Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Meyan Şerbeti Nedir?

0 389

Meyan Şerbeti Nedir?Meyan bitkisi kökünden üretilen, sıcak havalarda serinlemek için buzla servis edilip içilen değişik tatlı bir şerbettir. Meyan kökü ve su kullanılarak yapılan be şerbetin nasıl yapıldığından önce faydalarını belirtelim. Vücuttaki toksinlerin uzaklaşması, salgı bezlerinin çalışmasını düzenlemesi, böbrek hastalarına iyi gelmesi, hücrelerin canlanması, cildin taze kalması, mide ve bağırsak sorunu olanlara, bakteriyel ve virüs hastalıklarına karşı direnç sağlaması gibi bir çok faydası bulunmaktadır. Ayrıca meyan kökünün kortizon gerektiren tedavilerde de kullanılması yaygınlaşmış ve bu durumdan olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Meyan şerbetinin fazla tüketilmesi vücutta ve yüzde şişmeye ve tansiyon problemleri oluşmasına sebep olmaktadır.

Meyan Şerbeti Nedir?Meyan şerbeti meyan kökü ve su ile bir tencere içinde bekletilerek meydana gelmektedir. 5 litre suya bir avuç meyan kökü konularak bir iki saat bekletilir. Beklemenin ardından karışım süzülür. Karışım süzüldükten sonra tekrar beklemeye alınan şerbetin berraklaşması beklenir. Tekrar bekletilen şerbet tül kumaş ile süzülerek kök parçalarının karışımdan tamamen ayrılması sağlanır. Tıpkı çay gibi demlenen meyan şerbeti kolaya benzer bir renk ve tat verir.Demi çok koyu olan şerbet su ile karıştırılarak ayarlanabilir. Bu şerbete değişik lezzetler vermek için tarçın ve ya karanfilde atılabilir.

Kültürümüzde önemli yere sahip olması beklenirken, günümüzde pek kullanılmayan ve sağlıksız içeceklere tercih edilen meyan şerbetinin, dikkatleri çekebilmek için satıcılarının yöresel kıyafetler giyerek, yaldızlı ve parlak kaplarda halk içinde meyan şerbeti kültürünü yaşatmaya çalışması kültürün yanı sıra sebil yaptırılarak paylaşımlarında yaygınlaşması sağlanmaktadır.

Yazar: Sinan UZA

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku