Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Boğazınızda Yumru Hissi Neden Oluşur?

15 2.943

Eğer bir şeyler yutarken sürekli boğazınızda yumru hissi oluşuyorsa, bu yazımızda bu sorunun olası nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi vereceğiz. Bu sorunu tanımlamak kolaydır ancak bu sorunun pek çok nedeni olabilmektedir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi öğrenmek için okumaya devam edin.

Dikkat!

Boğazınızda Yumru Hissi Neden Oluşur?Eğer yaşadığınız şey boğazınızda bir yumru hissi değil de, gerçekten gözle görülebilir bir yumru ya da şişlik ise derhal bir doktora başvurmanız gereklidir.

Son zamanlarda boğazınızda bir yumru hissi yaşadınız mı? Eğer uzun süredir devam ediyorsa, gözardı edilmemelidir. Tıp terminolojisinde, bu his “Globus Pharyngis” veya sadece “Globus” olarak anılır. Bu boğaz probleminin uzun tıbbi geçmişi ve bir çok kayıtlı nedeni bulunmaktadır. İyi haber ise kolayca iyileştirilebilen bir durum olduğu için panik yapmaya gerek yoktur.

Belirtiler:

Bu durum bir zamanlar stresin neden olduğu bir bozukluk olarak görülen “Globus Histerikus” olarak adlandırılmaktaydı, ancak bugünkü araştırmalar aksini göstermektedir. Bu durum artık psikolojik kaynaklı bir durum olarak görülmüyor. Dikkat etmeniz gereken önemli semptomlar şunlardır;

-Gerçekte boğazda bir şey bulunmadığı halde boğazda sürekli bir tıkanıklık hissi
-Hafif göğüs ağrısı
-Yutarken ağrı hissi
-Yutma esnasında şiddetli ağrı ve takılma hissi
-Yumru hissi periyodik olarak gelip gider ya da aşağı-yukarı, sağa sola hareket eder.
-Ses kısıklığı ya da boğukluğu gibi ses problemleri
-Bazı durumlarda yemeklerin yutulması kolaydır ancak tükrüğün yutulması rahatsızlık yaratmaktadır.
-Stresli koşullar altında rahatsızlık hissi artmaktadır.

Sebepler ve Tedavi:

Boğazınızda Yumru Hissi Neden Oluşur?Boğazdaki yumru hissinin belirtileri bir çok nedene işaret edebilir. Gırtlak kaslarında aşırı gerginlik nedeniyle ortaya çıkar. Boğazdaki yumru hissi için en önemli nedenlerden biri, boğazın altında bulunan krikofaringeal kasında bir spazm olduğu belirtildi. Yutma güçlüğü ayrıca boğazdaki hipofarenks veya gırtlak bölümlerindeki bir iltihaplanma ile tetiklenebilir. Bu bozukluk, boğaz kanserinin neden algılanmadığının sebeplerinden biridir. İnsanlar genellikle belirtilerin benzerliği nedeniyle boğaz kanseri olabileceklerini düşünmektedirler. Bununla birlikte, kanserli bir tümörün kendisini görünür bir yumru olarak göstereceği ve yenilen yemekleri yutmayı zorlaştıracağı unutulmamalıdır. Çoğu durumda bu kanseri erken aşamalarda tespit etmek zordur. En ufak bir şüpheniz olması durumunda, bir doktora gitmek en iyisidir. Tedavi yöntemleri ile birlikte boğazdaki yumru hissini tetikleyebilecek önemli nedenlerin bazıları aşağıda verilmiştir.

-Krikofaringeal Spazm:

Krikofarinks kasındaki bir sorun boğazda yumru hissine neden olabilir. Bu kas, gıda içeriğinin yemek borusundan anormal ters akışını önleyen bir vana görevi görür. Boğazda yumru hissi bu kas normal kasılma ve gevşeme görevlerinin yerine spazm geçirdiğinde oluşur. Bu bozukluk, zararsız olmasına rağmen çok rahatsızlık verebilir.

Bu durumun kesin nedeni hala bilinmiyor. Mutlak bir iyileşme olmamasına rağmen, yoğunluğu Lorazepam gibi kas gevşetici maddelerin alımı, çay gibi sıcak sıvıların alımı ve stresten kaçınma ile hafifletilebilir. Bozukluk genellikle zamanla kendiliğinden kaybolur.

-Reflü:

Reflü hastalığı bu durumun bir başka nedenidir. Reflü, vücuttaki sıvıların anormal akışıdır. Bu durumda midedeki sıvıların yemek borusuna geri akışının yarattığı mukozadaki hasar bir iltihap yaratarak boğazda bir tıkanma hissine neden olur. Eğer mide ekşimesi ilişkili semptomlardan biri ise, sebep kesinlikle asit reflüsüdür. En etkili tedavi yöntemleri, diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ile birlikte anti-asidlerin alınmasıdır. Asit reflüsünü önlemek için kullanılabilecek bir takım ilaçlar var ancak mutlaka bir doktora danışmanız önerilir.

-Dil Problemleri:

Dil üzerindeki mantar enfeksiyonları ve iltihaplanmalar da boğazda yumru hissine neden olabilir. Bu durumda hemen bir doktora danışmak tedavi için en önemli basamaktır.

-Larenjit ve Farenjit:

Boğazınızda Yumru Hissi Neden Oluşur?Boğazda yumru hissi aynı zamanda viral, bakteriyel veya fungal ajanların oluşturduğu boğaz enfeksiyonu olan farenjitin de bir semptomudur. Bu durumda, boğazda yumru hissine boğaz ağrısı, öksürük ve ateş de eşlik eder. Tedavi olarak ağrı kesiciler, antibiyotikler ve steroidler reçete edilebilir.

Diğer bir sebep ise gırtlak iltihaplanması olan larenjittir. Bakteriyel, viral veya mantar enfeksiyonları ya da alerjiler nedeni ile ses telleri gerilmektedir. Tedavi larenjitin sebebine bağlı olarak antibiyotikler, sıvı alımı ya da ses tellerinin dinlendirilmesi olabilir.

Belirtiler uzun süre devam ederse mümkün olduğunca çabuk bir doktora başvurmalısınız. Bunun gibi küçük semptomlar yok sayılmamalı ve tedaviye mümkün olan en kısa sürede başlanmalıdır.
Kaynakça:
buzzle.com/articles/lump-in-throat-feeling.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
15 Yorumlar
 1. Enes Ergöz diyor

  Bu sıkıntı ile ilgili Bi çözüme ulaşan arkadaşlar bize yönlendirme ve ve Bi yol gösterebilirmi

 2. Yusuf ercel diyor

  Ben dört ay önce burun ameliyatı oldum. Olduğum günden beri sıkıntılar çoğalmaya başladı. Nefes darlığı, boğazda yumru hissi, göğüs ağrısı. Özellikle yatınca ve oturunca çoğalıyor. Nefesimi sürekli kontrol ediyorum. Dışarıda en ufak koşuşumda nefes nefese kalıyorum. Doktoruma anlatıyorum bakmadan psikolojiktir o diyor. Başka bir doktora kontrole gittiğimde burnumdan boğazıma kadar kamera ile baktı bir şey yok dedi. Kalbe gittim ciğerleri gösterdim. Hepsi temiz. Kafayı yemek üzereyim. Neden olduğunu da bilmiyorum. Önceden yoktu. burun ameliyatından sonra başladı. Sebebi ne olabilir sizce?

 3. NERİMAN diyor

  28 şubat 2020 de faranjit olduğumu öğrendim.antibiyotik ve ağrı kesici yazıldı.içtim.ilaç bittikten bir hafta sonra bu sıkıntı bende de başladı.sol taraftaki bir damar bi kaç gez gerildi ve inanın damarım kopacak sandım.tekrar doktora gittim.kbb burnumdan kamera ile bogazıma kadar indi.(2 kez bakıldı)ses tellerime baktı.bişey yok dedi.ultrason ve boyun MR istedi ikisindede bişey çıkmadı.tekrar mideye endoskopi yapıldı. mideden ve bogazdan parça alındı yine bişey çıkmadı.inanın tam tamına 3 kbb göründüm.troit,guatır hepsine bakıldı.yok yok.en son alerji testi yaptırdım.kedi alerjim varmış orta seviyede.yani kafaya takmamak elde degil sizleri çok iyi anlıyorum.ben 8 aydır çekiyorum.ve en son geldiği nokta bogazda,kulaklarda,baş arkasında ve burun çevresinde baskı var.çoğu kişi globus olmuşsun diyor (psikolojik)lakin insan kendini bilir.hayat enerjimi çaldı bu hastalık benim.gerçekten çaresizlik bu.herkese acil şifalar dilerim.

  1. Enes Ergöz diyor

   Hanımefendi lütfen Bi iletişim kurabilirmiyiz.enes ergöz ben

 4. AHMET HAKAN diyor

  ARKADAŞLAR 20 LİK FİŞLERİNİZİ KONTROL ETTİRİN AYNI SORUN BENDE DE VAR BÜYÜK İHTİMAL 20 LİK DİŞLERDEN.

 5. Hülya diyor

  Bende de bir aydır var bu durum boğaz ağrısı takıntı hissi yabancı cisim varmış gibi iç hastalıkları kbb göğüs hastalıkları hepsine gttm reflü ve faranjitten dolayı olablceği gibi psikolojik de olabilir dediler gargara damla verdiler birde antidepresan verildi aynı zamanda reflü ilaçları alıyorum

 6. Ferhat diyor

  Merhaba
  Bende de aynı durum başladı. Tüm gün sürüyor zaman zaman artıyor, zaman zaman azalıyor. Siz bir çözüm bulabildiniz mi? Hangi bölüme gitmek gerekiyor? Bilgi paylaşırsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  1. can diyor

   bende 5 aydır devam ediyor .. boyun ve gırtlak çevresinde var sanırım.kbb uzmanına gittim kontrol ettiler bişe çıkmadı.. troid ve guatrdan şüphelendi kan verdim ama herşey yine temiz çıktı,son olarak da ultrasonda baktılar nodüle ve torid guatra bişeçıkmadı ama maalesef devam ediyor. yardımcı olursanız sevinirim. zaman zaman şiddetli oluyor bazende hafifliyor ..özeliikle yemek yerken su içerken hiçbişe yok ama yatarken sağa sola dönerken huzursuzluk veriyor.. yardımcı olurmusunuz..hatta korona şüphesi bile aklıma geliyor .

   1. AHMET HAKAN diyor

    5 aydır aynı durum bende dr var hastahanede hiçbir şey çıkmadı kan verdim hatta burnumdan boğaza kadar kamera sokup sadece ses tellerin kızarmış deyip iki ilaç verdiler ve hiçbir işe yaramadı. Sorununuz çözüldü mü çözüldüyse nasıl çözüldü yardım eder misiniz

    1. Suleyman diyor

     Merhaba, doktor benim icinde ayni seyi soyledi, siz de bir gelisme var mi?

 7. Zeki diyor

  Öncelikle selamlar.Bende asağı yukarı
  Bir haftadır bu boğaz rahatsızlığı var
  Acaba hangi veya hangi bölüm doktoruna
  Bas vurmalıyım.Tesekkürler.

  1. Ayşenur pehlivan diyor

   Ben önce troidlerden şüphelendim ve endokronolojiye gittim bir şey çıkmadı KBB ye ve gastroentrolojiye yönlendirdi

   1. Bilge diyor

    İyileştiniz mi şimdi nasıl oldunuz

   2. doğa diyor

    merhaba ben de benzer rahatsızlık yaşıyorum.3aydır da bende var.gelişmeleri payşabilirsek harika olur.beni de o bölümden bu bölüme gönderip duruyorlar. [email protected]

   3. doğa diyor

    ben de aynı birimleri gezdim.benim de tiroidim vs normal çıktı.sizde son durum nedir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.