Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

AIDS (HIV Virüsü) İle İlgili Bilinmesi Gereken En Önemli Bilgiler

0 1.877

AIDS (HIV Virüsü) İle İlgili Bilinmesi Gereken En Önemli BilgilerAIDS (HIV) : Bu virüs, bağışıklık sisteminin çökmesi sonucunda açığa çıkar. Hastalık bağışıklık sistemini yıkar ve kişiyi hastalıklara karşı savunmasız bir hale getirir. HIV virüsünün neden olduğu hastalığa AIDS adı verilmektedir. Türkçe karşılığı “Edinsel Bağışıklık Yetmezliği Sendromu” dur. Bu rahatsızlığı yaşayan kişiler ömür boyu ilaç kullanarak hayatlarını devam ettirebilirler.

Bu virüs vücuda girdikten üç ay sonra ELISA testi ile tespit edilebilir. Bu virüsü taşıyan her insanda hemen belirtiler görülmeyebilir. Ancak bu durum hastalığın bulaşmasını engellememektedir.

AIDS ile ilgili toplumumuzda yanlış ve bilinçsiz yorumlar söz konusudur. HIV virüsü dokunmakla, öpüşmekle, aynı bardak ya da tabağı kullanmakla, tensel temasla bulaşmaz. HIV/AIDS sadece ve sadece kan yolu ile (kan nakli) ve cinsel ilişki ile bulaşır. Ayrıca bu virüsü taşıyan anneden bebeğe gebelikle ve emzirme yolu ile bulaşmaktadır.

AIDS (HIV Virüsü) İle İlgili Bilinmesi Gereken En Önemli BilgilerAIDS Hastalığının En Çok Görülen Belirtileri :

Ateş, lenf bezlerinde şişkinlik ve büyüme, farenjit, ciltte döküntüler, eklemlerde ve kaslarda belirgin ağrılar, ishal, baş ağrısı, bulantı ve buna eşlik eden kusma, karaciğerde ve dalakta büyüme, ağızda yaralar ve pamukçuk oluşması hastalığın belli başlı belirtileridir. Ancak bu rahatsızlığa kendi kendinize teşhis koyamazsınız. Bu belirtileri hissediyorsanız hemen bit tıp fakültesine başvurmalısınız.

AIDS Belirtilerinin başlaması ile birlikte CD4 hücreleri yıkıma uğrar ve 8-10 yıl arasında bu belirtiler devamlılık gösterebilir. Bağışıklık sistemini çökerten bu hastalıklara sahip insanların çoğu basit enfeksiyonlar nedeni ile hayata veda ederler. Hastanın yaşam süresini uzatabilmek için çoğu hastalıkta olduğu gibi erken tanı çok önemlidir.

AIDS (HIV Virüsü) İle İlgili Bilinmesi Gereken En Önemli BilgilerAIDS Nasıl Tedavi Edilir?

Henüz tedavisi bulunamamış bu hastalık için en önemli uygulama, hastada görülen belirtilerin en aza indirilerek hastaya daha kaliteli, ağrı ve sancılardan uzak, HIV virüsünün neden olduğu diğer enfeksiyon hastalıklarından uzak bir yaşam sunabilmektir.
İnsan vücuduna HIV virüsü bir defa bulaşmış ise bir daha hiç bir şekilde yok edilmesi mümkün olmamaktadır. Ancak bu viirüsün etkilerini azaltmak için çeşitli ilaçlar geliştirilmiştir. ADIS tedavisinde kullanılan ve en çok bilinen ilaç AZT (Zidovudine) adı verilmiş olan ilaçtır. Bu ilaç sayesinde HIV virüsünün çoğalmasını engellemektedir. Bu ilaçla hastanın yaşam kalitesi artırılabileceği gibi, hayatta kalma süresi de uzatılabilir.

AIDS’e karşı mücadelede yapılabilecek tek şey ondan korunmaktır. Ağırlıkla cinsel yolla bulaşan bu hastalığa sahip çoğu insan rahatsızlığını gizlemektedir. Bu nedenle cinsel ilişkilerde kondom kullanımı basit gibi görünse de hastalıktan korunmak için en önemli yoldur.

Kaynakça:
mavilab.com
Açev Ebeveyn Destek Semineri

Yazar: Eda Şahan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku