Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Felipe Massa Kimdir?

0 434

Felipe-Massa-001Felipe Massa, 25 Nisan 1981 tarihinde, Brezilya’nın Sao Paulo şehrinde dünyaya gelmiştir. Formula 1’de mücadele eden en tecrübeli pilotlar arasında yer alan Massa, uzun yıllar Ferrari takımı adını mücadele vermiş olsa da şu an itibariyle Williams takımı için yarışmaktadır. Henüz küçük yaşlarda go-kart yaparak yarış araçları sürmeye başlayan Massa, 7,8 ve 9’lu yaşlarda Brezilya’da bu alanda şampiyon olmayı başarmıştır. Sonrasında Formula Chevrolet’de mücadele etmeye başlayan Brezilyalı pilot burada da ciddi bir başarı elde ederek şampiyon olmuş ve daha çok küçük bir yaşta olmasına karşın birçok Brezilyalı otorite tarafından mercek altına alınmıştır. Formula Chevrolet’de gelen başarının ardından, 2000 yılında henüz 19 yaşındayken Formula Renault’da mücadele etmeye başlamış ve bu alanda da ciddi başarılar elde ederek şampiyon olmuştur. Sonrasında Euro Formula 3000’e katılan Massa, burada da şampiyon olunca, 2002 yılında Formula 1 kariyeri Sauber ile başlamıştır.

Felipe_Massa-Williams_MartiniSauber ile geçirilen bir yıllık sürenin ardından 2003’te Ferrari test sürüşlerine çıkan Massa, 2004 ve 2005’te tekrar Sauber çatısı altında yarışmıştır. 2006’da ise Ferrari ile anlaşma sağlayan Felipe Massa, Ferrari’de hiç şampiyonluk sevinci yaşayamamıştır. Formula 1 kariyeri boyunca 217 kez pistlerde yarışan Felipe Massa, sadece 11 kez yarış kazanabilmiştir. Oldukça düşük bir galibiyet yüzdesine sahip olan Felipe Massa, toplamda ise 39 kez podyum görmeyi başarmıştır. 217 yarışın 16’sına ilk cepten başlayan Felipe Massa, 15 kez de en hızlı tur zamanı elde eden pilot olarak kayıtlara geçmiştir. Felipe Massa’nın profesyonel kariyeri boyunca en başarılı olduğu pistlerden biri de 2005’te Formula 1 takvimine dahil edilip 2010’da takvimden çıkarılan Istanbul Park’tır.

Felipe_Massa_2370259b2002’de Formula 1’e çaylak olarak başlayan Felipe Massa, ilk yılını Sauber araçlarını kullanarak geçirmiştir. Henüz 21 yaşında Formula 1’e adım atmış olan Felipe Massa, birçok otorite tarafından gelecek vadeden bir pilot olarak gösterilmiştir. Acemilikle beraber geçen ilk sezonun ardından 2003’te Ferrari, tarafından mercek altına alınan Massa, Michael Schumacher’in ardından ikinci pilot olarak düşünülse de Massa, beklentileri karşılamaktan oldukça uzak kalmıştır. 2003’te Sauber’den ayrılmış olan Massa, Ferrrari ile anlaşma sağlayamayınca, 2004’te Sauber ile tekrar sözleşme imzalamak zorunda kalmıştır. 2004’te Sauber’in kazandığı 34 puanın 12’si Felipe Massa tarafından getirilmiştir. O sezon Massa, en iyi derecesini Belçika Grand Prix’sini 4. tamamlayarak elde etmişti. 2005’te de değişen olmadı ve Massa performansını yükseltemedi, 2005 de ise toplam katkısı 11 puanda kalan Massa, ciddi anlamda eleştirilere maruz kalmıştır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku