Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Meşhur Bir Dağ Dizisi; And Dağları

0 233

6566_and_daglari_neredeKuzey 10. paralelinden güney 55. paraleline kadar olan bölümde yer alan And Dağları, toplam 8.900 km uzunluğundadır. Dünyadaki en uzun sıradağlar olan bu dağlar, Venezuela’dan başlar ve Ekvator üzerinden Şili’ye kadar devam eder. Güney Amerika’daki pasifik kıyısı boyunca uzanan dağlar altı bölümden oluşarak, Patagonya, Orta, Kolombiya Andları ve Peru, Ekvator, Venezuela Andları olarak isim almıştır. En yüksek tepesi, 6.960 m olup Orta Andlar’da bulunur. En alçak yeri ise 3.048 m olup Uspallata Geçidi’nin olduğu bölümdür.

And Dağları’nda, 70 civarında halen aktif olarak bulunan volkanlar vardır. Birçok da sönmüş volkanik tepeler bulunmaktadır.

And Dağları’ndaki Ekolojik Yapı

6566_and_daglari_uzunlukAnd Dağları’nda bulunan bitki ve hayvan türleri bölgelere göre değişiklikler gösterir. Güney bölgelerinde daha çok yaprak dökmeyen servi cinsi ağaçlar bulunurken, kuzeyde ise maki türü bitki örtüsü bulunur. Bolivyanın kuzeyinden başlayan tropik orman kuşağı, Kolombiyaya kadar uzanır. Daha sonra 2000m-3000 m civarında tarım yapılabilecek uygun toprak alan vardır.

Bölge Ekonomisi

And Dağları’nda bulunan madenler, çok miktarda ve değerlidir. Madencilik sayesinde sanayinin gelişmesi sağlanmış ve bölge ekonomisi oldukça iyi bir seviyeye gelmiştir. Gümüş, platin, kurşun, demir ve çinko gibi pek çok madenin yanı sıra, zümrüt gibi değerli taşlarda bulunan bölgede, zengin petrol yatakları da vardır.

Bölgedeki Etnik Kültür

Bölgede, çok çeşitli bir etnik kültür yapısı mevcuttur. Mestizo denilen melez ırk Şili, Arjantin ve Kolombiyadan gelen ırkların karışımından oluşmuştur. Ekvator ve Bolivyada bulunan halkın yarısından çoğu ise Kızılderili’dir. Şili ve Arjantin Andlarında çok fazla kişi yaşamamasına rağmen, Kuzey ve Orta Andlarında nüfus oldukça fazladır.

Kaynakça:
Wikipedia.org

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.