Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Melek Yatırımcı Nedir ve Nasıl Bulunur?

0 364

Melek Yatırımcı Nedir ve Nasıl Bulunur?Tanımı: Kendi parasını girişimci bir şirkete yatıran kişi.
Melek terimi, varlıklı bireylerin tiyatro yapımlarını ilerletmek için para verdikleri Broadway tiyatrosundan gelmiştir.”Melek Yatırımcı” terimi ilk olarak New Hampsire Üniversitesi’nde, Girişim Araştırma Merkezi’nin kurucusu William Wetzel tarafından kullanıldı.Böylece bu terim, parasını bir girişimci şirkete yatırım yapan herkesi ifade etmeye başladı.Melek yatırımları, son yıllarda artan sayıda bireyin, geleneksel yatırım araçlarından elde edebileceği paradan daha iyi getiri elde etmesini istemek suretiyle yükselişe geçti.Popüler inancın aksine, çoğu melek yatırımcı milyoner değildir.Genellikle yılda 60.000 dolar ile 100.000 dolar kazanırlar.
Risk sermayedarlarından ve bankacılardan farklı olarak, bir çok melek yatırımcı yalnızca kârla motive olmaz.Özellikle yatırımcınız mevcut veya eski bir girişimci ise, genç bir işletmenin başarılı olmasına yardım ederek de motive olabilir.Melek yatırımcıları çok çeşitlidir, ancak bir gün değerli olabilecek bir işe ortak olma şansı karşılığında genellikle riski kabul etmeye hazırdırlar.
Melek yatırımcıları iki gruba ayırabilirsiniz.Bunlar girişiminizle ilişkili veya bağımsız şeklinde ayrılır.Girişiminizle ilişkili melek, işyerinizle temas kuran birisi olabileceği gibi işi bilen ama sizinle veya direkt sizin işletmenizle alakası olmayan biri de olabilir.Bağımsız bir meleğin ise siz veya işinizle hiçbir bağlantısı bulunmamaktadır.

Melek Yatırımcı Nedir ve Nasıl Bulunur?Yatırımcı aramaya, size veya işinize zaten aşina olan; hem de sektör hakkında bilgisi mevcut olduğundan, kendi menfaati de bulunan , işle ilişkili yatırımcı arayarak başlamak daha mantıklıdır.
İş ortakları: Bunlar, iş hayatınızın normal seyri boyunca temas kurduğunuz insanlardan oluşur.Dört alt gruba ayrılabilirler.
1.Tedarikçiler/Satıcılar: Envanterinizi ve diğer ihtiyaçlarınızı karşılayan şirketlerin sahipleri, şirketinizin başarısında hayati bir öneme sahiptir.Bu da onları sizin için mükemmel bir melek yatırımcı yapar.Bir tedarikçinin yatırımı nakit olarak değil, daha iyi ödeme koşulları veya daha ucuz fiyatlarla da olabilir.Tedarikçiler, kredi almanıza yardımcı olmak için kredi de kullanabilirler.
2.Müşteriler: Bunlar, ürün veya hizmetlerinizi kendi mallarını üretmek veya satmak için kullanan kişiler olduğundan özellikle iyi temaslardır.Bu tür ticari ilişkiniz olan müşterilerin melek yatırımcınız olması ihtimali fazladır.
3.Çalışanlar: Önemli çalışanlarınızdan bazılarından yatırım isteyebilirsiniz.Hem bir çalışan için çalıştığı şirkette pay sahibi olmaktan daha fazla teşvik edici bir şey yoktur.
4.Diğer İşletme Sahipleri: Bunlara, doğrudan rekabet etmediğiniz benzer şirketlerin sahipleri de dahildir.Bir rakip, ülkenin başka bir yerinde iş yapıyorsa ve bölgenizi ihlal etmezse, o empatik bir yatırımcı olabilir ve sadece sermayeyi değil, aynı zamanda bilgileri de paylaşabilir.
Bağımsız melek yatırımcı kategorisi ise şunları içerir:
Uzmanlar: Bu grup , kişisel olarak bilmediğiniz veya iş yapmadığınız avukatlar, muhasebeciler, danışmanlar ve brokerları içerebilir.
Orta seviye yöneticiler: Orta yönetim kademelerinde bulunan melek yatırımcılar, üç önemli nedenden dolayı küçük işletmelere yatırım yapmaya başlarlar; ya işlerinden bıkmışlardır ve alternatif bir seçenek arıyorlardır, ya emeklilik aşamasındalardır ya da işlerinden tasfiye edilmekten korkuyorlardır.
Girişimciler: Bu yatırımcılar kendi işletmelerinde başarılıdırlar ve diğer girişimlere yatırım yapmak isterler.Söktürünüzü bilen girişimciler mükemmel yatırımcılar üretmektedir.
Bağımsız melek yatırımcı bulmak için şu yöntemleri deneyebilirsiniz:
Reklam ve İlan verme : Sektör dergilerine, ilgili sektör ve sektörlerin, işletmenizin internet sitesine ilan ve reklam verebilirsiniz.Sınıflandırılmış reklamcılık, basit, hızlı ve etkilidir.
İş brokeri: İş brokeri, işletmeleri satın almakla ilgilenir ve bununla ilgili yüzlerce insanı tanıyabilir.İşletmenizi satmak istemiyorsanız bile belki bir kısmını satmaya razı olabilirsiniz.Birçok broker , işin sadece bir kısmını satın alma fikrini açık olmaz ancak onları bununla ilgilenebilecek isimleri vermeye ikna edebilirsiniz.
Ağ: Temas kurmak için yerel girişim sermayesi grup toplantılarına ve diğer iş derneklerine katılmak zaman alıcı bir yaklaşım olmakla birlikte etkili olabilir.

Melek Yatırımcı Nedir ve Nasıl Bulunur?Aracılar: Bunlar girişimci şirketler için melek yatırımcı bulan firmalardır.Bu onların, öncelikle küçük finansman anlaşmalarına odaklanan küçük firmalar oldukları anlamına gelir.Bu firmalar genellikle sizin için buldukları yatırım miktarının bir kısmını talep ederler.Avukatınıza veya muhasebecinize bölgenizdeki saygın bir firmanın ismini sorabilirsiniz.
Melek yatırımcılar, yatırım fırsatlarının çoğunu akrabaları veya arkadaşları aracılığıyla bulma eğilimindedir; bu nedenle, yatırımcı aramak için kullandığınız metotlara bakmaksızın, böyle bir arayışınız olduğunu yaymakta önemlidir.Profesyonel danışmanlarınıza, katıldığınız etkinliktekilere ve iyi bir referans kaynağı olabilecek herkese, yatırım sermayesi aradığınızı söyleyin.Ne tür insanları tanıdıklarını asla bilemezsiniz.

Kaynakça:
https://www.entrepreneur.com/encyclopedia/angel-investor

Yazar:Merve Karaca

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku