Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Megapolis Oyunu İnceleme

0 697

4659_megapolis-2Sosyal medya’nın iyiden iyiye yaygınlaşması ile birlikte bilgisayar oyun anlayışı da değişmeye başladı. Özellikle facebook’un bu alandaki büyük etkinliği ve online oyunları bünyesinde oynatmaya izin vermesi ile birlikte oyun kolları ile oynanan oyunların yerini, yepyeni sosyal medya uyumlu uygulamalar aldı. Bu popüler oyunlardan birisini uzun süredir oynuyorum. Oyunumuzun adı “megapolis”. Bilmeyen arkadaşlar için megapolis oyununu inceledim. Online oyun oynamaktan zevk alan ve hayatının büyük bölümünü internet üzerinde geçirenler için kesinlikle deneyim edilmesi gerekiyor.

4659_megapolis-1

Megapolis adlı oyunumuz şehir kurma temeline dayalı olup, belli görevler içeren ve bu görevleri yaptıkça seviye seviye yükseldiğimiz oyun olarak karşımıza çıkıyor. Şuan 500.000’den fazla kullanıcının takip ettiği megapolis ile şehir nasıl inşa edilir? Bir şehir nasıl yönetilir? gibi sorulara oynayarak cevap buluyorsunuz. Oyuna ilk başladığınızda 9×9 alan ile yerleşim sahibi oluyorsunuz. Madeni para ve megapapel para ile şehir kurulumu yaparken ileri seviyede belediye binası aldığınızda nüfus sayımı ve vergileri toplamak için birer eleman alıp onlara ücret fonu ödüyorsunuz. O da ayrı bir para birimi oluyor; ama fazlada ihtiyaç duymuyorsunuz. Sizi asıl sıkıntıya sokan megapapel oluyor. Onu da seviye attıkça ve oyundaki online gününüze bağlı olarak belli aralıklarla kazanıyorsunuz. Şehriniz sürekli büyüyor. Nüfusu artıyor ve bununla birlikte size düşen görevler oluyor. Bu görevlerin en büyüğü onlara barınacak bir yer inşa etmek. Su ihtiyacı için su kuleleri ve elektrik ihtiyacı için santraller inşa etmeniz gerekecek. Tüm bunları yaparken vergileri toplamayı ihmal etmeyin.

4659_megapolis-3

Tüm bunları yaparken birde bakmışsınız megapolis bağımlısı oluvermişsiniz. Hiç şaşırmayın, gerçekten bağımlılık yapan bir oyun. Oyunda kesinlikle eski yapı üzerine inşaat çalışmaları olmuyor. O kadar işin içine giriyorsunuz ki;hava alanı, köprü, baraj ve diğer tesisleri kurarken şehrin yöneticisi vali-mühendis arası pozisyona bürüne bilirsiniz. Bu arada sosyal medya üzerinden oynandığını söylemiştik. Facebook üzerinden bağlanacağınız oyunda profilinizde yer alan arkadaşları davet edebilirsiniz. Bunun yanı sıra dünya çapındaki oyuncularla bu oyunu oynayıp kaynaşabilirsiniz. Arkadaş deyip geçmeyin, yapılarınızı tamamlamak için arkadaşlarınızın hediyelerine ihtiyacınız olacak. Anlatacaklarım bu kadar, keyifle oynamanızı temenni ederim.

Yazar:Hasan Can Bozkurt

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku