Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Magnezyum Stearat Nedir?

0 1.316

Magnezyum stearat, ilaçlara tablet ve kapsül formun vermek için kullanılan bileşen bir katkı maddesidir ve çok bilinirdir. Bu oldukça tartışmalı katkı maddesinin, aleyhine birçok iddialar bulunmaktadır. Magnezyum stearat içermeyen takviyelerin gerçekten daha güvenli olup olmadığını öğrenmek için bilgi sahibi olmak gerekir. Bu yazıda magnezyum stearat hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Magnezyum Stearat Tanımı

Magnezyum Stearat Nedir?Magnezyum stearat, takviyeler ve ilaçlarda yaygın olarak bulunan fakat çok fazla etkin olmayan bir bileşendir. Kısacası, magnezyum stearat ayrıca magnezyum oktadekanoat olarak da adlandırılan bir dolgu maddesidir. Farmasötik işlevi yoktur; bunun yerine, gıdaların dokusunu değiştirmek, takviyeleri ve ilaçları, tablet ve kapsüller halinde preslemek için kullanılır. Farmasötik endüstrisindeki en yaygın katkı maddelerinden biridir, çünkü tüketilmesi çok güvenlidir. Yaygın kullanımına ve mükemmel güvenlik profiline rağmen, magnezyum stearat son on yılda tartışmalı bir konu haline gelmiştir. Spontan artriti tetiklediği, bağırsakları yoracak seviyede toksik yapıya sahip bir etki gösterdiği iddia edilmektedir. Magnezyum stearaı tanımak için öncelikle magnezyum ve steara asiti tanımlamak gerekir.

Magnezyum

Magnezyum esansiyel bir diyet mineralidir. Çoğu yetişkin, diyetlerinde her gün 310 ila 420 mg arasında magnezuma ihtiyaç duymaktadır. İnsan vücudundaki tüm magnezyumun yaklaşık yarısı kemiklerdedir. Gerisi protein üretmeye, kas ve sinir işlevini sürdürmeye, kan şekeri ve basıncı düzenlemeye ve DNA kopyalamaya yardımcı olur.

Stearik Asit

Stearik asit, hemen hemen bütün hayvansal ve bitkisel yağlarda bulunan bir tür yağ molekülüdür. Örneğin, sığır yağı, kakao yağı, shea yağı ve sal yağı, stearik asitte çok yüksektir. Batı diyetinde yoğun alınan et ve çikolata gibi gıdalar günden güne en büyük stearik asit kaynağı olmaktadır. Stearik asit, doymuş bir yağdır. Doymuş yağların çoğu LDL (kötü) kolesterolü yükseltir, bu nedenle stearik asidin sağlıksız olduğunu düşünülebilir. Bununla birlikte, stearik asidin LDL kolesterolü kendi başına etkilemediği görülmektedir ve bir kişinin diyetindeki trans yağları değiştirdiğinde aslında LDL kolesterolünü düşürebilir.

Sebzelerdeki Magnezyum Stearatı

Bazı takviyeler, üründeki magnezyum stearatın bir sebze kaynağından olduğunu belirtir. Bazen, sebze magnezyum stearat veya hatta sadece sebze stearat olarak listelenir. İşlevsel olarak, magnezyum biftek yağından ve bitkisel yağdan stearat çok benzerdir. Yalnızca katı vegan veya vejeteryan beslenme düzenini sürdüren veya alfa gal alerjisi olan kişilerin bu farklılıktan endişe duymaları gerekebilir.

Magnezyum Stearat Kullanımları

Magnezyum stearat yağlayıcı olarak kullanılır, takviye ve ilaçlarda yapışma önleyicidir. Biraz yağlı bir yapıya sahiptir ve bu sayede ilaç tozlarının ve takviyenin yapışmasını önlemektedir. Magnezyum stearat eklendiğinde, her şeyin düzgün akmasını ve eşit şekilde karışmasını sağlar. İlaç ve sağlık gıda şirketleri, her bir tablet veya kapsülün, aktif bileşenlerin sayısındaki değişiklikler olmadan tek tip ve tamamen aynı olduğundan emin olunmasını sağlar. Magnezyum stearat ayrıca tabletlerin üretim sırasında preste sıkışmasını önler. Paketlendikten sonra, magnezyum stearat, tabletleri şekillerinde tutar ve kırılmaya karşı direnç gösterir.

Vücutta Nasıl İşlev Görür?

Magnezyum Stearat Nedir?Sindirim sırasında, magnezyum stearat, bileşen kısımlarında çözünür: magnezyum ve stearik asit olarak ayrılır. Magnezyum esansiyel bir mineraldir ve stearik asit birçok gıdada bulunan oldukça sindirilebilir bir yağdır. Stearoil-CoA desatüraz adı verilen bir enzim stearik asidi oleik aside dönüştürür. Oleik asit, zeytinyağında da bulunur. Beyin ve sinir sisteminin önemli bir yapı taşıdır.

Magnezyum Stearat Güvenliği

Magnezyum ve stearik asit oldukça kolay sindirilebilir. Araştırmacılar ayrıca beklenmedik toksisite olup olmadığını kontrol etmek için çok sayıda araştırma yapmışlar ve hiçbir şey bulamamışlardır. Örneğin magnezyum toksisitesinin herhangi bir belirtisini beklemek için günde yaklaşık 5 g magnezyum tüketilmesi gerekir. Pek çok araştırma makalesi, magnezyum stearatın güvenliğini bir katkı maddesi olarak onaylamaktadır, ancak yorum bölümleri bu bileşiğin alerjik reaksiyonlara veya artritik ağrıya neden olduğunu iddia eden kişilerleler doludur.

Yan Etkileri

Toksikoloji çalışmalarına göre, magnezyum stearat kesinlikle takviyeler ve ilaçlarda karşılaşılan dozajlarda rahatsız edici yan etkilere neden olmamaktadır. Üst bir güvenlik limiti bulmaya çalışan bir sıçan çalışmasında, magnezyum yiyen hayvanların diyetlerinin% 10 – 20’sinde stearat, karaciğer ağırlığı ve böbrek hastalığı gibi yan etkiler yaşamışlardır. Tabletler ve kapsüller tipik olarak % 1 civarında magnezyum stearat içerir, hap başına sadece birkaç miligramdır. Başka bir deyişle, ortalama olarak bir kişi zararlı miktarda magnezyum stearat tüketmek için muhtemelen günde onbinlerce hap alması gerekir.
Kimyasal kirlenme
Bazı makaleler, magnezyum stearatın sıklıkla diğer kimyasallarla kirlendiğini ve bu kimyasalların istenmeyen yan etkilere neden olduğunu iddia etti. Bazen bu iddiayı 2011 DSÖ’ndeki bir magnezyum stearat yığınında kirlenme raporuna dayandırırlar. Bu rapor, Ohio’da üretilen bir grup magnezyum stearatın, zeolit, kalsiyum hidroksit, dibenzoilmetan, bisfenol A (BPA) ve Irganox 1010 gibi ilaçlarla kullanıldığında sağlık riski içerdiğini doğrulamaktadır.
Bu tek raporun yanı sıra, magnezyum stearat etiketli dolgu maddelerinin genellikle stearik asit ve ayrıca palmitik asit içerdiğine dikkat etmek önemlidir. Palmitik asit, birçok gıdada sıkça bulunan, kolayca sindirilebilir bir başka yağ asididir. Palmitik asidin, kolesterolü yükseltmesi ve kalp hastalığına stearik asitten daha fazla katkısı vardır, ancak toksik değildir.
Biyofilmler
Bazı araştırma makaleleri, magnezyum stearatın bağırsakların içinde, bağırsakların ilacı ve besinleri emmesini engelleyen bir film oluşturabileceğini iddia etmektedirler. Bu iddia nereden geliyor? Diye incelendiğinde birkaç olasılık vardır. İlk olarak, magnezyum stearat, diğer dolgu bileşenlerinin üzerinde ve çevresinde filmler oluşturur. Ayrıca çevre dostu, biyolojik olarak parçalanabilen plastik filmler yapmak için de kullanılabilir. Son olarak magnezyum stearat, küvet ve duşlarda sabun köpüğü filmleri yapan moleküllerden biridir.
Neyse ki, bu gibi durumlarda eden cisimlerin içi için geçerli değildir çok emin olabilir: bağırsak magnezyum ve stearik asit içine magnezyum stearat erir, bunların her ikisi de kolayca emilir ve metabolize edilir.

Emilimi Etkileyen Faktörler

Magnezyum Stearat Nedir?Bazı insanlar magnezyum stearatın aktif bileşiklerin bağırsakta etkin bir şekilde erimelerini ve emilmelerini önlediklerini iddia etmişlerdir. Magnezyum stearat, bir ilaç tabletinin çok küçük bir kısmını oluşturur ve formüldeki küçük değişiklikler bile tabletin çözünme hızını değiştirebilir. Bir çalışmada, % 0.77 oranında magnezyum stearat içeren tabletler, % 1,1 oranında magnezyum stearat ile olanlardan önemli ölçüde daha hızlı çözünmüştür. İlaç salımını etkilemek için bir fark yeterli bulunmuştur.
Bununla birlikte, bu çalışma türü mevcut takviyelerin ve ilaçların doğru şekilde absorbe edilip edilemeyeceği ile ilgili değildir. Bu çalışmalar, ilaç firmalarının, tabletler piyasaya çıkmadan önce bir tablet formülüne ne kadar magnezyum stearat ekleyebileceklerini veya eklemeleri gerektiğini belirlemelerine yardımcı olmaktadır. Başka bir deyişle, evet, magnezyum stearat, aktif bileşiklerin emilimini etkileyebilir, ancak bu, birçok hapın tasarımında hesaba katılmış bilinen bir etkidir. Katı tabletlerde verilen aktif bileşikler, sıvı jel kapeleri veya tentürler kadar etkili bir şekilde emilmez. Bununla birlikte, emici katı ve sıvıların arasındaki fark ve magnezyum stearat ile ilgisi çok azdır.

Bağışıklık Bastırma

Bazı araştırma makaleleri, magnezyum stearatın T hücrelerini öldürdüğünü ve bağışıklık tepkisini zayıfladığını iddia etmektedir. Bu iddia, farelerden alınan T hücrelerinin doğrudan bir stearik asit banyosuna maruz bırakıldığı ve daha sonra T hücrelerinin öldüğü tek bir çalışmaya dayanıyor gibi görünmektedir.
Magnezyum stearatın toksik olduğunu iddia etmek için bu çalışmanın kullanılmasıyla ilgili iki göze çarpma problemi vardır. İlk olarak yapılan çalışma stearik asit kullanılır, magnezyum stearat kullanılmaz. İkincisisi T hücreleri, bu çalışmada kullanıldığı kadar yüksek bir konsantrasyonda stearik aside asla maruz kalmayacaktır. Bunun üzerine, bu çalışma insanlarda değil, farelerdeki T hücreleri üzerinde deneme yapılmıştır. İnsan T hücreleri ve fare T hücreleri, yağları nasıl ayırdıklarına göre farklılık gösterir ve stearik asit, insan T hücrelerini aynı şekilde etkilemez. Kısacası, bu çalışma vücudun magnezyum stearat ile etkileşime girme şekli için geçerli değildir.

Alfa-Gal

Bu durum çoğu sağlık makalesinde bulunmayan, ancak bazen okuyucu yorum bölümlerinde görülen çok garip bir durumdur. Bir kişi yalnız, köpek veya Avustralya felci keneleri tarafından tekrar tekrar ısırıldığında, bu kişi alfa gal alerjisi veya sadece alfa gal denilen çok nadir bir durum geliştirebilir . Bu alerjisi olan kişiler galaktoz-alfa-1,3-galaktoz içeren (hatta alfa-gal adı) hiçbir şey yiyemez veya bazen ona dokunamazlar.
Sorun şu ki, alfa gal, primat olmayan bir memeliden gelen hemen hemen her üründe bulunmaktadır. Sığır eti, domuz eti ve kuzu etinin yanı sıra kumaşları (yünlü kumaş gibi) ve memeli hayvan ürünlerinden yapılan diğer ürünleri içerir. Alerji, kişinin kırmızı et yedikten iki veya daha fazla saat sonra gecikmiş bir anafilaktik reaksiyona neden olmasıyla şiddetlidir. Alfa gal olan kişiler, magnezyum stearat içeren tabletlere alerjik reaksiyonlar yaşadıklarını iddia etmektedirler. Sığır kaynaklı magnezyum stearatın tepkimesine neden olan en az bir alfa gal alerjisi vakası olmuştur. Alfa-gal’li kişilerin, en azından bir doktordan tavsiye almaları veya daha fazla araştırma yapana kadar magnezyum stearattan uzak durmalarını tavsiye edilir.

Alerjiler ve Aşırı Duyarlılık

Alfa-gal’li olmayan bazı kişiler magnezyum stearatın alerjik reaksiyonları olduğunu iddia etmektedirler. Bu teknik olarak mümkündür, ancak son derece nadirdir. Bir vaka çalışması, cildinde döküntülerin patlamasına neden olan magnezyum stearat alerjisi olan bir vaka belirlenmiştir. Veterinerlik uygulamalarında, bir vaka çalışması köpeklerde magnezyum stearat cilt alerjisi yaptığını belirtilmiştir. Bu yüzden magnezyum stearat alerjisi olduğu düşünülmektedir, ancak bunlar çok nadirdir. Magnezyum stearatın alerjisi olduğuna inanan kişilerin bu durumunun araştırılması için araştırma yapılmak üzere uzman bir doktora müracaat etmeleri önerilir.

İlaç Etkileşimleri Nedir?

Bazı ilaçların magnezyum stearat ile uyumsuz olduğu kabul edilir. Bunlar arasında şu ilaçlar bulunur:
• AspirinMagnezyum Stearat Nedir?
• Oxprenolol hidroklorür
• Albendazol
• Fosinopril sodyum
• Beta-lapakon
• Kaptopril
• kinapril
• Klorpropamid
• Asiklovir
• Doksilamin süksinat
Bu ilaçlar, bazı başkalarının yanı sıra, zaman içinde magnezyum stearat ile reaksiyona girmektedir. Magnezyum stearat bu ilaçların tabletlerine veya kapsüllerine eklenirse, ilacın bir kısmı reaksiyona girer ve farklı bir bileşiğe dönüştürülür. Bu reaksiyon ilacı daha az etkili hale getirecektir. Bu ilaçları alsanız bile, muhtemelen magnezyum stearat ile etkileşime girme konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Bu reaksiyonlar, bozulmamış haplarda oda sıcaklığında iki ila dört hafta sürer. Genellikle beş saatten az süren ince bağırsaktan geçiş sırasında bir fark yaratmak için yeterli zamanları olmaz.

Magnezyum Stearatsız Takviyeler

Magnezyum stearat almaktan kaçınan kişiler için başka seçeneklerde bulunmaktadır. Bazı tabletler ve kapsüller, sükroz yağ asidi esterleri ve gliseril monostearat gibi alternatif katkı maddeleri kullanır. Bununla birlikte, isimlerin öne sürdüğü gibi, bu bileşiklerin bazıları aynı zamanda stearik asidi de içermektedir. Yağ asidi bazlı katkı maddelerini tamamen önlemek için, tabletler dışındaki formlarda takviyeleri (ve mümkünse ilaçları) seçilmelidir. Birçok ek formlar bulunmaktadır ve bunlar arasında ham otlar, sıvı özler veya tentürler, gummies, jeller ya da jel kapsüller bulunmaktadır.
Magnezyum stearat, takviye ve ilaçlarda kullanılan güvenli ve sindirilebilir bir katkı maddesidir. Vücudun, her ikisi de kolayca emilebilen ve çıkarılabilen magnezyum ve stearik aside parçalanır. Vejetaryen olan kişilerin, sebzeli magnezyum stearatı bulması kolaydır. Magnezyum stearatın alerjileri teorik olarak mümkündür ancak son derece nadirdir.
Yan etkileri ve toksik kimyasallarla kirlenmesi ile ilgili iddialar büyük ölçüde temelsizdir. Yine de endişeleniyorsa, çiğ otlar, sıvı özler veya tentürler, zamklar, jelleri tercih ederek stearat alımından kaçınmak mümkündür.

Kaynakça:

ncbi.nlm.nih.gov
nowfoods.com
drrons.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.