Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sağlıksız Gıdalardan Korunmanın 11 Yolu

0 143

Sağlıksız Gıdalardan Korunmanın 11 YoluSürekli gıda alma isteği beslenmenin en kötü düşmanıdır.İnsanların sevdiği yiyecek türleri oldukça değişkendir, ancak bunlar genellikle şekerde yüksek olan abur cuburları içerir. İş hayatı insanların kilo kaybetme ve alma sorunlarının en büyük nedenlerinden biridir. Sağlıksız yiyecekleri ve şeker iştahlarını önlemek veya durdurmak için 11 basit yol vardır.

1. İçme Suyu

Susuzluk genellikle açlık veya yemek istekleriyle karıştırılır. Belirli bir yiyecek için ani bir dürtü duyuyorsanız, büyük bir bardak su içmeyi deneyin ve birkaç dakika bekleyin. Özlemin ortadan kalktığını görebilirsiniz, çünkü vücut aslında su ihtiyacı için sinyal vermiştir.

Ayrıca, bol su içmek birçok sağlık yararınadır. Orta yaşlı kişilerde, yemeklerden önce içme suyu iştahı azaltabilir ve kilo vermede yardımcı olabilir. Yemeklerden önce içme suyu, iştahı ve yeme isteğini azaltırken aynı zamanda kilo kaybına yardımcı olabilir.

2. Protein Yemek

Daha fazla protein almak iştahınızı azaltabilir ve sizi aşırı yemekten koruyabilir. Ayrıca, istekleri azaltır ve daha uzun süre tam ve tatmin olmuş hissetmenize yardımcı olur. Aşırı kilolu genç kızlar üzerinde yapılan bir araştırma, yüksek proteinli bir kahvaltıdan yemek yemeğinin, istekleri önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.

Kilolu erkeklerde yapılan bir başka çalışmada, artan protein alımının % 25’e kadar kalorilerin % 60 oranında istek azalttığı görülmüştür. Ek olarak, gece atıştırmak arzusu % 50 oranında azalmıştır.

3. Özlem Duygusundan Kendinizi Uzaklaştırın

Özlem duyduğunuzda kendinizi bundan uzak tutmaya çalışın. Örneğin, zihninizi başka bir şeye kaydırmak için tempolu bir yürüyüş ya da duş alabilirsiniz. Düşünce ve çevrede bir değişiklik, özlemi durdurmaya yardımcı olabilir.

Bazı çalışmalar, sakızın iştahı ve istekleri azaltmaya yardımcı olabileceğini de göstermiştir. Sakız çiğneme, yürüyüşe çıkma, sosyal aktivitelerle uğraşı, spor yapma veya duş alma ile özlem duygusundan uzaklaşmaya çalışın.

4. Yemeklerinizi Planlayın

Düzenli ve faydalı gıdalardan yararlanarak kendinize rutin bir plan oluşturun. Bu sizin daha bilinçli ve sağlıklı tüketimler yapmanıza fayda sağlayacaktır.

5. Aşırı Açlık Hissinden Kaçının

Açlık, iştahımızı yaşatmamızın en büyük nedenlerinden biridir. Aşırı acıkmaktan kaçınmak için düzenli olarak yemek yemek ve elinizde sağlıklı atıştırmalıkların olması iyi bir fikir olabilir. Hazırlanmak ve uzun süren açlıklardan kaçınmak suretiyle, arzunun tamamen ortaya çıkmasını engelleyebilirsiniz. Açlık, iştah için büyük bir nedendir. Aşırı açlık durumlarında size kilo yapmayacak,tokluk hissini sunacak besinler alın.

6. Stresle Savaş

Stres, özellikle kadınlar için yemek isteklerini tetikleyebilir ve yeme davranışlarını etkileyebilir. Bu da istenmeyen sonuçlar ortaya çıkacağı anlamına gelmektedir. Stres altındaki kadınların, daha az kalori aldıkları ve stresli olmayan kadınlara göre daha fazla istek yaşadıkları gösterilmiştir. Ayrıca stres, özellikle karın bölgesinde kilo almanızı sağlayan bir kortizol olan kortizol seviyesini artırır. Önceden planlayarak, meditasyon yaparak ve genellikle yavaşlatarak çevrenizdeki stresi en aza indirmeye çalışın.

Sağlıksız Gıdalardan Korunmanın 11 Yolu7. Ispanak ve Özünü Tüketin

Ispanak ve özü ıspanak yapraklarından yapılan pazardaki yeni beslenme trendleri dendir. İştah ve açlığı azaltan hormon düzeylerini arttıran yağ sindirimini geciktirmeye yardımcı olur. Çalışmalar, bir yemekle birlikte 3,5 ila 5 gram ıspanak ekstresi alınmasının birkaç saat iştahı ve istekleri azaltabileceğini göstermiştir.

Yine kilolu kadınlarda yapılan bir çalışmada, günde 5 gram ıspanak ekstresinin çikolata ve yüksek şekerli gıdalar için isteklerin % 87-95 oranında azaldığını göstermiştir. Ispanak ekstresi yağın sindirimini geciktirir ve iştahı ve istekleri azaltabilen hormon düzeylerini artırır.

8. Pratik Yemek Uygulaması

Dikkatli beslenme, yiyecekler ve yemeklerle ilgili olarak dikkatli bir şekilde, bir çeşit meditasyon yapmakla ilgilidir. Yeme alışkanlıklarınız, duygularınız, açlıklarınız, istekleriniz ve fiziksel duyumlarınız hakkında farkındalık geliştirmenizi öğretir. Dikkatli yemek, istekleri ve gerçek fiziksel açlığı ayırt etmeyi öğretir. Düşüncesiz veya dürtüsel davranmak yerine cevabınızı seçmenize yardımcı olur. Dikkatli bir şekilde yemek yerken, yavaşladığınızda ve iyice çiğnerken mevcut olmayı içerir. TV veya akıllı telefonunuz gibi aletlerle dikkat dağıtmamanız da önemlidir. Abur cubur yiyenlerde yapılan 6 haftalık bir çalışmada, dikkatli bir yemeğin, haftada 4 ila 1.5 arasında değişen tıkınırcasına yeme ataklarını azalttığı bulunmuştur. Aynı zamanda her bir isteğin şiddetini azaltmıştır. Dikkatli yemek, açlık ve gerçek açlık arasındaki farkı tanımayı öğrenmek, cevabınızı seçmenize yardımcı olmakla ilgilidir.

9. Yeterince Uyuyun

İştahınız büyük ölçüde gün boyunca dalgalanan hormonlardan etkilenir. Uyku yoksunluğu, dalgalanmaları bozar ve iştahsızlık düzenlemelerine ve güçlü isteklere yol açabilir. Çalışmalar bunu destekliyor ve uykudan mahrum bırakılmış insanların obez olma olasılığı % 55’e kadar çıkmaktadır, bu da yeterli uykuya sahip olanlara göre daha yüksektir. Bu nedenle iyi uyumaya isteklerin ortaya çıkmasını önlemek için en güçlü yollardan biri olabilir. Uyku yoksunluğu, iştah hormonlarındaki normal dalgalanmaları bozabilir, iştahsızlığa ve iştah kontrolüne yol açabilir.

Sağlıksız Gıdalardan Korunmanın 11 Yolu10. Uygun Yemekler Yiyin

Açlık ve anahtar besinlerin eksikliği, belirli isteklere neden olabilir. Bu nedenle, öğünlerde uygun yemek yemek önemlidir. Bu sayede vücudunuz ihtiyaç duyduğu besinleri alır ve yedikten sonra aşırı derecede acıkmazsınız. Kendinizin yemek aralarında bir atıştırmalık ihtiyacı varsa, sağlıklı bir şey olduğundan emin olun. Meyveler, fındık, sebze veya tohum gibi bütün gıdaları ölçüsünde tüketebilirsiniz. Doğru yemek yemek, açlık ve istekleri önlemeye yardımcı olurken, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri de almasını sağlar.

11. Alışveriş ve Açlık

Süpermarket veya bakkal dükkanları, aç olduğunuz veya açlık duyduğunuz zaman gidilebilecek en kötü yerlerdir. İlk olarak, aklınıza gelebilecek hemen hemen tüm yiyeceklere kolay erişim sağlarlar. İkincisi, süpermarketler genellikle sağlıksız yiyecekleri göz seviyesinde tutarlar. Mağazada iştahsızlıkların önlenmesinin en iyi yolu, sadece son zamanlarda yediğinizde alışveriş yapmaktır. Asla ve asla alışverişe aç gitmeyin. Süpermarkete gitmeden önce yemek yapmak, istenmeyen istek ve dürtüsel satın alma riskini azaltmaya yardımcı olur. Aslında, insanların % 50’den fazlası düzenli olarak istek duymaktadır. Kilo alımı, besin bağımlılığı ve yemek yemede önemli rol oynarlar. İştahlarınızın ve tetikleyicilerinizin farkında olmak, onları önlemek için çok daha kolay hale getirir. Aynı zamanda sağlıklı ve kilo vermek için çok daha kolay hale getirir.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku