Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Menengiç Nedir? Faydaları Nelerdir?

0 691

Menengiç Nedir? Faydaları Nelerdir?Tıbbı alandaki gelişmelerin yanı sıra şifalı bitkilerin kullanımı artmaktadır. Tıbbı ilaçların yan etkilerinin fazla olması ve diğer sebeplerden dolayı bireyler şifalı bitkilere yönelmektedir. Şifalı bitkileri kullanırken öncelikle araştırılmalı ve hangi rahatsızlığa iyi geldiği öğrenilerek kullanılmalıdır. Aksi takdir de yan etkileri ile olumsuz sonuçlar doğurabilir. Şifalı bitkiler arasında tercih edilenlerden biri de menengiç bitkisidir. Menegiç Türkçe’ye Latinceden geçmiştir. Latince de Pictacia terebinthus olarak bilinen bitki Türkiye de çitlembik olarak da bilinmektedir. Türkiye de geniş yetişme alanı olan menengiç hemen her ortamda yetişmektedir. Menengiç özellikle kısal kesimler de ilkbahar aylarında yetişmektedir. Menengiç bitkisi özellikle dağlık alanlarda yetişmektedir. Menengiç bitkisi sıcak ve hafif sulu toprakları sevmektedir. Yaygın yetiştiği toprak alkali toprağıdır. Soğuk hava donlu havalardan etkilendiği için Akdeniz Bölgesinde menengiç bitkisinin yetişmesi için uygundur. Türkiye genelin de yetişen menengiç daha çok Batman, Siirt ve Gaziantep ve Akdeniz illerinde yetişmektedir. Yöre halkı menengiç bitkisi farklı şekillerde kullanılmaktadır. Yağ, sabun ve kahve olarak kullanılan menengiç bitkisinin birçok faydası vardır.
Tedavi sürecini desteklemek ve daha kısa sürede sonuç alabilmek için kullanılan şifalı bir bitki olan menengiç bitkisinin faydalarını ve kullanım alanlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Menengiç Nedir? Faydaları Nelerdir?1) İltihaplanmalarda özellikle de akciğer iltihaplanmaları için kullanılabilir. Akciğer iltihaplanmasının yanı sıra böbrek iltihaplanması ve böbrekte oluşan taşların temizlenmesine de iyi gelmektedir.
2) Ses tellerinde meydana gelen hasara, bronşite, balgamlı öksürüğe iyi gelir.
3) Menengiç bitkisi kaza sonucu oluşan yaraların iyileşmesini hızlandırmaktadır.
4) Menengiç bitkisi kendine has kokusu sayesinde ağız kokusuna iyi gelir.
5) Son zamanlarda erkeklerin korkulu rüyası olan saç dökülmesine iyi gelen menengiç saçların daha gür çıkmasına sağlarken saç köklerini de güçlendirmektedir.
6) Menengiç kan dolaşımını düzenlemekte ve kalp ile ilgili ortaya çıkan rahatsızlıklara iyi gelmektedir.
7) Menengiç kan şekerini düzenlemektedir.

Yazar: Nagihan Albayrak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku