Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Göz Farı Nedir? Nasıl Kullanılır?

0 1.325

Farlar göz kapağı için kullanılan kozmetik ürünleridir. Göz makyajının olmazsa olmazı haline gelmişlerdir. Oldukça geniş bir renk yelpazesine sahip olan farlar, hem günlük makyajda hem özel gün makyajlarında vazgeçilmez ürünler olmuşlardır.

Göz farları değişik formlarda karşımıza çıkabilmektedirler. Genellikle kullanılan toz formundaki farlardır. Bunun yanında pres far, krem far, kalem far, köpük farlar da oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptirler. Bu far çeşitlerinin kullanım amaçlarından şu şekilde bahsedebiliriz.

6381_woman-pro-2-color-font-b-shade-b-font-brush-eyebrow-powder-palette-font-b-eye

Toz far: Toz farlar günlük hayatta en çok kullanılan farlardır. Toz formunda olduğu için kalıcılığı en az olan farlardır. Daha kalıcı hale getirmek için, far baz olarak kullanılan ürünlerden farı sürmeden önce göz kapağına uygulanmalıdır. Toz farlar klasik düz bir far fırçası ile kolayca uygulanabilirler.

Krem farlar: Krem farlar daha kalıcı ürünlerdir. Gün içinde bozulmadan sabit kalabilen bu ürünleri asıl işlevi dışında birden fazla şekilde kullanılabilir. ilk olarak açık renk bir krem far, far bazı olarak kullanılabilir. ikinci özelliği, jel eyeliner olarak kullanılabilmesidir. Krem formunda olduğu için jel eyeliner gibi kolayca sürülebilir ve kalıcılığı da oldukça fazladır. Krem farı uygulaması diğer farlara göre zordur. Çünkü eşit olarak dağıtılması gerekir. Aksi halde doğal bir bitiş sağlanmayacaktır. Karıştırma özelliği olan bir far fırçası ile iyice dağıtılması gerekmektedir.

Press farlar: Sıkıştırılmış özelliği sahip olan bu farlar az miktarda kullanılarak istenilen sonuca ulaşılabilen farlardır. Yine krem farlar gibi yoğunluğu fazladır ve kalıcılığı ise orta derecededir.

Kalem farlar: kalem formunda olan farlardır. Kalem şeklinde olduğu için kolayca istenilen bölgeye uygulanabilirler. Doğal durması için fırça ile hafif bir şekilde dağıtılabilirler.

Göz farları bu çeşitlerinin yanında ışıltılı, sedefli ve mat farlar olmak üzere de aynı türlere ayrılmışlardır.

Işıltılı farlar içinde simlerin bulunduğu parlak farlardır. Bu farlar daha çok gece makyajları için uygundur. Fakat günlük kullanımda da çokça tercih edilirler.

Sedefli farlar içinde küçük parçacıklı sedeflerin bulunduğu çok fazla parlamayan ama ışıltısı olan farlardır. Bu farlar hem günlük hayatta hem de gece makyajları için uygun farlardır.

Mat farlar ise daha çok günlük makyajda kullanılan farlardır. İçinde sim parçacıkları bulunmadığı için daha doğal bir görüntü elde edilmesini sağlar.

Yazar:Özge Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku