Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sivrisinek Ve Örümcek Sokmalarında Ne Yapılmalıdır?

0 450

Sivrisinek Ve Örümcek Sokmalarında Ne Yapılmalıdır?Sivrisineklerin, insan ve hayvanların kanlarını, bitkilerin de özsuyunu emmeye yarayan hortumlarına bağlı, çok küçük bir zehir bezleri vardır.Kırda ve Denizde Sivrisineklerden 2 biçimde korunulabilir; kurtçukları yok ederek,camlara ve kapılara tel konarak, yatakların çevresi cibinlikle sarılarak, satılan bazı maddeler yardımıyla evlere girmelerini önlemek.Bu iki yöntem birbirini tamamlar ve birbiri arkasından uygulanmalıdır.
Kurtçukları yok etmek için şunlar yapılmalıdır:Suların biriktiği çukurları, küçük bataklıklardan kurtulmakEski konserve kutuları gibi içinde su birikebilecek cisimleri ortadan kaldırmak,
Suyun normal akabilmesi için hendekleri temizlemek
Kurutulması olanaksız olan bütün su yüzeylerine böcek öldürücüler dökmek ya da sıkmak.DDT en ucuz ve etkisi en uzun olan böcek öldürücüdür. Ama başlıca sakıncası yavaş öldürmesidir. Bu nedenle zehirliliği yüzünden ancak büyük önlemler alınarak kullanılmalıdır.

Sokmaları önleme konusunda çok ince telden yapılmış, açıklıklara konan (kapılar ve pencereler) kafesler vardır. Yatakları korumak için de cibinliklerden de faydalanabilinir.Evlerin içinde, sivrisineklerle savaşmada yararlı olan çok sayıda madde hazırlanmıştır. Bileşimleri aşağı yukarı aynıdır. Bazıları güzel kokulu bazıları değildir.Bunların hiçbirinden yararlanma olanağı yoksa, akşam olunca pencereleri açmadan önce ışığın söndürülmesi öğütlenir.Kentlerde Sivrisineklerin üremesine elverişli yerleri kurutmak ya da ilaçlamak, belediyelerin görevidir.
Evlerde yukarıda saydığımız öneriler uygulanmalıdır.

Sivrisinek Sokmalarına Karşı Ne Yapmak Gerekir?

Sivrisineklerin tükürüğünde, pıhtılaşmayı önleyen ve duyarlık yapan (alerji) bir etken vardır. Sonuçta yara şişer ve aşırı kaşıntı, yalın bir sokmayı, ciddileşebilecek bir sıyrığa çevirir.
Bunları önlemek için, sivrisinek sokan yere hemen amonyak ya da sirke, kafurlu alkol, kolonya sürmek gerekir. Histamin karşıtı çözeltiler, ağrı kesici etkilerinden ötürü son derece yararlıdır.

Örümcek Sokmaları

Örümceklerin zehirli olan türlerine avrupa da çok ender rastlanır.Örümceklerin zehiri çengeller aracılığıyla akıtılır. Avlarını ısırır ve özellikle sinir sistemi üstünde eskili olan zehirlerini akıtırlar.Örümcek sokmasına tepki yereldir. Ama Avrupa’ da ender rastlanan vazı türler, kas sertleşmelerine ve atardamar basıncı değişikliklerine yol açar.Yara genel olarak mikroptan arındırılmalı ve gerekirse bir doktora haber verilmelidir. Hekimin kalsiyum ya da kortizon tabanlı ilaçlara ekleyebileceği özgün panzehirler vardır.Güney Amerika ve Avustralya’ da çok zehirli örümceklere rastlanır.

Sivrisinek Ve Örümcek Sokmalarında Ne Yapılmalıdır?Dağ Örümcekleri ve Kene Sokması

Uyuz böcekleri arasında dağörümceği (Thrombicula automnalis), yoğun bir kızarıklığa ve kaşıntıya neden olur. Çocuklarda ve sinirli kişilerde uykusuzluğa yol açabilir. Deriye yapışan kurtçuklarını öldürmek (örneğin, benzil benzoat türevi maddelerle) ve gerektiğinde ağrı kesici merhemler uygulamak gerekir.Keneler insana da yapışabilen hayvan asalaklarıdır. Genel kural olarak zehirli değildirler. Ama ikincil bir enfeksiyon aktarabilirler. Ayrıca kenenin çıkarılmasıyla geçen bir kaç felç olayı da gözlemlenmiştir. Keneyi öldürmek için üstüne, ezmeden, toulen cinsi bir madde uygulamak, sonra da bir kıskaçla yavaşça çekmek gerekir. Buna uyulmazsa keneyi deriye yapıştıran mahmuz kırılır ve kene içeride kalarak ikincil enfeksiyon kaynağı oluşturabilir.

Yazar:Enes Eker

 

 

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku