Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Meme Kanserinde Bölgesel Tedavi

0 331

Meme Kanserinde Bölgesel TedaviMeme kanseri için bölgesel tedaviler, cerrahi ve radyoterapidir.

Cerrahi Tedavi

Meme kanseri için kullanılan iki çeşit cerrahi tedavi (ameliyat) vardır. Bunlar:

1. Meme koruyucu ameliyat (kitler çıkarılması)

2.Memenin çıkarılması ameliyatı (mastektomi)

Her iki tip meme kanseri ameliyatlarıyla birlikte lenf bezi ameliyatı da yapılabilir.

1.Meme Koruyucu Ameliyat

Memenin bir parçasının çıkarılması, lampektomi-kitle çıkarma veya eksizyonel biyopsi de denir.

Bu ameliyat, tümör veya kitleyi çevreleyen bir miktar doku (“cerrahi sınır” denilir) ile birlikte memedeki tümör veya kitlenin çıkarılmasıdır.

Çıkarılacak bir kitleniz varsa, bölgesel uyuşturmayla çıkarılabilir, uyumanıza ve geceyi hastanede geçirmenize gerek kalmaz.

Kitle çıkarıldıktan sonra bir iki gün ağrı hissedebilirsiniz. Bu ağrı, ağrı kesici ile kontrol altına alınabilir veya memenin o kısımında geçici bir duyu kaybı yaşayabilirsiniz ancak bu duyu kaybı birkaç ay içerisinde ortadan kalkacaktır.

Ameliyat alanında sıvı birikebilir. Enfeksiyon riski çok azdır. Bu durumda ameliyat alanında şişlik veya kızarıklık görülebilir.

Meme Kanserinde Bölgesel Tedavi2.Meme Çıkartılması Ameliyatı

Bu ameliyat için uyutulmanız (genel anestezi) gerekmektedir. Cerrahi operasyondan kısa bir süre sonra evinize gidebilirsiniz veya birkaç gün hastanede kalabilirsiniz. Aynı ameliyatta yeni meme yapılmasını tercih ederseniz, hasttanede kalma süreniz biraz uzayabilir.

Birkaç hafta içinde düzelecek ağrınız olabilir. Bu süre içinde ağrı kesici kullanabilirsiniz. Ameliyat alanında sertlik hissedebilirsiniz. Bu alanda sıvı birikimi olabilir. Enfeksiyon riski düşüktür. Normal günlük yaşantınıza dönmeniz birkaç hafta veya birkaç ay alabilir.

Kesi bölgesinde duyu kaybı ve ameliyat alanında duyarlılık uzun dönem yan etkisi olarak karşınıza çıkabilir. Bu oldukça sık bir durumdur. Duyu kaybı çok uzun süre devam edebilir. Ameliyat alanında duyarlılık ise bir kaç hafta sonra düzelir. Bazı kadınlarda ise bu rahatsızlık uzun süre sürebilir.

Meme Kanserinde Bölgesel TedaviRadyoterapi Tedavisi

Değişik türde radyasyonlar vardır. En sık kullanılan tipi, memenize ve bazan lend bezlerinin yakınlarına yüksek enerjili ışınım gönderenidir. Radyasyon, cerrahi sonrası kalan vazı kanser hücerelerinin temizlenmesini amaçlar. Genellikle haftada 5 gün ve altı hafta süreyle verilir.

Yazar:Enes Eker

 

 

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.