Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dillere Destan; Tortum Şelalesi

0 286

6732_tortum_selalesi_ozellikleriDillere destan olan Tortum Şelalesi, Erzurum ilimizin sınırları içerisinde bulunmakta olan Tortum Gölü’nün son kısmında bulunan bir şelale olarak ziyaretçilerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. Tortum Şelalesi’ni ziyaret eden turizmciler, şelalenin doğal güzelliğine aşık olup çevresindekilere şelalenin ne kadar güzel olduğunu anlattıkları için şelalenin ünü dilden dile artarak yayılıyor.

Tortum Şelalesi’nin Tarihi

Şelale bölgesinde yapılan araştırmaların sonucunda, Tortum Şelalesi’nin ucunda bulunmakta olan Tortum Gölü’nün 1700 yıllarının ortalarında oluştuğu tahmin edilmektedir. Bu oluşumun da şu şekilde gerçekleştiği düşünülmektedir. Bugünkü balıklı göl olarak adlandırılmakta olan gölün batısında bulunan bir dağın heyelan sonucunda Tortum Çayı’nın önünü kapatması ile oluşmuş olabileceği düşünülüyor. Tortum Şelalesi 22 metre kadar genişlikten ve de buna ek olarak 48 metre yükseklikten akarak yukarıda bir gök kuşağı ve aşağıda ise dev bir kazan görünümü oluşturarak insanların ilgisini çekiyor.

Bölgesel İncelemeler

6732_tortum_selalesiBirçok yerli ve yabancı turistin uğrak noktası olan Tortum Şelalesi öğrencilerin de sıkça akınına uğruyor. Buna ek olarak bölgede yer almakta olan hidroelektrik santral ile uzun yıllardır ülkemizin elektrik ihtiyacına katkıda bulunuluyor. Şelale bölgesine ziyaret amacı ile gelen turizmciler ve yerli halk için piknik alanları da güzel anlar yaşatıyor. Şelale altına inen merdivenlerde bulunan izleme balkonu ziyaretçilerin doğal güzelliklerin tadına varmalarına büyük katkı sağlıyor. Merdivenler sayesinde şelalenin alt veya üst kısımları rahatlıkla gezilebiliyor. Balkon bölümünden bakan müşteriler biraz ıslansalar da ziyaretçiler bu eşsiz güzelliği kaçırmak istemiyorlar ve ıslanmayı göze alarak balkon bölümüne geliyorlar. Dünyanın ve ülkemizin çeşitli yerlerinden ziyaret amacıyla gelen kişilerin ilk olarak bulundukları yerden Erzurum iline gelmeleri gerekiyor. Ülkemiz sınırları içerisinde yer alan Erzurum ilinde yer almakta olan hava alanı ziyaretçilerin ulaşımını önemli bir şekilde kolaylaştırıyor.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Tortum_Şelalesi

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.