Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik her kadın mutlaka arzu ettiği en özel en anlamlı ve duygusal gerçekleşe özel bir süreçtir. Hamile kalabilmek bazen normal bir süreç içerisinde kendiliğinden gerçekleşebilirken bazen tıbbi müdahaleler yapılar gerçekleşmekte olan bir durumdur.

9 ay yani yaklaşık 41 haftalık sürecek olan bu özel zaman aralığında tüm anne adayların hayatlarında sadece birkaç kez yaşatacakları bu özel anın keyfini sürmelidir mutlaka.

Anne olabilmenin aşkıyla yanıp tutuşan kadınlarımız hamilelik belirtileri nelerdir bilmek ister. Bu yazımızda sizlere hamilelik belirtileri hakkında Bilgiler vermeye çalışacağız.

Gebeliğin çeşitli belirtileri bulunmaktadır. Kimi belirtiler ekken saptanırken kimi belirtiler ise daha sonraki dönemlerde kendini gösterebilmektedir. Ayrıca belirtilerin görülme durumu kişiden kişiye değişebilmektedir.

İşte hamilelik belirtileri:

hamilelikKas Kasılmaları ve Benekler.: döllenme sonucu rahim duvarına oturan embriyo gebe kalan kişinin cildinde çeşitli beneklenmeler ve kas sistemlerinde kasılmalar meydana gelebilmektedir.

Bu belirti yumurtanın döllenmesinin ardından yaklaşık olarak 2 hafta içerisinde gerçekleşir.

 Sabah Bulantıları: Gebelikle birlikte anne adayında artış gösteren Östrojen hormonu, midenin boşalmasını yavaşlatabilir. U nedenle özellikle sabahları bulantı şeklinde ortaya çıkar. Buda en önemli hamilelik belirtileri arasında yer almaktadır. Bazı anne adaylarında mide bulantıları tüm devam edebilir.

Gebelikte dolayı Hormonların farklılaşması sonucu, en sevdiğiniz o özel yemeğin kokusu bile size çok kötü gelerek sizleri yemekten tiksindirebilir, tam tersi olarak bu dönem de hiç sevmediğiniz yiyeceklere bile bir anda ilgi duyabilirsiniz. Bunun adına aşerme denilmekte.

Göğüslerdeki Değişiklikler: Gebelikle birlikte tüm vücut doğum pozisyonunu alamaya çalışırken göğüslerde oluşan şişlikler gebeliğin ilk günlerinden itibaren gebeliğe işaret eden belirtilerdendir.

Gebelikle birlikte tüm hormonlarınız çok hızlı bir değişimin içine girer. Göğüsleriniz bunun sonucunda 2 hafta içerisinde şişmeye başlar.

Göğüslerinizin uç kısımları koyu bir renk almaya başlar.

Büyümesine, hassaslaşmasına ve gıdıklanma hissinin oluşmasına yol açar. Göğüs uçları etrafındaki alanın rengi koyulaşabilir.

Yorgunluk ve sürekli uyuma Hissi,: gebeliğin ilk haftasından itibaren yorgunluk hissi ve sürekli uyuma isteği gebeliğin başlıca belirtilerinden dir. Aşırı halsizlik, adım atamaya hali yokmuş gibi durumlar değişen hormonların etkisinden kaynaklanır.

Bu durumun başlıca nedeni progesteron hormonu, kan şekeri ve tansiyonun düşmesi sonucu ortaya çıkar.

Gebelikle yorgunluk hissine kapılan anne adayları bol bol dinlenmeli ve protein ağırlıklı beslenmelidir.

Adet Görmeme: hamileliğin en belirgin belirtisi budur aslında yumurtalara her ay kadınların sepetlerinden düşerler sperm ile buluşamazsa adet kanaması şeklinde akıp gider. Fakat sperm ile birleşen yumurtalar bebeğe dönüşeceği için kan gelmeyecek bebek büyüyecektir. Bu nedenle adet görememe durumlarında gebelik belirtisi baş gösterir.

Kaynak: http://ilk1000adim.com/post/yoksa–yoksa-hamile-miyim–205