Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Öpücük Hastalığı Nedir?

0 214

Genellikle çocuklarda ve genç erişkinlerde fazlaca görülen bu hastalığın gözle görülebilecek birçok belirtisi vardır. Bu belirtilerin en çok karşılaşılanları ise ateş, lenf bezlerinde büyüme gözlemlenmesi, boğazlarda ağrı hissedilmesi veya anjin ile ilerleme şeklindedir. Öpücük hastalığının görülme durumunu yaş aralığına vurmak gerekirse daha çok 15-25 yaş arası bireylerde bu septonlar ile karşılaşıldığı bilinmektedir. Bilimsel açıdan ise Empstein-Barr virüsü (EBV) bu hastalığın en büyük etkenlerinden biri olduğu kabul edilmektedir. Küçük yaştaki çocuklarda daha hafif seyreden bu sağlık probleminin bünyeye göre iyileşme süreçleri farklılık göstermektedir. Genel olarak gözlemlenen durumlara göre çocuk hastalarda 14 gün, erişkin hastalarda ise 30-50 gün arasında iyileşme görüldüğü kabul edilmektedir. Başlangıçta bünyeye göre 3-5 gün arası süren hafif baş ağrısı, halsizlik, terleme, titreme, üşüme vb. gibi belirtiler göstermektedir. Bu belirtilerin yanında ise düşmeyen ateşlenme, göz arkasında ağrıların olması, şiddetli öksürük durumları, kas ağrılarının gözlemlenmesi ve lenf bezlerinde büyüme görülmesi en belirgin teşhis göstergeleridir.

Ne yazık ki öpücük hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır. Bulaşma durumu ise en çok tükürük yoluyla Öpücük Hastalığı Nedir?veya kan yoluyla olmaktadır. Hastalığın aktif dönemlerinde ise bulaşma oranı oldukça yüksek seviyelere çıkmaktadır.

Öpücük Hastalığının Belirtileri

En çok gözlemlenen belirtileri şu şekildedir:
Boğazda, bademciklerde iltihap durumu, şişlik, yutakta kızarıklık durumları hastalarda en çok görülen şikayetlerdendir. Hastalık vücut sıcaklığının 38-39 derecelere kadar çıkmasına sebep olabilirken bu genellikle hastalığın ilk evrelerinde gözlemlenen durumdur. Yaklaşık olarak 7-10 gün arasında değişkenlik gösterir. Bünyenin durumuna göre ilerler.

Öpücük hastalığında bir diğer önemli bulgu boynun iki tarafında lef bezlerindeki aşırı büyüme gözlenmesidir. Ayrıca çene altı, koltuk altı, kasık, göğüs gibi bölgelerde de lef bezleri şişmesi görülebilir. Lef bezleri büyümesinin geçmesi duruma göre değişmekle birlikte birkaç hafta sürdüğü görülmüştür. Az bir olasılıkla sarılık şeklinde de görülebilir. Hemen hemen tüm hastaların karaciğer test sonuçlarının yüksek olduğu görülen durumlar arasındadır.

Hastaların bazılarında kol ve gövde bölgesinde kızarıklıklar ve döküntüler oluşabilir. Ampisilin içeren antibiyotikler tedavi sürecinde kullanılıyorsa bu belirtiler ilaç kullanımı kesilince zamanla kaybolacaktır. Yani görülen durum yüksek ihtimal kullanılan ilaçtan kaynaklanmaktadır.

Öpücük Hastalığı Tedavisi Nasıl Olmaktadır?

Öpücük hastalığında uygulanan tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Tedavi süreçleri büyük oranda destekleyici tedavilerdir. Hastalığın aktif zamanlarının yatak istirahati ile geçirilmesi gerekir ve kan alma-verme, öpüşme gibi bulaşmasına sebep olacak hareketlerde bulunulmaması gerekir. Bu rahatsızlık için genellikle boğaz ağrısı için aspirin ve benzeri ağrı kesiciler tedavi sürecinde kullanılabilir. İnfeksiyöz mononükleozlü hastaların genellikle 2-3 hafta içinde iyileştiği görülür.  Pıhtılaşma ve kansızlık gibi semptomlar için ise kortizon önerilir. Bu noktalardan sonra ise doktorun önereceği şekilde beslenmeli ve yaşam tarzını belirlemelisiniz. Aksi durumda hastalığın ilerlemesi ve tedavi sürecinin uzamasına neden olabilirsiniz.

Kaynakça:
en.wikipedia.org/wiki/Tonsillitis
www.healthline.com/health/tonsillitis
tr.wikipedia.org/wiki/Farenjit
www.medicalnewstoday.com/articles/324144.php

Yazar: Ömer Fidan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.