Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Medya Oynatıcıları Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

0 689

7855_114Bir dönem için televizyonlarımızın akıllı olmasını sağlayan ve bizlerin televizyonda film seyretmek gibi önemli bir aktiviteyi yapmasını sağlayan ve önemi tartışılmaz olan VCD ve DVD oynatıcıların yerini teknolojinin gelişmesi ile birlikte medya oynatıcılar aldı. Her ne kadar akıllı televizyonlarda medya oynatma seçeneği ve internete bağlanma özelliği bulunsa da bu tür televizyonlara sahip olamayanlar için televizyonun akıllı olmasını sağlaması ile tercih sebebi olmuştur. Biz de bu yazımızda sizler için medya oynatıcı incelemesini yapacağız.

Temel olarak video oynatma özelliğine sahip olan bu cihazlar, internete bağlanma, harici disk bağlanabilme, müzik dosyası oynatabilme, oyun oynama, fotoğraf gösterebilme ve dosya indirme gibi multimedya özelliklerini içlerinde barındırarak birbirinden ayrılırlar.

Bu cihazları birbirinden ayıran ve tercih sebebi olmasını sağlayan diğer bir ölçü ise desteklediği dosya uzantılarının fazlalığıdır. Eğer bir medya oynatıcı çok sayıda dosya desteğine sahipse muhakkak o tercih edilmelidir. Çünkü internet üzerinden indireceğiniz bir video dosyasının uzantısı desteklenmiyorsa o videoyu televizyondan izleme gibi bir imkânınız bulunmamaktadır.

Aynı zamanda son dönemde internete de bağlanabilen bu ürünlerin bir kısmı kablosuz ağ desteği gibi birçok desteğe sahiptir. Bazıları ise içinde bulundurdukları özellikler ile sosyal medya ile bağlı kalmanızı sağlayarak aktif kullanım olanakları sunuyor.

Eğer bir medya oynatıcıya sahip olmak istiyorsanız sabit diskli olanları tercih etmelisiniz. Aynı zamanda medya oynatıcıların sabit disk alanları da çok önemlidir. Eğer arşiv yapıyor ve dosyalarınıza hızlı erişim istiyorsanız sabit disk alanı büyük bir medya oynatıcıyı tercih etmelisiniz.

Aynı zamanda yeni çıkan cihazların android işletim sistemini desteklemesi ile birlikte cihazınız akıllı televizyonlar haline gelebilir ve cihazınızı androidin sağladığı tüm imkânlardan faydalanarak rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.