Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Atlas Dağları

0 1.070

6567_atlas_daglari_neredeBölgede yaşayan halkın, Adrar Dağları dediği Atlas Dağları, Gabes Körfezi kıyısından başlayarak, Atlas Okyanusu’na kadar uzanmaktadır. 2400 m uzunluğunda olan Atlas Dağları’nın, milyonlarca yıl önce, Afrika ve Amerika kıtalarının çarpışması sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Atlas Dağları, Sahra Atlas Dağları, Yüksek Atlas Dağları ve Tel Atlas Dağları olmak üzere üç kısımdan oluşmaktadır. Sahra Atlas Dağları Büyük Sahra ile Atlas Dağları arasında sınır konumundadır. Dağların bu bölümü, diğer bölümlere göre daha alçak bir konumdadır. Yüksek Atlas Dağları Fas’ı baştan sona kadar geçmektedir ve en yüksek bölgesi 4300 m’dir. Tel Atlas Dağları, Cezayir’dedir. En yüksek kısmı 2500 m’dir.

Bölgede Yerleşim

6567_atlas_daglariÇok eski yıllardan beri Berberi kabileleri, yaşanması ve aşılması çok zor olan Atlas dağlarında yaşamışlar ve bağımsız yaşam tarzlarını korumak için, buradan ayrılmamışlardır. Burada yaşayan Berberi halkının kendine has yaşam biçimleri ve kültürleri çok ilgi çekmiştir. Pek çok etnik kültür çalışmalarında bulunulmuş ve hep ilgi odağı olmuştur. Atlas Dağları’nın ihtişamı ve görenleri hayran bırakan güzelliği sayesinde de, bu bölge hem yerli halkın yaşam şeklini, hem de dağın güzelliğini görmek için gelen pek çok turisti kendine çekmektedir.

Bölge Ekonomisi

Atlas Dağları’nın yaklaşık yarısını, fundalık, ormanlık ve ekime müsait topraklar oluşturmaktadır. Diğer alanların ise çoğu çöldür. Berberi köylerinin bulunduğu, Yukarı Atlas Dağları’nda, halk hayvancılık arıcılık ve çiftçilik yaparak geçimlerini sağlamaktadır. Bazı bölgelerde de fındık ve zeytin üretimi yapıldığı bilinmektedir.

Kaynakça:
Wikipedia.org

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku