Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Michael Schumacher Kimdir?

1 317

Michael SchumacherMichael Schumacher, 3 Ocak 1969 tarihinde, Almanya‘nın, Hürth şehrinde dünyaya gelmiştir. Emekli bir Formula 1 pilotu olan Michael Schumacher, dünyanın gelmiş geçmiş bu alanda en iyi sporcularının başında gelmektedir. 1991 yılında Belçika Grand Prix’si ile ilk kez Formula 1 yarışına katılan Michael Schumacher, ilgiçtir ki, ilk zaferini de yine 1992 yılında Belçika Grand Prix’sinde elde etmiştir. Kariyerinde sayısız başarıları bulunan Almanların ve dünyanın efsanevi pilotu olarak kabul edilen Michael Schumacher, profesyonel kariyeri boyunca, 308 yarışta birincilik mücadelesi vermiştir. 1991’de başladığı Formula 1 kariyerine 2006 yıılında nokta koyan Alman sporcu, 2010 yılında pistlere geri dönse de eski performansından oldukça uzakta kalmıştır. Bu hayal kırıklığının ardından 2012 yılında kesin olarak Formula 1 defterini kapattığını açıklamıştır.

Kariyerinde kırılmadık rekor kazanılmadık Grand Prix bırakmayan Michael Schumacher, katıldığı 308 yarışın 91’ni birinci olarak bitirmeyi başarmıştır. 1991’de başlayan aktif kariyerinde Jordon, Benetton, Ferrari ve Mercedes için mücadele etmiş olan Schumacher, ilki 1994 yılında olmak üzere toplam 7 kez Formula 1 şampiyonluğu yaşayarak bu alanda kırılması güç bir rekora imza atmayı başarmıştır. 308 kez yarıştığı pistlerde 91 birinciliği bulunan Michael Schumacher, bu 91 birinciliğin yanı sıra toplamda 155 kez de podyum görererek 308 müsabakanın 155’ini ilk 3’te tamamlamayı başarmıştır. Bu istatistiksel veriler Michael Schumacher’in dünyanın gelmiş geçmiş en iyi Formula 1 pilotu olması için yeterli olmuştur.

Michael-SchumacherMücadele ettiği 308 Formula 1 Grand Prix’sinde 68 kez pole pozisyonunda başlayan Michael Schumacher, bu pozisyonda başladığı yarışların %80’ine yakınını kazanmayı başarmıştır. Kariyeri boyunca 155 kez podyum gören Schumacher, toplam 1566 puan toplamayı başarmıştır. Son Grand Prix’sini 2006 yılında Çin’de kazanan Alman pilot, 2012 yılında da Brezilya Grand Prix’si ile pistlere veda ettiğini açıklamıştır. İlk Formula 1 şampiyonluğuna 1994’te ulaşan Michael Schumacher, sonrasında 1995, 2000, 2001, 2002, 2003 ve 2004 yıllarında da pistlerin en iyisi olmayı başararak kırılması oldukça güç bir rekora uzanmıştır. Elde edilen 7 şampiyonluğun 5’inin üst üste olması, oldukça zor elde edilmiş bir seri olarak kabul edilmektedir.

Michael Schumacher, kariyeri boyunca, birçok araçla yarışmıştır. Jordon ve Benetton ile yarış kariyerine başlayan Michael Schumacher, en büyük başarılarını İtalya’nın Ferrrari takımı ile elde etmiştir. Ferrari mücadele ettiği dönemde Formula 1’de tam 5 kez üst üste şampiyon olan Michael Schumacher, İtalyan markasının da en önemli yüzlerinden biri haline gelmiştir. Bu sayede Michael Schumacher Ferrari ile özdeşleşmiş bir pilot olarak hafızalarda yer etmiştir.

Michael Schumacher 2013 yılında Fransa Alp’lerinde kayak yaparken düşmüş ve başını kayaya çarparak ağır yaralanmıştı. 29 Aralık’ta gerçekleşen kazadan bu yana uzun bir süre komada yatan ünlü pilot, sonrasında hastaneden çıkartılıp İsviçre’deki evinde istirahate alınmıştır. Michael Schumacher’in bilinci halen kapalı olup sağlık durumunun iyiye gidip gitmeyeceği belirsizliğini korumaktadır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Ali diyor

    şimdiye kadarki en iyi pilot!!!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.