Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Menopoz Sıcak Basması Şikayetleri İçin Yeni Terapiler

0 120

Sıcak basması, kadınların orta yaşta yaşadığı en yaygın menopoz semptomlarından biridir ve menepoz döneminde olan birçok kadın bu semptomlardan rahatsızdır. Vazomotor semptom olarak da bilinen sıcak basması, dört kadından üçünün yaşadığı en yaygın menopoz semptomudur. Kuzey Amerika Menopoz Derneği’nin 2021 toplantısında vazomotor semptom için umut verici tedavilere dair vurgulamalar yapılmıştır.

Sıcak Basması Gibi Belirtiler Uzun Yıllar Sürebilir

Kuzey Amerika Menopoz Derneğine göre kadınların menepoz döneminde yaşadığı sıcak basmaları, gece terlemeleri ve ruh hali değişimleri de dahil olmak üzere diğer menopoz semptomlarıyla birlikte ortalama 7 ila 10 yıl sürebilir. Bazen hatta bu semptomlar perimenopozda başlayan kadınlar için daha da uzun sürebilir. Northwestern Üniversitesi’nde yardımcı doçent olan Kristi Tough DeSapri’e göre kadınların menopoza girmeleri ve adetleri sona erdiğinde semptomlardan kurtulacaklarını düşünmeleri yaygındır, ancak ne yazık ki durum böyle değildir. Ancak artık günümüzde semptomların ne zaman hafifleyeceği konusunda kesin bir son tarih olmadığını bilinmektedir.

Sıcak Basması Şikayetlerinde Yeni Tedaviler

Günümüzde vazomotor semptom yönetimi için çeşitli tedaviler araştırılmaktadır. 22-25 Eylül 2021 tarihlerinde Menopoz Sıcak Basması Şikayetleri İçin Yeni TerapilerWashington DC’de düzenlenen NAMS Yıllık Toplantısı’ndaki bir sunumda , aynı zamanda NAMS’nin tıbbi direktörü olan Dr. Faubion, bazıları diğer koşullar için zaten onaylanmış olan birkaç umut verici tedavi vurgulamıştır. Bu tedavi yöntemleri ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından henüz onaylanmamış yeni bileşikler olan tedavi yöntemlerini içermektedir. İşte bazı yeni tedavi seçeneklerinin çalışma özetleri;

Oksibutinin

Menopoz Sıcak Basması Şikayetleri İçin Yeni TerapilerUzmanlar aşırı aktif mesane için kullanılan daha eski bir ilaç olan oksibutinin’in son zamanlarda sıcak basmalarını başarıyla azalttığının gösterildiğini belirtmektedir. 2019 yılında çalışmayı bakarak oksibutinin sıcak basmaları için, ve araştırmacılar çalışmalarda kabaca 77 oranında sıcak basmaları azalttığı ve çok etkili olduğu belirlenmiştir.
Ancak bu ilaçla ilgili endişe, bunun bir antikolinerjik, bazı çalışmalarda yaşlı insanlarda uzun süreli kullanıldığında bunama riskiyle bağlantılı olan bir ilaç sınıfı olmasıdır. Bu popülasyonun başka komorbiditeleri olsa da, nedensellik kurmayı zorlaştırmaktadır. Bu ilacın menopoz semptomları için orta yaşta birkaç yıl boyunca kullanımının herhangi bir olumsuz etki yaratıp yaratmayacağının belirsiz olduğunu belirtilmektedir.

NK3 İnhibitörleri

Nörokinin 3 reseptör antagonistlerinin (NK3 inhibitörleri) potansiyel bir hormon dışı tedavidir ve bu bileşiklerden birinin bir faz 3 denemesindedir. Uzmanlar yakında bu terapinin çok hızlı ve etkileyici bir yanıt olan 48 saat içinde sıcak basmalarda yaklaşık yüzde 75’lik bir azalma sağladığını söylüyor. Ancak bu ilaçların kilo, kardiyovasküler, kemik, beyin ve cinsel sağlık üzerindeki etkileri tam olarak bilinmemekte ve uzun vadeli güvenlik ve etkinliklerinin henüz belirlenmemiştir. Bu ilaç iyi tolere ediliyor gibi görünmekte,yan etkilerin çoğu hafif ve geçiciydi ve östradiol seviyeleri değişmez ve FSH seviyeleri değişmez. Bu önemli, çünkü FSH yükselirse, bu kemik yoğunluğunu olumsuz etkileyebilir; östradiol seviyeleri yükselirse, bunlar meme kanseri olan kadınlar için başlangıç dışı olur ve durum böyle görünmemektedir.
Uzmanlara göre bu terapinin hormon tedavisiyle ilgilenmeyen veya hormon tedavisi alamayan kadınlar için iyi bir seçenek olabilir. Ancak, sıcak basması için işe yaradığını bilinse de, diğer menopoz semptomları için işe yarayıp yaramadığını bilinmemektedir.

Estetrol (E4)

Estetrol’ün, sıcak basması sıklığını ve şiddetini azalttığı ve aynı zamanda vajinal olgunlaşma indeksini iyileştirdiği ilk çalışmalarda gösterilen doğal olarak oluşan bir östrojen olduğunu belirlenmiştir. Bu indeks, vajina epitelinde (iç astar) ve ayrıca vulva, üretra ve mesanede ne kadar östrojen bulunduğunu ölçer ve vajinal kuruluk gibi vajinal hormonal semptomları tedavi etmek için hangi tedavilerin yararlı olacağını değerlendirmede kullanılır.
Menopoz Sıcak Basması Şikayetleri İçin Yeni TerapilerÜreme yıllarında yumurtalıklarda ürettilen östrojen, östradiol adı verilen E2’dir. Estetrol’ün E4 hormonu içeren ilk ilacın bu yıl onaylanmış ve oral kontraseptif Nextstellis olarak pazarlanmaktadır. Aynı şirket şu anda bu terapiyi menopoz sonrası kadınlarda kullanmak isteyen 3. aşama denemelerini yapmaktadır.
Bu ilaç firmasının planı ihtiyaç duyulduğundaüreme çağındaki kadınları menepoza geçiş döneminde östrojen içeren bu ilaç sürümüyle menopoz sonrası hormon tedavisine yardımcı olmaktır. Uzun vadeli etkinlik ve güvenlik dahil olmak üzere bu terapi hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç vardır. Ancak ilk çalışmalar sıcak basması sıklığını ve şiddetini azaltmada etkili olduğunu ve ayrıca vajinal kuruluğu tedavi ettiğini göstermektedir.
Tüm bu yeni tedavilerden herhangi birinin menopoz semptomları için ne zaman kullanıma sunulacağını veya onaylanacağını hala belirsizdir. Ve sürecini tahmin etmek zordur.

Menopoz Semptomlarını Yönetirken Kişisel Faktörler

Menopoz belirtilerinin yönetirken uygun olacak tedavinin belirlenmesinde kişisel faktörler önemlidir. Bu tedavinin başarı yüzdesini artırırken daha kısa sürede sonuç alınmasına da yardımcı olabilir. Bu faktörler şu şekildedir;
• Rahatsız edici menopoz belirtiler nelerdir?
• Meme kanseri veya osteoporoz gibi sağlık geçmişi nedir?
• Bireyin çocuğu var mı?
• Hamilelik esnasında gebelik zehirlenmesi yaşadı mı?
Sigara tiryakisi mi?
• Aktivite seviyesi nedir?
Menopoz semptomları için uygun tedaviyi seçme söz konusu olduğunda tek bir “doğru cevap” yoktur ve bu, ek tedavi seçeneklerine sahip olmaktan dolayı heyecan duymanın bir başka nedenidir. Rahatsız edici menopoz semptomları olan kadınlar üzerinde, son 10 yıl içinde menopoz yaşamışlarsa ve 60 yaşın altındalarsa, gözlemsel çalışmalardan tespit edilmiştir ki, çoğu durumda tedavinin faydaları risklerden daha ağır basmaktadır.

Kaynakça:
https://www.medscape.com/viewarticle/938693
https://www.everydayhealth.com/menopause/fda-oks-bijuva-bioidentical-hormone-therapy/

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.