yapmak her bayanın hakkıdır. Bu nedenle anne adayının her konuda bilinçli olması gerekir. Özellikle bir bebek bekliyorsa ve bunu sıcağı sıcağına öğrendiyse bunun için panik yapmamalı ve nasıl beslenmesi ve ya neler yapması gerektiği hakkında kesin bilgileri edinmesi oldukça önemlidir. Gebeliğin kesin bulgularından birisi adet gecikmesidir. Eğer beklenen kanama gelmemiş ise ve her ay düzenli bir şekilde regl oluyorsanız bu gecikmeyi gebelik ile değerlendirmeniz mümkün olabilmektedir. Her sağlıklı bayan 28 günde bir adet olur ve bunun düzenli olması onun için hiçbir sorun teşkil etmez. Eğer regl döneminizde sürekli sorunlar yaşıyorsanız hormonlardan birinde tembelleşme söz konusu olabilir. Bunun için hormon testi yaptırmanız gerekir ve bu tedaviyi kadın doğum hastalıklarından randevu alarak gerçekleştirmeniz gerekir. Doktorunuzun size verdiği talimatlara uyum sağlamanız tedavinizi için oldukça önem taşımaktadır. Eğer adet döneminizde sorun yok ise ve bebek isteyen bir anne adayı iseniz reglinizin geçmesi ilk bulgu olabilmektedir. Gebelik belirtilerinde en kesin bulgu kanamanın kesilme şeklidir. Peki, bir anne adayı test yaptırmadan önce gebe olduğunu nasıl anlar ve her belirti acaba gebelik belirtisi midir bunu da sizlerle detaylı bir şekilde paylaşacağız. Gebeliğin diğer belirtilerinde ise sürekli sizi yoran bir halsizlik ve uyku hali gözlemlenmektedir. Midenizde ekşime ve bulantılar bu süre içinde artış sağlar. Sabah uykudan uyandığınız zaman midenizde bulantıların meydana geldiğini fark edersiniz. İdrar renginiz her zamankinden daha koyu ve yoğun bir şekilde koku içermektedir. Sürekli anlam veremediğiniz vajina akıntıları artar. Gebelik değişik bir psikolojinin içine girmek ile başlar. Fiziksel olarak yorgun, ruh hali olarak çökük olursunuz. Bu yüzden birden fazla değişik bulgular ile karşılaşmanız oldukça doğal bir durumdur. Her insanda değişik bir şekilde boy gösteren gebelik farklı olmasına rağmen yaşanan durum aslında hep aynıdır. Çünkü o an içinizde canlanan bir hücre ile tanışmak üzeresiniz ve bu bambaşka duygu ilk annelik yaşayanlar için oldukça sevindirici bir haberdir. Peki, gebeliğin diğer belirtileri tam olarak neler isterseniz bu bilgileri sizler ile detaylı bir şekilde paylaşalım, bilgilenelim.

Gebeliği Düşündürecek İlginç Belirtiler

Bebek bekleyen ve ya bebek için hazırlığa girişen anne adaylarının her durumdan kıl kapması oldukça normal bir durumdur. Çünkü anne adayı bebeğini beklerken hayal ettiğinden çok daha fazlasını yaşar. Gebelik oluşunca zaten anne adayında yavaş yavaş değişik haller oluşmaya başlar. Bunları ele almak gerekirse:

Beklenmedik zamanlarda baş ağrılarının hızlıca yaygınlaşması ve artması gebeliğin ilk belirtilerinden birisidir.
– Reglin beklenen günde gerçekleşmemesi, beklenen adet kanamasının gelmemesi gebelik şüphesini sizde uyandırabilir.
– Karının alt kısmında yani kasık kısımlarında sürekli ağrı hissedilmesi ve karnın sürekli gaz şeklinde şişmesi gebeliğin belirtilerinden birisi olabilir.
– Ağız kenarlarında ve ağızda kuruma meydana gelir. Ağız kenarlarında ayrıca çıkan uçuk ve yaralar, ağızda tat değişikliklerin oluşması ve sürekli oluşan balgam ya da tükürüğün fazla gelmesi gebeliğin değişik belirtilerinden birisi olabilmektedir.
– Sürekli gelişen uyku hali ve aşırı derecede boy gösteren yorgunluk gebeliğin belirtisi olabilmektedir.
– Boyun ve sırt ağrılarının çoğalması gebelik başlangıcı olabilmektedir. Göz ferinin renk değiştirmesi ve gözaltında morarmalar, aşırı yorgunluk hali gebeliğin değişik belirtileri arasında yer almaktadır.
– Tırnaklarda beyazlama ve ciltte dökülmeler meydana gelebilmektedir.
– En büyük belirtilerinden birisi yemek yedikten sonra yediklerinizi kusmanız ve mide bulantınızın en küçük şeylerde artmasıdır. Bu durum her gebelikte aynı olmamaktadır.
– Meme uçlarında büyüme ve kenarlarında halka şeklinde koyu mor renge dönüşmesi gebeliğin başlamasına işarettir.
– Vajinal akıntının kokusuz ve süt beyaz şeklinde gelmesi gebeliği şüphelendiren durumlar arasında yer almaktadır.
– Diş eti hastalıkların artması hatta diş ağrılarının aniden çoğalması da gebeliği size düşündürebilmektedir.
– Kötü kokulara karşı hassasiyetinizin artması özellikle aşırı koku içeren besinlerde sucuk, salam, balık, sarımsak kokularına karşı hassasiyetiniz artabilir, mideniz her zamankinden daha fazla bulanabilmektedir. Özellikle sizin yanınızda sigara içenlerden aşırı derecede etkilenebilir hatta sigara içen birisi iseniz sigaradan bile doğal olarak bu dönemlerde tiksinebilirsiniz.
– Gribe benzer nezle, saman nezlesi olabilirsiniz. Hata birçok besine karşı alerjiler meydana gelebilmektedir.

Özellikle her zaman severek içtiğini kolayı içtiğinizde karın kısmınızda şiddetli ağrı hissedebilirsiniz. Böyle bir durumda her durumu göz önünde bulundurarak asitli ve alkollü içeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Gebelikte değişik ağrılar, kasık ağrıları hatta migrene benzer ağrılar meydana gelebilir. Bunun için içinizde bir can taşıyor olabilirsiniz. Bu nedenle kafanıza göre ilaç kullanmamanızı tavsiye ediyoruz. En kesin sonucu kan testi yaparak öğrenebilirsiniz. Dilerseniz eczanelerde satılan yapılması pratik olan gebelik test çubuğundan alarak gebe olup olmadığınızı çubuğun üzerinde verilen talimatlara göre öğrenebilirsiniz. Gebelik test çubuğunu aldıktan sonra sabah uykudan uyandıktan sonra plastik bir kaba idrarınızı yapın. Bunu kahvaltıdan önce aç karna yaparsanız kesin sonucu daha net göreceğinizden hiç şüpheniz olmasın. Gebeliğin değişik ve olası belirtilerinden sizlere bahsettik. Bu durumlardan şüpheleniyorsanız en yakın zamanda bir hastaneye gitmenizi ve bunu doktorunuzdan öğrenmenizi tavsiye ediyoruz. Her ne kadar sonuçlar negatif çıksa bile kesinlikle üzülmenizi istemiyoruz.

Gebelikte Yapılan Belli Başlı Test ve İncelemeler Nelerdir?

Gebelik esnasında kontrollerin sağlıklı bir şekilde yapılması anne adayını gebeliğin öncesine veya sonrasına daha temkinli bir şekilde hazırlar. Gebelik sırasında oluşan olası bir hastalığın olup olmadığını daha detaylı bir şekilde öğrenmenin tek yolu düzenli bir şekilde gidilen doktor muayeneleridir. Anne adayının daha önce çocuk yapmış olması ve çocuk sayısı ya da ilk defa anneliğe adım atması yapılan incelemelere göre değerlendirilmektedir. Çünkü daha önce doğum esnasında gerçekleşen bebek ölümleri ya da gebelik sürecinin içindeyken düşük ihtimallerin olması bile bir sonraki gebelik sürecinde yeni tehlikelere yol açabilmektedir. Bunu tekrardan yaşamamak için tedbiri kesinlikle elden bırakmamanız gerekmektedir. Gebelikte doktor anne adayının düşük tehlikesi içinde yer alıp almadığını yaptığı testler ve muayeneler sonrası karar verir. Eğer düşük tehlikesi içinde ise anne adayı ilk üç ayında iyi bir şekilde istirahat etmesini önerir. Anne bu dönemin içinde ilk 3 ay kadar çok dikkat etmesi gerekir. Beslenme şekline dikkat etmeli ve katiyen ev işlerinde ağır işler yapmaması gerekir. Bu nedenle doktorun tavsiyesine düzenli bir şekilde uyum sağlamış olur ve tehlike 3. aydan sonra azalmaya başlar. Gebeliğin başlaması ile rutin etkinlikler ve incelemeler 38. Haftaya kadar sürer. Ta ki anne adayı doğuma hazır hale geldiği zaman bu kontroller son bulur yerini doğumlar alır. Böylece anne hayal ettiği bebeğine doğum yaparak kavuşmuş olur. Sağ salim ya da ölü bir şekilde dünya ‘ya bebeğini getirir. Bu yüzden doğum sonrası yaşanan gerginlik ve sevinç arasında kısa bir döngü olduğunu söyleyebiliriz. Bunun için kendinizi her duruma alıştırmanız sizin için oldukça önemlidir. Peki, gebelikte yapılan temel rutin incelemeler ve belli başlı testler tam olarak nelerdir isterseniz bunları detaylı bir şekilde sizler ile paylaşalım birlikte bilgilenelim ne dersiniz?

Gebelikte Yapılan Rutin Testler ve İncelemeler

– Jinekolojik Pelvik Muayene: Antenatal muayene esnasında ele alınan pelvik muayene esnasında gebelik ile ilgili herhangi bir kitle, tümör olup olmadığı araştırılmasıdır. Bu pelvik muayenin asıl amacı gebelikte anne adayının olumsuz etkileyecek bir hastalığının olup olmamasının ortaya çıkartılmasıdır. Her türlü enfeksiyon, kasılmalar, istenmeyen kanamalar, akıntılar, genital bölgede siğil ve benzeri alerji ve döküntüler, mantara dayalı enfeksiyonel rahatsızlıklar, doğumsal genital anormallikler ve rahim ağzı kanseri tarama testi yani bir diğer adı ile pap smear incelemesi ele alınmaktadır. Bu pelvik muayenin yeri ve önemi gebelikte hayat kurtarmakta ve erken tedavi işlemine geçilmektedir. Bu konuda doktor hastasına gerekli bilgileri söyleyecek bu konuda yapılması gerekenler hakkında orta bir noktada kakar alınacaktır. Bazen bu durumlarda gebelik sonlandırılabilmektedir.
– Sistem Muayeneleri: Bu muayeneler her anane adayına yapılamayabilir. Doktor genelde gerekli gördüğü hastalarından bu testleri istemektedir. Genel olarak ilk yapılan antenatal muayenede sindirim sistemi analı ele alınır. Daha sonra kalp ritim bozukluğu olup olmadığı incelenir. Kalp dolaşım sisteminin normal olup olmadığı hakkında testler yapılır. Kalp ve kan dolaşımı sisteminden solunum sistemi ve diğer rutin incelemeler bu yolda takibe alınır. Lokomotor sistemi yani bir diğer adı ile kas ve eklemlerin çalışma şekli ele alınır. Hastada ruhsal bozukluklar ve depresif haller olup olmadığı kontrol edilir. Bütün bu işlemler genel olarak kadın doğum uzamanı tarafından yapılır. Eğer bu inceleme ve testlerde kitle bulgusu söz konusu ise gebelik risk faktörünün içine girer. Gebe iken riskli bir ameliyat söz konusu olabilir. Bunun için anneden bir sonuca varması istenilir ya gebeliği sürdürür ve ya bu riskli ameliyatı kabul eder.
– Tansiyon Ölçümü: Bu işlem anne adayının sağ kolundan bir manşet yardımı ile yapılır. Anne oturur durumda olur ve işlem bir kart üzerinde gerçekleşerek. Bu kart tansiyon takip değer kartıdır. Orada var olan değerler kartın üzerinde gösterilmektedir. Hamilelikte tansiyonun aşırı yüksek ve aşırı düşmüş olması da anne adayı için risk faktörünün içinde yer almaktadır. Bunun için gerekli beslenme ve beslenme düzeni doktorun size önereceği beslenme programı ile gerçekleşir. Tansiyon dengesini bu şekilde korur.
– Kilo Ölçümü: Bunu gebe adayı evde kendi tartınarak aç bir şekilde çıkan kilosunu doktora bildirmesi daha uygun sonuçlar verir. Doktor daha doğru bilgiye ulaşarak ne yapması gerektiği hakkında bilgiler verir. Özellikle kısa zaman diliminde gebe kadının aşırı derecede kilo alması durumu yani bir diğer adıyla preeaklampsi yani gebelik zehirlenmesi meydana gelir ve bebek anne karnında ölür. Aşırı kilo alımı genelde bol karbonhidratlı ve yağlı yiyeceklerden meydana gelmektedir. Ayrıca diyabet ve şeker hastalığının da habercisi olmaktadır. Kilo gebelikte en büyük sorular arasında yer almaktır.
– Karnın Büyümesinin Doktor tarafından Değerlendirilmesi: Daha henüz anne adayının karnının çabuk büyümemesi gerekirken gebeliğin 4. Ayından hemen sonra hızlıca büyüyen karı dikkat çeker ve bunun nedeni araştırılır. Ya da rahim pubis çatı kemiği rahmin en üst kısmında yer alır. Bu durum ikiz gebelikte meydana gelir ama tek gebelikte durum böyle iken ortaya şüpheli bir şekilde sorun çıkar ve arın inceleme altına alınarak bunun sebebi çeşitli testler ve incelemeler ile araştırılır.
– Bebeğin Karın İçinde Var olan Haritanı Çıkartılması: Bu test ve incelemeler bebeğin sırt bacaklar ve kafa yerini tam olarak belirlemektedir. Burada amaç bebeğin pelvis bölgeye ne şekilde girdiği gözlemlenmektedir.
– Gebelik Testleri: Gebeliği kesin belirleyen kan ve idrar testlerinin yapılaması gebeliğin olup olmadığı hakkında hastaya detaylı rapor verilmesidir.
– Kan gruplarının Belirlenmesi. Bu testlerde herhangi kan uyuşmazlığı ve uygunsuzluğu durumunda gebeliğin risk içinde olup olmadığı değerler sonucu karar verilir.
– Gebelikte daha sonra ikili test, üçlü test, tam kan sayımı, tam idrar tahlili, idrar kültürü, kan gazları, enfeksiyon, ultrason, vajinal test, doğum takibi ve beslen gibi çeşitli incelemeler yapılmaktadır. Gebelik için hem gerekli hem de çok önemli olan bu testler muayene için gerekli işlemlerdir. Bunun için gebeliğinizi en iyi şekilde takip edebilir ve doktor takibi ile sağlıklı bir şekilde sizi doğuma hazırlamaktadır.

Gebelikte Sağlıklı Beslenme ve Yaşam

Her anne adayının en çok merak etiği konu acaba dünya’ya sağlıklı bir bebek getirebilir miyim sorusu olmaktadır. Bu nedenle anne adayı hamilelik dönemini en iyi şekilde geçirmek zorundadır. Buna başta temel gıdalar ile başlamalıdır. Temel gıdalar vücudun ihtiyaçlarını karşılamak için önemli besin gurubunun içinde yer almaktadır. Bu nedenle bu lezzetli gıdaları yemek sizin sağlığınız koruma altına alacak bununla birlikte bebeğinizin daha sağlıklı bir şekilde gelişmesine öncü olacaktır. Bebeğin zekâ gelişimi beslenme düzeyi ve gelişimi annenin gebelik boyunca kendine dikkat etmesi ile başlar. Bu nedenle anne adayı doktorun önerdiği besin guruplarına dikkat etmeli bunun her iki taraf yani bebeğin ve annenin sağlığı için iyi geleceğinden haberdar olması gerekir. Bebek gelişimini en iyi şekilde anne adayının kendine gösterdiği bakım ile gerçekleşecek ve bu dönemi sağlıklı bir şekilde hiçbir sorun yaşamadan geçirme hakkına sahip olacaktır. Gebeliğin başlaması ile doktor muayeneleri çok önemlidir. Bunun için her ay düzenli bir şekilde doktora gitmeli sizden istenilen belli test ve incelemeler yapmalısınız. Eğer gebeliğiniz herhangi bir durum içinde risk taşımıyor ise bu sizin gebeliğinizin iyi bir şekilde gittiğine işaret eder. Özellikle bebeğin kemik ve diş gelişimi için önemli besin grubuna giren kalsiyum, süt ve süt öğeleri dikkatli bir şekilde alınmalı her gün düzenli bir şekilde tüketilmelidir. Bir anne 9 ay 10 gün boyunca içinde bir can taşır ve doğum gerçekleşene kadar ona ve kendisine çok iyi bakmak ile yükümlüdür.

Gebelikte Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kişisel bakım olarak en ihtiyaç duyduğumuz dişlerimizin özenle fırçalanması ve fırça ve macunun tarafınca iyi seçilmesi en önemli detaylardan birisidir. Diş eti hastalıkları ve diş çürümeleri genel olarak diş bakımı ihmali ile gerçekleşir. Ayrıca sağlıksız beslenme ve asitli alkollü ya da dişe hasar veren içecekleri içmek dişin ana düşmanlarından birisidir. Diş çürümeye döndüğü vakit ağrı yapar ve dişinizi kaybedebilirsiniz. Dişinizi özellikle gebelik esnasında kaybetmek çeşitli ağrılar yaşamamak için düzenli fırçalamak en az 6 ay aralıkları arasında diş muayenesinden geçmeniz çok önemlidir. Özellikle gebelikte diş bakımı sağlanmadığı zaman bu sizin korkulu rüyalarınızdan biri haline gelebilir. Dişlerinizi her zamanki gibi sağlıklı bir şekilde günde en az 3 kere fırçalamanız bu sorunları yaşamanızın önüne geçecek, daha sağlıklı bir gebelik dönemi geçireceksiniz.

Gebelikte Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Gebeliğin hassas dönemlerindesiniz. Saçınız hiç olmadığından fazla dökülüyor ve siz bunun önüne geçemiyorsunuz. Bunun nedeni gebelikte bazı hormonların değişmesi veya hızlı bir şekilde çalışmasıdır. Bu nedenle gebelikte saç istenmeyen şekilde dökülebilir. Kendinizi bu dönemlerde yorgun hissetmeniz ise oldukça doğaldır. Saç bakımını her gün düzenli bir şekilde yapınız. Saçınıza özel bir şampuan alınız. Saç bakımı ne kadar düzgün ve sık olursa gebelikte saç bakımını yeterli bir şekilde sağlamış olursunuz. Bu nedenle saçlarınız eskisinden daha hızlı bir şekilde uzayabilir ve dökülmeler kesilebilir. Sağlıklı saçlara ayrıca kavuşmak isteyen gebe kadınlar aynı zamanda bol su tüketimi yapmalı lif içerikli gıdaları yemelidir. Ayrıca gebelikte diğer kişisel bakım, beslenme ve diğer ihtiyaçlarınıza da özen göstermeli kendine sağlıklı bir şekilde doğuma hazırlamalıdır. Bu konuda hem şanslı hem de çok sağlıklı, sevimli bir bebek doğurmuş olur. Sizlerde kusursuz bir doğum yapma sağlıklı bir şekilde bebeğinizi kucağınıza almak istiyorsanız bebeğin rutin kontrollerini yaptırın. Sağlıklı günleriniz daim olsun.
Kaynakça:
Gebelik.org
yaşasınhayat.com
sağsalim.net
yaşamsokağı.com

Yazar:Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.