Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Microsoft Nasıl Bir Kurumdur?

0 40

Microsoft Nasıl Bir Kurumdur?Microsoft (MS), Amerika Birleşik Devletleri’nin çok uluslu faaliyet gösteren küresel marka anlayışını en iyi tanımlayan kurumlarından biridir. Şirketin merkezi, Washington eyaletinde bulunan Redmond şehrindedir. Kurum ürettiği yazılımlarla dünya piyasasında ses getiren bir markaya dönüşmüştür. Bilgisayar alanında faaliyet gösteren şirket, üretim, destek, geliştirme, araştırma, yazılım, elektronik, PC, donanım gibi birçok alanda üretim yapar ve hizmet verir. Bu anlamda dünyanın en büyük teknoloji devi olarak da kabul edebileceğimiz Microsoft’un geçmişi 40 yılı aşkındır. Hali hazırda Apple markasını bir kenara koyacak olursak, kullanılan PC ve laptop cihazların işletim sistemi bizzat Microsoft markasının elinden çıkan Windows olarak bilinir. Windows Microsoft’un dünya pazarına kattığı en büyük buluşlar arasındadır. Ayrıca halihazırda herkesçe kullanılan ve de günlük hayatta öğrencisinden akademisyenine, mühendisin de işçisine kadar Microsoft Office uygulamaları hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Finansal veriler ele alınırsa, Microsoft markası, dünyanın en büyük donanım üreticisi olmasının yanı sıra aynı zamanda en büyük 3 markası arasında yer alır. ”Microsoft” kelimesinin açılımı ”Micro” ve ”Soft” olarak ayrılır ve bunlarda ”Microcomputer” ve ”Software” olarak ifade edilir. Yani ilk yıllarda bulunduğunda tesis şeklinde olan devasa bilgisayarların küçük boyutlara indirgenmesi ve aynı zamanda da donanım içeriğine sahip olmasından bahisle Microsoft ismi türetilmiştir.

Microsoft Nasıl Bir Kurumdur?Amerika Birleşik Devletleri’nin kamusal markalarından biri olan Microsoft, sahibi ve kurucu ortağı olan Bill Gates’e çok şey borçludur. Bill Gates, markanın küreselleşmesi ve de tekel haline gelmesinde son derece kilit bir rol üstlenmiştir. Diğer kurucusu ise Paul Allen olan bu kurum 1975 yılında kurulduktan kısa bir süre sonra Amerikan halkının beğenisini kazanmış ve kısa bir sürede vazgeçilmez bir ürüne dönüşmüştür. İlk ev bilgisayarlarının kullanılmaya başlanıldığı 1980’lerde marka, tüm evlere girmeye başlamış ve internetin de Amerikalıların hayatının bir parçası olması sonucunda artık sıra dışı bir marka haline bürünmüştür. Küresel çapta bir marka olan ilk yurtdışı şubesini Uzakdoğu’da açmıştır. Japonya‘nın da teknoloji alanında bir dev olmasından yolan çıkan kurum böylece ilk şubeyi de bu ülkede açmıştır. Halihazırda 125 bine yakın çalışanı olan bu kurum, 40 yılda sıradışı bir yol kat etmiştir. Yıllık 90 milyar Amerikan doları tutarında da gelire sahip olan kurum, 22 milyar doları tutarında da ciroya sahiptir.

Microsoft Nasıl Bir Kurumdur?Bill Gates ve Paul Allen’ı dünyanın en zengin insanları arasına sokan marka, aslında bizim de hayatımızı kolaylaştırdığı için son derece tercih ettiğimiz bir ürün haline gelmiştir. Halen gerek evlerde gerekse de ofislerde kullanılan cihazların yüzde 80’inden fazlası Microsoft işletim sistemine sahiptir. Bu da markanın neden bu kadar büyük bir şöhrete kavuştuğunu açıklamaya yeter. Microsoft, kendi bünyesinde çok sayıda uluslararası tanınırlığı olan markayı da barındırır. Bunlar arasında Nokia da bulunur.

Kaynakça:
en.m.wikipedia.org/wiki/Microsoft

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku